FİZYONOMİ : İLM-İ SİMA

Kimsenin kalbini ve zihnini okumana gerek yok
yüzleri ve elleri sana gizlediklerini birbir söyler….

Doğu kültüründe adı, `ilm-i sima’, çağımızda ise `fizyonomi’. Yüz hatlarından insanın kişiliğine dair ipuçlarının edinildiği bilgi alanı. Gözlerimizin rengi, bakışlarımızın buğusu, saçlarımızın dalgalı ya da düz oluşu, dudaklarımızın inceliği, çenemizin uzunluğu ve yüzümüze ait diğer tüm organların biçimi, kişiliğimize dair önemli ipuçları veriyor. Yüz okuma sanatını bilenler, karşılarında duran insanın karakterine, hastalıklarına dair tüm bilgileri yüzünden alabiliyorlar.

FİZYONOMİ İLM-İ SİMA (indir-PDF)

İLM-İ SİMA YÜZ OKUMA SANATI (indir-PDF)

 

LİE TO ME (2009-2011)  Dizi Üç Sezon

Yönetmen: Daniel Sackheim,Adam Davidson,Lesli Linka Glatter,James Hayman,Vahan Moosekian

Senaryo: Samuel Baum, Josh Singer, Alexander Cary

Ülke: ABD

Görüntü Yönetmeni: Joseph Gallagher, Jerry Sidell

Oyuncular: Michael B. Jordan, Adelaide Clemens, Anna Gunn

Müzik: Doug DeAngelis, Robert Duncan

Tür: Suç , Dram , Gizem

Vizyon Tarihi: 21 Ocak 2009 (ABD)

Süre: 43 dakika

Dil: İngilizce

Firma: Imagine Television , Samuel Baum Productions , MiddKid Productions

Bilgi:

Sıradan bir insan 10 dakikalık bir konuşmada 3 yalan söyler!

Lost, Shark ve 24 dizilerinin yapımcılarından Davranış Bilimcisi Paul Ekman’ın hayatından esinlenen ve başrolünde Pulp Fiction, Rezervoir Dogs gibi en iyi Tarantino filmlerinin vazgeçilmez oyuncusu Tim Roth’un oynadığı drama.

İnsanların yüzlerinden, vücut duruşlarından, ses tonlarından ve konuşma şekillerinden doğru mu yoksa yalan mı söylediklerini analiz ederek FBI başta olmak üzere, polise, hukuk firmalarına, özel şirketlere, askeri birimlere en zor vakaları çözmede yardımcı olan Dr.Lightman ve ekibini konu alıyor.

PAUL EKMAN ‘ LİE TO ME ‘ TİM ROTH ÜÇGENİ

 paul ekman

“Doğaüstü bir gücün olsa ne olmasını isterdin?”

“Zihin okuma. . . . “

Absürd bir giriş oldu ! Konumuzla ne alakası var? Doğa üstü güçlerden Süperman’den , Örümcek Adam’dan ya da Iron Man’den bahsetmeyeceğiz. Hele ki Heroes dizisine hiç dokunmayacağız. Hepimiz çocukluğumuzda mutlaka bir kahramanla özdeşleştirdik kendimizi. Çizgi filmlerini izledik oyuncaklarıyla oynadık. Hepimiz bir doğaüstü gücümüzün olmasını istedik. Birçok araştırmada da; hangi doğa üstü gücünüzün olmasını isterdiniz? Sorusuna da zihin okuma cevabının verildiğini gördük. Zihin okumak düşünüldüğünde çok mutlu edici bir güç gibi görünse de yaşamın gerçeklerini göz önüne aldığımızda mutsuzluk kaynağı olması daha muhtemeldir. Yazının başlığından da anlayacağınız gibi konumuz doğa üstü gücü olan bir insan değil doğa üstü güce eşdeğer yetenek geliştirmiş bir bilim adamı.

“Ne Düşündüğünü Biliyorum”Paul Ekman’ın ilk Türkçe’ye çevrilen kitabı, yıllar önce alıp okuduğumda inanılmaz etkilenmiştim. Bir bilim adamının uğraştığı bilim uğruna izole kültürlerde araştırma yapma amaçlı ,  6 yıl Papua Yeni Gine’de yerlilerle beraber yaşamayı düşünebilmesi ve hepsinden öte gerçekleştirmesi ilgi çekici bir durumdu. Tamamen amaçtan ve durumdan habersiz bir kültüre amacını anlatabilmek ve onlardan destek alabilmek müthiş bir özveri örneği. Bu çalışma bile hepimiz için “Ne Düşündüğünü Biliyorum” kitabını okumak adına teşvik edici bir durum. Son dönemde yine müthiş bir kitabı yayınlandı Paul Ekman’ın.  “Yalan Söylediğimi Nasıl Anladın?” Türkçe’ye çevrilen ilk kitabını daha fazla detaylandıran ayrıntılara giren bir yapıya sahip. Bu nedenle Türkçe yayınlarda bu iki kitabı ardarda okumanızda büyük fayda var.

