KRONİK BAŞ AĞRISINI KOLAYCA TEDAVİ ETMEK

Eğer baş ağrısı, başın ön tarafı ve alın yönünde ise, bunun sebebi kan fazlalığı olabilir.

Tedavisi: Hacamat veya fasd yoluyla bir miktar kan almaktır. O anda, ağrıyan yeri hemen rahatlatır.

Veya bir miktar siyah haşhaşı (Papaver somniferum L.nigrum) iyice koklamalıdır. Bir miktarını da buruna çekmeli ve şakaklara sürmelidir. Ya da biraz hünnap (Ziziphus zizyphus) yemeli veya şurubundan almalıdır. Yahud mercimek (Lens culinaris) suyu içmelidir. Veya bir miktar kişniş (Coriandrum sativum) almalıdır. Çünkü o sinirleri sakinleştirir.

Eğer baş ağrısı, başın ortasında olursa, bu hararetten olur. Tedavisi: Ketenden bir bez parçasını gül yağı ve yeni açılmış üzüm sirkesine batırıp, başta ağrıyan yere yapıştırmalıdır. Derhal iyileşir. Veya taze sağılmış bir süte, gül yağı karıştırmaksızın keten bez parçasını batırıp ağrıyan yere sürülür. Bu da ağrıyan yeri hemen sakinleştirir. Ya da ayakların altı menekşe yağı ve tuzla ovulur. Yahut ni-lüfer koklanır. Veyahut hıyar keskin sirke içine konarak yenir. Veya safrayı söndürme özelliği olan ekşi meyve peltesi/şurubu alınabilir. Bu da inşaallah aynı anda ağrıyı durdurur.

Eğer baş ağrısı, başın arka tarafındaki tepe noktasında ise, bu balgamdan kaynaklanır.

Tedavisi: Sekencebin ve turp (Raphanus sativus) suyu ile kusturmak, karnında bulunan bütün balgamı kusuncaya kadar dereotu (Anethum graveolens) suyu içirmektir. Sıcak suyun içinde oturmaya çalışmak da ağrıyan yeri derhal rahatlatır. Yahut bir miktar kara helile (Terminalia chebule retz) marmelatı veya Hind Bektaşi üzümü (amla:Phyllanthus embelica) marmelatı alınır. Bu da aynı anda ağrıyan yeri rahatlatır.  Ayaric-i faykara ile gargara yapmak da aynı anda iyileştirir.

 sh:62

Kaynak: Tabibin Ahlâkı ve Bir Saatte Şifa Risaleleri- Ebu Bekr Muhammed bin Zekeriyya er-Râzî, Yayınlayan Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi 2013- İstanbul

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s