LUNYÜ ”Buda Fa”

”Buda Fa” dünya üzerindeki tüm öğretiler arasında en derin olandır -o en gizemli ve en olağanüstü bilimdir. Bu alanı keşfetmek için insanoğlu geleneksel düşünme biçimini temelden değiştirmek zorundadır. Aksi takdirde evrenin gerçekliği insanoğlu için sonsuza dek bir bilinmeyen olarak kalacak ve sıradan insanlar kendi bilgisizliklerinin sınırladığı çerçeve içerisinde sonsuza kadar emekleyecektir.

O halde “Buda Fa” tam olarak nedir? Bir din midir? Bir felsefe midir? Bu sadece, teorileri araştıran modernleşmiş Budist bilginlerinin kavrayışıdır. Onu analiz etmek amacıyla incelemek ve güya araştırmak için, felsefi bir kategori olarak ele alırlar. Aslında “Buda Fa” sadece sutralarda (Budist öğretiler) yazılmış olan o küçücük parça değildir, çünkü o sadece en başlangıç seviyesindeki “Buda Fa”dır. Buda Fa, tüm gizemleri içine alan bir kavrayıştır. O her şeyi kapsar ve dışarıda hiçbir şey bırakmaz -parçacıklardan ve moleküllerden evrene, en küçük olandan en büyüğe kadar. O, evrenin karakteristik özellikleri olan “Zhen-Shan-Ren”in farklı seviyelerde farklı anlamlarla ifade edilmiş olan açıklamasıdır. O aynı zamanda Tao okulunun “Tao”, Buda okulunun “Fa” olarak isimlendirdiği şeydir.

Günümüz insan bilimi ne kadar ilerlemiş olursa olsun, o hala sadece evrenin gizemlerinin bir parçasıdır. “Buda Fa”nın içerdiği belirli olgulardan bahsettiğimizde bazıları: “Artık elektronik çağı ve bilim çok gelişti. Uzay araçları diğer gezegenlere gittiler fakat siz hala bu eski batıl inançlardan bahsediyorsunuz” der. Açıkçası bir bilgisayar ne kadar gelişmiş olursa olsun, bugüne kadar çözülememiş bir bilinmeyen olan insan beyni ile hala eşdeğer değildir. Bir uzay aracı ne kadar uzağa uçabilirse uçsun insanlığın var olduğu bu fiziksel boyutun ötesine gidemez. Modern insan bilgisiyle kavrananlar çok yüzeysel ve küçük; evrenin gerçeğini anlamaktan uzaktır. Bazı insanlar geleneksel düşünce şekillerini değiştiremeyecek kadar muhafazakâr ve inatçı oldukları için nesnel olarak var olan gerçek olgularla yüzleşmeye, onlara dokunmaya veya kabul etmeye cesaret edemez. Sadece “Buda Fa” ile evrenin gizemleri, zaman-alanları ve insan bedeni tam anlamıyla açıklanabilir. Gerçek anlamda doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden ayırt edebilir ve doğru olanı temin ederken bütün yanlış kanıları ortadan kaldırır. Bugünkü insan bilimine rehberlik eden ideoloji -araştırmasında ve gelişiminde bir konu kabul görene kadar incelenmeyeceği için sadece bu fiziksel dünya ile sınırlıdır- bu yolu izler. Bizim boyutumuzda elle dokunulamayan ve gözle görülemeyen fakat nesnel olarak var olan ve bizim fiziksel boyutumuzda kendini net bir şekilde yansıtan olgulara gelince, insanlar onlara yanaşmaya cesaret edemeyerek onları bilinmeyen olgular olarak kabul edip göz ardı ediyorlar. Farklı amaçları olanlar tüm bunları vicdanlarına karşı gelerek batıl inanç olarak etiketlerken, inatçı kişiler hiçbir temele dayanmadan bunları doğal olgular olarak açıklamaya çalışıyor. Umursamayanlar da, bilim henüz yeterince gelişmedi bahanesiyle konudan basitçe uzak duruyor. Eğer insanoğlu hem kendisine hem de evrene yeni bir bakış açısıyla bakabilir ve katı zihniyetini değiştirebilirse insanlık ileri doğru bir sıçrayış gerçekleştirecektir. “Buda Fa” insanoğlunun sonsuz ve sınırsız dünyaları anlamasını mümkün kılabilir. Asırlardan beri sadece “Buda Fa” insanlığı, maddi olarak var olan her boyutu, yaşamı ve tüm evreni kusursuz bir netlikte açıklamayı mümkün kılmıştır.

Li Hongzhi, 2 Haziran 1992

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s