lider yüzleri

 Paul Ekman 1934 doğumlu bir doktor çocuğu. Psikolog. Hepsinden önemlisi kendini bilime adamış bir bilimadamı. 6 kez NIMH tarafından Araştırmacı Bilimadamı ödülüne layık görülmüş. 2009 yılında TIME dergisi tarafından en çok iz bırakan 100 insan arasında gösterilmiş. Birçok önemli olayda CIA ve FBI gibi kuruluşlara danışmanlık hizmeti vermiştir. 2001 yılında John Cleese ile birlikte BBC de yayınlanan The Human Face belgeselini çekmiştir. Türkiye’de Paul Ekman’ın ve biliminin tanınması ise her zaman olduğu gibi yine televizyon aracılığı ile gerçekleşti.

“Lie To Me” dizisi Paul Ekman referans alınarak hazırlanan bir dizi. Genelinde Paul Ekman tarafından yönlendirmeler bilgilendirmeler mevcut. Bilimsel gerçeklerin ve mikro ifadelerin (micro expressions) gelişen olayların içerisine yerleştirildiği ve her bölümün sonunda polisiye bir olayın çözümlendiği bir yapıya sahip. Bölüm bölüm ilerlemesine karşın genel bir hikâyesi de mevcut. Bu hikâye de Paul Ekman’ın dizideki ismi Cal Lightman üzerinden dönmekte. Dizide ilgi çeken durumlardan bir tanesi konu yalan dedektörlüğü olunca rol yapan kişilerin bu durum karşısında mimiklerini bu kadar rahat kontrol edebilmesi. Çok uzman bir mimik okuyucu bu yüz ifadelerindeki yanlışları yine tespit edebilse de bizim gibi orta düzeyde ilgili kişiler kurgudaki rol yetenekleri karşısında şaşkınlık duyabilir.

Cal Lightman karakterini ise “Reservoir Dogs” ve “Pulp Fiction” filmlerinden hatırladığımız ünlü oyuncu Tim Roth canlandırıyor. Uzun yıllardır “Funny Games” dışında ciddi bir yapımda kendisini göremediğimiz için “Lie To Me” Tim Roth’un yeteneğini hatırlamak açısından güzel de bir referans oldu.

“Lie To Me” Paul Ekman’a bir saygı duruşu niteliğinde. “Lie To Me ” bir anlamda kışkırtıcı.  İçinde bulunduğumuz düzende ve dünyada Paul Ekman gibi olmak müthiş bir iş hayatı sunsa da özel yaşantımızda “ki eğer devredışı bırakamıyorsak” böyle bir yeteneğin bizi mutlu edip etmeyeceği de en tartışmalı konu olsa gerek.  Şimdi kendinize güzel bir yalan söyleyin “sevgilimin yalan söylediğini anlasam çok mutlu olurdum” deyiverin. . . .

“Bana yalan söyle!

Hissiz olmak istiyorum sadece

Hiçbir şey hissetmek istemiyorum

Gerçekliği istemiyorum

Aslında gerçeklik kötüdür

Nasıl da numara yapıyoruz biz

Telefonun çalmadı bile

Ve ben de kapının dışında değildim

Her şeyi dinliyorum

Bana başka bir yalan söyle “

 

Kaynak:

http://onemovieonebook.blogspot.com/2012/07/ucgeni.html

YALAN SÖYLEDİĞİMİ NASIL ANLADIN!

Yüz ifadelerinden duyguları ve düşünceleri tanımak, okumak

Bestseller özelliğini kaybetmeyen kitapları; sosyal hayat, iş yaşamı ve siyasete getirdiği şeffaflık anlayışı, sevilen dizilere bile konu olmuş yaşamıyla Paul Ekman, yaşayan bir dahi ve 20. yüzyılın en başarılı bilim adamlarından biri olarak kabul ediliyor.

Paul Ekman’ın, kitabı Türkçe’de  “Yalan Söylediğimi Nasıl Anladın !” ile çevrildi.

