‘İBADETTE AYRICALIK ÖLÜM MÜ GETİRDİ?’

Hacdaki faciaya Suudi Prens mi neden oldu?

Eylül 26, 2015 |

753 kişinin öldüğü izdihamla ilgili şok iddia: Suudi Arabistan’da tahtın iki numaralı veliahtı Savunma Bakanı Prens Muhammed bin Salman faciaya neden oldu

Savunma Bakanı da olan Prens Muhammed bin Salman (30) tahtın iki numaralı veliahtı.

Prens Muhammed’in koruma ordusuyla şeytan taşlanan alana girdiği, bu sırada kapılar kapatılınca izdiham çıktığı iddia edildi

SUUDİ Arabistan’ın Mekke kentinin 5 kilometre dışında yer alan Mina’da önceki gün meydana gelen ve en az 753 hacı adayının ölümüne, 887’sinin de yaralanmasına yol açan izdihamla ilgili şok bir iddia ortaya atıldı. Lübnan gazetesi El Diyar’a göre, Suudi Kral Salman’ın oğlu Prens Muhammed bin Salman, olay sabahı 350 korumayla şeytan taşlama alanına girdi.

SUUDİLER ÖRTBAS ETTİ

SALMAN için alana açılan yollardan biri kapatıldı. Binlerce hacı adayı bir başka yola yönlendirildi. İki yolun birleştiği noktada ise izdiham meydana geldi. Olayın ardından Prens’in konvoyu hemen olay yerinden uzaklaştı. Gazeteye göre, Suudi yetkililer olayın üzerini kapatmak için izdihamın gerekçesi olarak “Hacı adaylarının kurallara uymamasını” gösterdi.

‘SUUDİLER, ULUSLARARASI MAHKEMEDE YARGILANSIN’

Hacdaki faciaya en sert tepkiyi 131 vatandaşını kaybeden İran verdi. Tahran yönetimi, hac organizasyonunun İslam İşbirliği Teşkilatı’na verilmesini istedi. Ülkenin etkili din adamlarından Ayetullah Muhammed İmami Kaşani de “Suudiler uluslararası mahkemede yargılanmalı” dedi. İran, Kabe’de 107 kişinin öldüğü vinç faciasından sonra da benzer bir çağrıda bulunmuştu.

Dört Türk öldü beşi hâlâ kayıp

HAC’daki izdiham faciasının ardından kaybolduğu açıklanan 18 Türk vatandaşından 9’unun sağ olarak kurtulduğu tespit edildi. Hayatını kaybeden Türklerin sayısının ise 4 olduğu açıklandı.

Ölenlerin kimliklerinin ailelerine haber verildikten sonra kamuoyuna bildirileceği açıklandı. Ölenlerin İzmir, Sivas, Samsun ve Yozgat’tan gittiği bilgisi verildi. Kayıplar arasında bulunan 5 Türk vatandaşına ise hâlâ ulaşılamadı. Diyanet İşleri Başkanlığı kayıp Türklerin bulunması için bölgede arama çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

http://www.sozcu.com.tr/2015/dunya/hacdaki-faciaya-suudi-prens-mi-neden-oldu-943883/

***

İRAN’DA ARABISTAN’A OLAN ÖFKE DINMIYOR

753 kişinin hayatını kaybettiği Hac faciasıyla ilgili Suudi Arabistan yönetimine tepkiler devam ediyor.

Haber Merkezi | 26.09.2015

Suudi Arabistan’a en büyük tepki, faciada 131 vatandaşını kaybeden İran‘dan geldi.

İRAN: İKİ YOL NEDEN KAPALIYDI

İran Hac Organizasyon Müdürü Said Ohai, olay yerinin yakınındaki iki yolun bilinmeyen nedenlerle kapalı olduğunu vurgulayarak Suudi yönetimini suçladı.

ARABİSTAN ULUSLARARASI MAHKEMEDE YARGILANSIN

Tahran Üniversitesi’nde de protesto gösterisi düzenlendi. Tahran’daki Cuma İmamı Kaşani, Tahran Üniversitesi Yerleşkesi’ndeki cuma hutbesinde Mina’da yaşanan faciadan Suudi Arabistan’ı sorumlu tuttu: “Suudi Arabistan uluslararası mahkemede yargılanmalı”

“ARABİSTAN HAC’CA LAYIK DEĞİL”

Suudilere en öfkeli ülke “Arabistan Hac’ca layık değil” “Hac merasiminde ölenler nasıl sadece Suudi Arabistanlı değil de tüm İslam ülkelerindense, İslam ülkeleri haccın idaresi konusunda İslam İşbirliği Teşkilatı’na müracaat etmeli ve hacın idaresiyle ilgili sorumluluğun bu minvalde tüm İslam ülkelerine dağıtılmasını talep etmelidir” diye konuştu.

http://www.ensonhaber.com/iranda-arabistana-olan-ofke-dinmiyor-2015-09-26.html

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s