İĞDİŞ EDİLMİŞ ZİHİN YAZINSAL İKTİDAR VE DİL

Hzl: Musab Kırca

Zihin Haritaları

Her insana doğruyu ve yanlışı ayırt edebilme kabili yeti, akıl ve muhakeme  yetisi verilmişken nasıl oluyor da bir davranışı veya bir olası birbirimizden farklı yorumlayabiliyoruz; kimimiz bir davranışı yanlış diye nitelerken kimimiz doğru ve haklı kabul edebiliyoruz Bu temel soruyu sadece “bilginin ve doğrunun izafiliği” öngörüsüyle açıklamamız mümkün müdür?

Psikanalizin insan davranışım bireyin değiştiremeyeceği ve ulaşamayacağı geçmiş yaşantıları ve bilinçaltına itilen imge ve dürtülerin kontrol ettiği savı bireyi bilinçsiz ve dış şartların mahkûmu bir nesne konumunda görmenin doğal sonucuydu. Bunun temellerini Hıristiyanlığın ilk günah doktrininde bulabiliriz. Zira Hıristiyanlıkta insan doğuş tan kötüdür ve Hz. Âdem’in “yasak meyve’yi yemesiyle kirlenmiştir. Bu nedenle insan doğduktan sonra vaftiz edilmedikçe temizlenemez. Değer kuramcılarından Max Scheler çileci hayat anlayışını açıklarken Hıristiyanlığın çileciliğinin kökeni üzeri ne şunları söylüyor;

“Çileci hayat anlayışı kişinin kendi bedeninden yabancılaşması üzerine kurulabilir ve bu da fiilen nefrete dönülebilir… Aslolan ‘bedene duyulan nefrettir’ ve ruhun kurtuluşu kaygısı ancak sonradan oydurul muş bir bahanedir.”

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s