Yalan Söylediğimi Nasıl Anladın ! ‘da duygularımızla, gerçek düşüncelerimizle yüzleşeceğiz. Kendimizi nasıl ifade ettiğimizi, kimi zaman nasıl yanlış anlaşıldığımızı ve gerçekleri nasıl sakladığımızı göreceğiz. Vücut dilimizi, ses tonumuzu, mimiklerimizi takip ederken, kendimizi yeniden tanıyacağız. Aslında gerçek bütün yüzümüzden okunuyor. Gerçeği okuyabilenlerden olabilmek için, bugün FBI, CIA ve ATF gibi hükümet kurumlarının, avukatların, yargıçların ve polislerin, ayrıca Pixar ve Industrial Light and Magic gibi animasyon stüdyolarının da dahil olmak üzere çeşitli şirketlerin duygusal ifadeler konusunda sıklıkla kullandığı Yüz Hareketi Kodlama Sistemi’ni öğreneceğiz. Yüz ifadelerinden duyguları ve düşünceleri tanıyabileceğiz, okuyabileceğiz.

İnsanlar mutlu olmak isterler. Pek çoğumuz bir tiyatronun güvenli sınırları ya da bir romanın arka ve ön kapakları dışında korku, kızgınlık, mutsuzluk ve ıstırap gibi duyguları deneyimlemek istemeyiz. Yine de bu duygular olmadan da yaşayamayız. Buradaki mesele, bu duygularla nasıl daha iyi bir hayat sürdüreceğimizdir. Kişinin duygusal yaşamının gelişimi konusunda son kırk yılda öğrendiğim ve yararlı olduğuna inandığım her şeyi bu kitaba dahil ettim. Yazdıklarımı çoğunlukla kendi deneylerimle ya da duygular üzerine çalışan diğer bilim insanlarının deneyleriyle destekledim. Uzmanlığım ağırlıklı olarak duyguların yüzdeki ifadelerinin okunması ve ölçülmesi üzerine gelişti. Bu konuda, oldukça donanımlı bir biçimde, karşılaştığım yabancıların, dostların ve aile fertlerinin yüzlerindeki neredeyse herkesin gözünden kaçan incelikleri görebilir hale geldim; böylelikle çok fazla bilgi topladım. Anlattığım şeylerin pek çoğu, yüzdeki ifade biçimleri konusunda yapmış olduğum kültürler-arası çalışmalardan etkilendi. Bu çalışmalardan elde ettiğim kanıtlar genel olarak psikoloji disiplinine, özel olarak ise duygulara bakış açımı mutlak anlamda değiştirdiler. -Paul Ekman

Paul Ekman, California Üniversitesi, Psikiyatri Bölümü öğretim üyesidir. Bugüne kadar, aralarında Amerikan Psikoloji Birliğinin Seçkin Bilimsel Katkı Ödülü ile Chicago Üniversitesi Beşeri Bilimler Fahri Doktora ünvanının da bulunduğu birçok ödüle layık görülmüştür. Ekman, yakın dönemde yapılan çalışmalar bazında, 20.yyın en etkili psikologları arasında yer almaktadır. Ekman’ın ilgi alanları; sözsüz davranış ve iletişim, özellikle kişiler arası iletişimde yalan ve duyguların ifadesi ve psikolojisi konuları üzerine odaklanmaktadır. Ekman, 1970lerde, psikolog meslektaşı Wally Friesen ile birlikte yüz ifadelerini ölçmeye yönelik, Yüz Hareketi Kodlama Sistemi adlı bir sistem geliştirmiştir. Bu sistem günümüzde dünya üzerinde yüzlerce bilim insanı tarafından kullanılmaktadır. Ekman, FBI, CIA ve ATF gibi hükümet kurumlarına, avukatlar, yargıçlar ve polislere ve ayrıca Pixar ve Industrial Light and Magic gibi animasyon stüdyoları da dahil olmak üzere çeşitli şirketlere duygusal ifadeler konusunda sıklıkla danışmanlık hizmeti vermektedir.

Paul Ekmanın keşfi, başarısı ve hayatı, FOXun popüler dizisi Lie To Me (Bana Yalan Söyle)ye konu olmuş, başkahraman olan Dr. Cal Lightman, kendisinden esinlenilerek yaratılmıştır. Paul Ekmanın yayınlandığı tarihten itibaren bestseller özelliğini kaybetmeyen kitapları ve Lie To Me dizisi, duygularımız ve istemsiz hareketlerimiz arasındaki işleyişi yansıtarak, duygusal ve sosyal hayatımızı geliştirmemiz yönünde yepyeni bir vizyon kazanmamıza sebep olmuşlardır.

Kaynak:

http://www.maxkitap.com/yalan-soyledigimi-nasil-anladin

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s