COĞRAFYA SAVAŞMAK İÇİNDİR / Yves Lacoste

Çeviren: Ayşm Arayıcı

“Dünyada coğrafya bilgisine sahip olan tek millet İngilizlerdir.
Amerikalılar, İngilizlerin öğrettiği kadar bilirler.
Bizim Türkler ise en cahili olanlar arasındadır.
Türk siyaset adamları ise coğrafyayı hiç bilmezler”.
İlber ORTAYLI (TV Sohbetinden)

Dikkat: Coğrafya!

Coğrafyanın resimleri ve sözcükleri hızla çoğalmaktadır.

Dili bozulmaktadır: Ülke, bölge, doğal  çevre, “Kuzey-Güney”, hatta takımadalar bile. Haritalar ve manzaralar çok boldur.

Bu enflasyon alan üzerine söylemleri bayağılaştırmakta, onları dramatize etmektedir.

Bugün herkes, alanın bittiğini, az bulunabildiğini, pahalı olabildiğini, kirletilebildiğini  biliyor Alana başvuru alışkanlık haline gelmektedir: Duygusallık azaldıkça, kilo almaktadır.

Dağınık, keskin, modem bir bilinç değilse de, bu paradoks, alanın sanıldığı gibi yansız bir  destek, edilgen bir çerçeve, masum bir tablo olmadığım, alanın hafıza, toprağın ta kendisi, sosyal  pratiklerden elde edilmek istenen şey olduğunu dile getirmekte midir?

Sosyal ilişkiler, bir kayıt gibi, manzaranın içine girerler, manzaraya yerleşirler:“Hafıza”

İktidar aygıtları alanda etkinlik gösterirler: “Toprak”

Ve orada gerçekleşirler: “Durumlar”

Sınıflar, sermayenin komploları, ordular, devletler orada çatışırlar: “Cepheler”, topraklan orada  paylaşırlar: Elde edilmek istenen şey için.     

Aygıtları belli bir yerde oturmaya zorunlu kılar, yer değişikliği yapar, sürgüne gönderir, belli  bir yöne sürükler, hapse tıkar: İşçi mahalleleri, gettolar, yeni kentler, gecekondu mahalleleri,  kamplar, kışlalar.

Evrensel ilişkiler güce dayalı ilişkilerdir. Haritaların eleştirisinden, eleştirinin haritalarına Tasarımız: Gereçlerimizden, haritalarımızdan  yararlanmak, kesin bir hüner, coğrafyayı başka amaçlarda, başka stratejilerde kullanmak için, onu başka türlü öğretmek için coğrafyaya yeniden düzen vermek.

Çalışmalarımızı ankette  açıklanmış gruplara dağıtmak. Hareketlerini başarısızlığa uğratmak için şirket kuruluşlarının haritasını yapmak, ülke  topraklarının düzenlenmesinin maskesini düşürmek, gerçek veya hayali alanlar yalanını ortaya  çıkarmak, gelecek gerilimlerin yerini belirtmek, egemenliğin bir topolojisini düzenlemek.

Eleştirmek, kriz yaratmaktır.

Polemik yapmak savaş yapmaktır.

Coğrafyayı yeniden oluşturmuyoruz, onu düşmanlarımıza karşı çeviriyoruz. Sözkonusu olan bilgi-kuramsal bir gerilla savaşıdır: Bunlardan alternatif ve savaşçı bir coğrafya  çıkmasaydı, ideolojik çekişmeler, teorik tuzaklar gülünç olurdu.

Bu coğrafya, militanların, sendikacıların yaptıklarını bildirerek ve onlardan bilgi edinerek,  egemenlik altındaki grupların düşmanın yerini daha iyi belirlemesine, toprağı daha iyi tanımasına  ve daha iyi seçmesine olanak verecekti.

Jean-Michel Brabant, Beatrice Giblin, Maurice Ronai

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s