KUR’ÂN-I KERİM’İ KOLAY EZBERLEME METODU

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الحمد لله والصلاة والسلام على نبينا محمد ، وعلى آله وصحبه أجمعين

Günümüzde hafızlığa çalışan talebe ve kendi başına Kur’ân-ı Kerim’in sureleri ezberlemek isteyen çok olduğundan, nasıl yapılacağı hususunda biraz bilgi vermenin gerekli olduğunu gördük. Bu şekilde insanlar daha kolay ezber yapabilirse Kur’ân-ı Kerim hafızı olmanın kolay olduğu inancı yaygınlaşır.

Örnek olarak Cuma süresini nasıl hızlı ve kolay bir şekilde ezberleyeceğiz burada anlatalım.

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

1-Birinci âyeti 20 defa tekrarlayalım:                       يُسَبِّحُ  ِلله مَا فِى السَّمَوَاتِ وَمَا فِى الاَرْضِ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ الْعَزِيزِ الْحَكِيمِ

2-İkinci âyeti 20 defa tekrarlayalım:   هُوَ الَّذِى بَعَثَ فِى اْلاُمِّيِّنَ رَسُولاً مِنْهُمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ اَيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَاِنْ كَانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِى ضَلاَلٍ مُبِينٍ

3-Üçüncü âyeti 20 defa tekrarlayalım:                                                      وَاَخَرِينَ مِنْهُمْ لَمَّا يَلْحَقُوا بِهِمْ وَهُوَ الْعَزِيزُالْحَكِيمُ

4-Dördüncü âyeti 20 defa tekrarlayalım:                                            ذَلِكَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتِيهِ مَنْ يَشَاءُ وَاللهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ

5-Sonra bu dört âyeti birleştirerek  20 defa tekrarlayalım:

6-Beşinci âyeti 20 defa tekrarlayalım:  مَثَلُ الَّذِينَ حُمِّلُوا التَّوْرَيةَ ثُمَّ لَمْ يَحْمِلُوهَا كَمَثَلِ الْحِمَارِ يَحْمِلُ اَسْفَارًا بِئْسَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِاَيَاتِ اللهِ وَاللهُ لاَ يَهْدِى الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ

7- Altıncı âyeti 20 defa tekrarlayalım:       قُلْ يَا اَيُّهَا الَّذِينَ هَادُوا اِنْ زَعَمْتُمْ اَنَّكُمْ اَوْلِيَاءُ للهِ  مِنْ دُونِ النَّاسِ فَتَمَنَّوُا الْمَوْتَ اِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ

8-Yedinci âyeti 20 defa tekrarlayalım:                                               وَلاَ يَتَمَنَّوْنَهُ اَبَدًا بِمَا قَدَّمَتْ اَيْدِيهِمْ وَاللهُ عَلِيمٌ بِالظَّالِمِينَ

9-Sekizinci âyeti 20 defa tekrarlayalım:            قُلْ اِنَّ الْمَوْتَ الَّذِى تَفِرُّونَ مِنْهُ فَاِنَّهُ مُلَاقِيكُمْ ثُمَّ تُرَدُّونَ اِلَى عَالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ

10-Sonra beşinci âyet ile sekizinci âyet ile birleştirerek  20 defa tekrarlayalım.

11- Sonra birinci âyet ile sekizinci âyet ile birleştirerek  20 defa tekrarlayalım.

Bu şekilde günde günde bir sayfayı geçmeyecek şekilde ezber yapılır. Eğer fazla yapılırsa zayıf ve ileriki dönemlerde hafızadan kaybolması kolay olur.

YENİ BİR SAYFA EZBERLEME

 İkinci gün yeni bir sayfa ezberlemek için bahsedilen yol takip edilir. Okurken bu diğer sayfa ile beraber 20 defa okur ki hafızasına daha iyice yerleşin ve unutma olmasın. Ve daha sonra istenilen diğer sayfaya geçer. Her cüzün alt sayfalarından yukarıya doğru çalışmalar yapılır. Her gün diğer cüze geçilir.

HAFIZADAKI KURANI KORUMA VE OKUYABİLME İÇİN

Kur’ân-ı Kerim’i tekrar tekrar okumadan hafızada tutmak mümkün değildir. Sayfa sayfa Kur’ân-ı Kerim’i ezberledikten sonra hepsi hafızaya alındıktan sonra tekrar dönüp okumak istediğinde ezberlediği bir kısmını kendi nefsinde bulamaz. Yani, hıfzetmek için unutup tekrarlamak arasında gidip gelinerek sürekli tekrar edilmelidir.

SÜNNET ÜZERE KUR’ÂN-I KERİM’İ OKUMA

Rasûlüllah sallallâhü aleyhi ve sellem Kur’ân-ı Kerim’i yedi parçaya böler haftada bir hatim indirirdi. Üveys ibni Hüzeyfe radiyallâhü anhdan rivayete göre Rasûlüllah sallallâhü aleyhi ve sellem Kur’ân-ı Kerim’i şu şekilde hatmederdi.

