ANKARALI ÂŞIK NİYAZİ DEMİRÖRS’ÜN HAYATI VE ESERLERİ

2 Ocak 1927’de Ankara’da dünyayı şereflendiren Aşık Niyazi Hazretleri, ilk, orta ve lise tahsillerini Ankara’da tamamlayarak önce askerlik görevi için, 1951 senesindeyse asaleten ordu mensubu olmuş, yüzbaşı rütbesine kadar yükselmiştir. Geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu, ordudan malûlen emekli olan Aşık Niyazi Hazretleri, Milli Savunma Bakanlığında sivil olarak görevini sürdürerek oradan emekli olmuştur. Kadriye Hanımla olan evliliğinden Handan, Ahmet, Ömer Ulvi adlarında üç çocuğu dünyaya gelmiş, 8 Aralık 1973 tarihindeyse kalp rahatsızlığı sonucu bizleri tarifsiz acılara gark ederek sonsuzluk âlemine göç etmişlerdir. Bu göç, her ne kadar bizim gözümüzden cisim olarak kaybolmasıyla gerçekleşmiş gibi görünse de, Aşık Niyazi Hazretlerinin öte âleme asıl göçü, 1956 yılının aralık ayında Efendisi YOZGATLI ULVİ DURAK ERDENİLGEN HAZRETLERİ ile karşılaşıp ona biat etmesiyle başlamış ve Tevhit İlmi öğrenimi sonunda icazetini almasıyla son bulmuştur, çünkü Tevhit (İlm-i Ledün), kişileri daha dünyada yaşarken Allah’a döndürmekle, onları zaten bu dünyadan göç ettirmektedir.

Evet, Aşık Niyazi Hazretleri, 1956 yılında 29 yaşında Tevhid İlmi öğrenimine adım atarak mana âlemine doğmuş, madde âlemini terk etmiştir. Bundan sonraki yaşamı, cisim görüntüsü altında mana âleminde devam etmiştir. Gözden kaybolan, cismidir, ruhu mana âleminin doruklarında ilelebed yaşayacaktır.

Aşık Niyazi Hazretleri 1956’da başladıkları mana yolculuğunu, iki sene gibi kısa bir zamanda tamamlayarak Ulvi Durak Erdenilgen Hazretlerinin vefatından sonra 1958 yılında mürşitlik görevini üstlenmiş, 8 Aralık 1973 tarihine kadar da pek çok talebesi olmuştur. Yaklaşık otuz beş kişi olan talebelerinin çoğunluğu Ankara ve İstanbul’daydı. Vefatından önce, yalnız bir tek kişiye, ilk talebelerinden olan ÇORUMLU MEHMET İLHAMİ DOĞMUŞ HAZRETLERİne verdiği icazet ile mürşitlik yetkisi vermiştir.

Aşık Niyazi Hazretleri Üçüncü Devre Melâmiliği kuran SEYYİD MUHAMMED NURÜL ARABİ HAZRETLERİnin getirdiği kurallarla bizleri eğitmiştir.

ESERLERİ:

Aşık Niyazi Hazretleri tasavvuf âlemine

“ALLAH AŞKI HER ŞEYDEN ÜSTÜNDÜR” (1962)

“ARANILAN SEVGİLİ (Hazret-i Mevlâna Şems-i Tebrizî Hazretlerini Şam’da Niçin Aradı?)”(1965)

“KÂBE YOLU AŞK YOLUDUR”(1969)

isimli üç eser kazandırmıştır.

“ALLAH AŞKI HER ŞEYDEN ÜSTÜNDÜR”

“Allah Aşkı Her şeyden Üstündür” isimli eser şu ana başlıklarla incelenebilir:

· Tevhit İlminin (İlm-i Ledün, Hakikat ilmi) Melâmi Mesleğinde öğrenim ve yaşanma tarzı ve Melâmilik hakkında bilgiler.

· Tevhit İlmi ile ilgili sohbet ve fikirleri.

· Kendisine ait olan şiirler (Dîvan).

Erişim: http://www.allahgercegi.com/

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s