SAHABENİN YERLEŞİM VE VEFAT YERLERİ

Bugünkü İslam coğrafyasının temellerini atan Rasûlullâh sallallâhü aleyhi ve sellemin ashabı, Arabistan  yarımadasının küçük bir şehri olan Mekke ve Medine’de yaşıyorlardı. Çok kısa bir  sürede fetih hareketleriyle İspanya’dan Hindistan’a İstanbul’dan Afrika içlerine,  Kafkasya’ya Orta Asya’ya kadar yayılmaya başladılar. Bu fetihlerin idaresini elit tabaka  diyebileceğimiz Sahâbe-i Kiram üstlendi. Askeri hareketler, fethedilen yerlerin idaresi,  yargı, tebliğ ve irşad gibi vazifelerin tümünü sahâbe-i kiram yerine getirdi.  

Rasûlullâh sallallâhü aleyhi ve sellemin vefatından sonra Arabistan bölgesinden  ayrılıp Irak, Şam, Mısır, Horasan bölgelerine yerleşen ve buralarda vefat eden  sahabilerin isimlerini ve gidiş nedenlerini tespit etmeye çalıştık.  

Sonuç olarak sahabenin İslam bayraktarlığını yaptığını, geniş bir coğrafyaya yayıldığını  görüyoruz. Bu yayılma esnasında fethedilen yerlere  yerleştirmeler yapılmıştır. Bunlar  özellikle Şam, Irak ve Mısır olmuştur. Diğer bölgelere toplu göç sözkonusu olmasa da,  fethedildikten sonra bölgede vali, kadı, amil gibi idari görev almış olan sahabiler kalmış  ve buralara yerleşmişlerdir.

Kaynak: Abdulcelil ALPKIRAY,  Sahâbenin Yerleşim Ve Vefat Yerleri, Erciyes Üniversitesi  Sosyal Bilimler Enstitüsü  Temel İslam Bilimleri Anabilim Dalı , Nisan 2005,  KAYSERİ

 

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s