1. Gün üç süre, (Fatiha-Nisa)

2.Gün beş süre,(Mâide –Tevbe)

3.Gün yedi süre,(Yunus-Nahl)

4.Gün dokuz süre, (İsrâ-Furkan)

5.Gün onbir süre, (Şuara-Yâ-sin)

6.Gün onüç Süre (Saffat-Hucurât)

7.Gün Kâf Süresinden sona kadar okurdu. [1]

Bu okuyuş için âlimler     فمي بشوق (dudağın şevk (zevk) aldığı okuyuş) demişlerdir. [2]

BENZER YERLERİN FARK EDİLMESİ KONUSU

Kur’ân-ı Kerim’de her iki benzeyen yeri aynı anda inceleyip farklı durumlarını aynı anada hafızaya almak ile mümkün olur.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

1-Güzel ve doğru okuyuşlu bir üstat bulmak.

2-Sabah veya ikindi ve akşamları sünnet üzere muhakkak okumak.

3-Kur’ân-ı Kerim’i Nas Süresinden yukarıya doğru ezberlemek veya cüzlerin sonundan başa doğru ezberlemek daha kolaydır.

4-Genellikle aynı ezber yapılırken ve ileriki zamanlarda aynı Kur’ân-ı Kerim’i elde tutmak hafızadaki ezber kayıdı için çok faydalıdır.

5-İlk ezberlenenler unutuldu zannıyla üzülmemek gerekir. Çünkü tekrarlandıkça muhakkak hatıra gelir. Üzüntü şeytandandır. Bunun için en güzel şey sürekli tekrar etmektir.

6-Ezber yapılan sayfalarda akşam yatarken son tekrarlar sabah kalkınca hafızada berraklık ve gece beyinde içgüdesel tekrarlara sebep olur ki, faydası çoktur.


[1] Ahmet b. Hanbel

قال أوس بن حذيفة رحمه الله : سألت أصحاب رسول الله صلى الله عليه وسلم ، كيف تحزبون القرآن ؟ قالوا : ثلاث سور ، وخمس سور[2] ، وسبع سور ، وتسع سور ، وإحدى عشر سورة ، وحزب المفصل من قاف حتى يختم . رواه أحمد .
ـ وحزب النبي صلى الله عليه وسلم جمعه العلماء في قولهم    فمي بشوق

 HATIRLAMA TEKNİKLERİ

ALINTI

Düzenli tekrar tekniklerinin uygulanmasıyla ,daha çok şey hatırlamak mümkündür.

Kore Savaşında bir Türk birliğinde bir topu doldurup boşaltan erler müthiş hızlı ve hatasız çalışıyormuş. Bu durum, Türklerle birlikte savaşan , Amerikalıların dikkatini çekmiş. Acaba bu erler daha iyimi eğitilmiş. Daha mı zekiler. Komutanları daha mı iyi ? diye düşünürken , gerçek hiç ummadıkları gibi çıkmış. Bu erlerin meğerse hepsi “karpuzcuymuş!” Karpuzu kamyondan alıp sergiye ata ata eşgüdümü, zamanlamayı, pratiği çok iyi öğrenip benimsemişler.

 Tekrarlama becerilerin anasıdır.(Antony Robins)

Dersi derste öğrenmek çok önemlidir. Yalnız yeterli değildir. Öğrendiklerimizi evde kitap ve defterlerimizden tekrar çalışmak, uyandıktan sonra şöyle bir gözden geçirmek daha kalıcı olacaktır. Tekrarlarımızı son dakikaya kadar yapabiliriz. Bununla birlikte son dakikada bir şey öğrenmemeye kalkmak gerekir. Son anda öğrenmeye çalışmak önceki öğrenmeleri olumsuz etkiler. Öğrendiğimiz bu yeni bilgiyi zihnimiz anlamlı kılmadığı gibi tekrarlamalarla pekiştirilmediği içinde anlamsız olur.

 Tümüyle öğrenilmiş bilgiler (%100) bile öğrenmeden sonraki 24 saat içinde tekrar edilmezse %80 oranında unutulmaktadır.

Düzenli tekrar bilgilerimizi düzenli olarak hatırlamamıza, bağlantılar kurmamıza yarar sağlar. Eğer tekrarlarla öğrenmelerimizi pekiştirmezsek bu durum sağlıksız öğrenmelere, bu  ise başarısızlığa,  bu ise bir kısır döngüye götürür.

Unutmayı unutmalıyız!

%100 öğrendiğimiz bir bilgiyi ki mümkün değildir;

20 dakika içinde yarısını unuturuz.

60 dakikada % 70 ‘ ini ,

gün sonunda da %80’inini unuturuz.

 Bu unutma sıfır düzeyine iner mi ? Hayır.

1.Tekrar: Öğrenmeden hemen sonra yapılması gereken 10 dakikalık  tekrardır. Öğrenenlerin oranını arttırır.

2.Tekrar: Öğrenmeden 1 gün sonrası için yapılması gereken 10 dakikalık tekrardır. Öğrenilenlerin bellekte 1 hafta saklanmasını sağlar.

3.Tekrar: Bir hafta sonundaki 10 dakikalık tekrar. Bellekte 1 ay kalmasını sağlar.

4.Tekrar: Bir ay sonundaki 10 dakikalık tekrardır. Bilgilerin uzun süre hafızada kalmasını sağlar.

 Tekrar=Notların gözden geçirilmesi+Konuyla ilgili soruların çözülmesi.

Önce emekler sonra yürürüz ama düşüşlerimiz anidir.
Aman düşmeyin!

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s