SANAL AŞKLAR

Hzl: Zygmunt Bauman

“İnternetle büyüyen kuşak flört konusunda kemale ererken, siber-buluşmalar da gerçekten atılım kazanmaktadır. Ve bu son sığmak değildir. Boş vakit faaliyetidir. Eğlencedir.”

Louise France’ın görüşü bu yönde.[ Louise France, “Love at first site”, Observer Magazine, 30 Haziran 2002.] Günümüz bekârlarının gözünde gece kulüpleri ve bekâr barları geçmişte kalmış bir anıdır, sonucuna varıyor France. Bu tür yerlerde arkadaş edinmek için gereken sosyallik kapasitesini edinmemişlerdir (ve bundan da telaşa kapılmazlar). Ayrıca, siber-buluşmaların kişisel buluşmalarda olmayan avantajları vardır: Kişisel buluşma durumunda buz parçalandığında kesin olarak parçalanmış kalabilir ya da eriyebilir; siber-buluşmalarda ise tamamen farklıdır. Bu konuda görüşü sorulan, Bath Üniversitesinden bir öğrenci şu itirafta bulunuyordu:

“Delete tuşuna her zaman basılabilir. Bir e-mail’e cevap vermemekten daha kolay bir şey olamaz.”

France’ın yorumu: İnternet üzerinden buluşma araçlarını kullananlar tamamen güvenlik içinde buluşabilirler, geri dönüp tekrar çılgınca alışveriş yapabileceklerinden her zaman emindirler.

Yahut, France’ın aktardığı, Bath Üniversitesinden Dr. Jeff Gavin’in ileri sürdüğü gibi: Internet üzerinden, ‘“gerçek’ sonuçlarından çekinmeden” randevulaşılabilir.

İnternet üzerinden partner aramaya giderken bu izlenim daima edinilebilir. Tıpkı mektup yoluyla gönderilmiş bir satış katalogunun sayfalarını çevirir gibi; katalogun başında “satın alma zorunluluğu yok” vaadi ve “memnun kalmazsanız ürünü iade edebilirsiniz” garantisi bulunur.

Anında, krizsiz, zarar ziyan hesabı yapmadan “istek üzerine sonlandırma”, siber-buluşmalarm en büyük avantajını oluşturur. Risklerin azaltılması, “opsiyon-kapanışı”ndan kurtulmayla birlikte, akışkan ihtimalli, değişken değerli ve son derece istikrarsız kurallı bir dünyada rasyonel tercihten geriye kalan şeydir; siber-buluşmalar, karşılıklı angajmanların nazik pazarlığının tersine, rasyonel tercihin bu yeni ölçütlerini kusursuzca (ya da hemen hemen kusursuzca) yerine getirirler.

Alışveriş merkezleri hayatta kalma çabasını boş vakit ve eğlence olarak yeniden tasnif edebilmek için çok çaba sarf ettiler. Zorunluluğun acımasız baskısı altında, hınç ve tiksintinin karışımıyla, vaktiyle tahammül edilen şey, bundan böyle tahmin edilemez risklerden arınmış tahmin edilemez haz vaadinin baştan çıkarma gücünü edinmiştir. Alışveriş merkezlerinin hayatta kalmak için günlük olarak yaptıkları şeyi, siber-buluşmalar partnerlik pazarlığı için gerçekleştiriyorlar. Bununla birlikte, “düpedüz hayatta kalma”nın zorunluluk ve baskılarının azaltılmasının, alışveriş merkezlerinin başarısının zorunlu koşulu olması gibi, siber-buluşmalar da tam zamanlı angajmanın ve “bana her ihtiyaç duyduğunda senin için hazır olurum” yükümlülüğünün partnerliğin zorunlu koşulları listesinden çıkarılmasının yardımı ve teşviki olmadan elbette başarısız kalırdı.

Bu koşulların “silinmesi”nin sorumluluğu elektronik buluşmaların sanallığına atfedilemez. Bireyselleşmiş akışkan modern toplumun yolu üzerinde başka birçok şey daha meydana gelmiştir ve bunlar uzun vadeli bağlanmaların zeminini ortadan kaldırmış, uzun vadeli angajmanları ender beklentilere ve karşılıklı yardım (“ne olursa olsun”) yükümlülüğünü de ne gerçekçi ne de büyük çabalara layık görülen bir perspektife dönüştürmüştür.

Sh:96-98

Kaynak: Zygmunt Bauman, AKIŞKAN AŞK-
İnsan İlişkilerinin Kırılganlığına Dair,
Özgün Künye Liquid Love, Çeviri: Işık Ergüden ,
VERSUS KİTAP 2. Baskı, Ocak 2012, İstanbul

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s