Ressam ALİ SAMİ BOYAR

ali sami boyar

ALİ SAMİ BEY İÇİN

Ord. Prof. Dr. A. Süheyl ÜNVER

«Etme bulma dünyası» diye çok söylenen bir ata sözümüz vardır ki, fena hareketlerin sonucu olarak kullanılır. Bu sözün bir de iyi taraftan müteradifi olmak gerektir. «Et ve bul dünyası». İşte Sami Boyar bu ikinci sözün bir misalidir. Etmiş bulmuş, yani ekmiş ve biçmiştir. Çalışanın er geç muradına ermesi değişmez bir kanundur. Bu cihetle Ali Sami Bey’i bizler değil, kendi eserleri ancak takdim edebilir. Bu işi ele alanlar sadece bir vasıtadır.

ali sami boyar resim_Sayfa_08_Görüntü_0001Şahsen onu ilk defa 1919 da tanıdım. O zaman Deniz Müzesi Müdürü idi. Diğer Ressam Sami Beyden ayırmak için kendisine Bahriyeli veya Müze Müdürü Sami Bey derlerdi. Onun şu sözünü bu günkü gibi hatırlarım: «Ben istikbal vaad eden gençliğin tevkirini vazife telâkki ederim.» Evet Ali Sami Boyar çok çalıştı. Şimdi onun tevkiri de artık bize düşen bir vazifedir.

ali sami boyar resim__Görüntü_0001

ali sami boyar resim_Sayfa_12_Görüntü_0001ali sami boyar resim_Sayfa_09_Görüntü_00011923 de Evkaf Müzesi Müdürü idi. Oraya bağlı Medreset-ül hattatin’in icazet merasiminde hocalarımızın o sene tezhip ve ebrudan bize münasip gördükleri diploma ve altun saati kendi eli ile vermişti. Sonra onu Ayasofya Müzesi Müdürü olarak bulduk. Bu yazdıklarım onun çeşitli hizmetlerinden ancak benim bilebildiğim tarafları. Sami Boyar bir şâir mânası İle tabiatın kendi süzgecinden geçirdiği bütün renklerini ve notalarını toplayarak her çeşit ve boyda resimli ve güzel senfoniler vücuda getirmiş. Mevzuları tabiatten ve yapması da tamamen ondan. O paletini bir orkestra şefi gibi idare eder. Oradan ruhunun fırçası İle ne ifadeler alır ve onlara ne mânalar verir. Bugün musikişinas Ali Sami bunlarla bize şunu demek istiyor ki, ancak san’atle genç kalmak mümkündür. O biliyor ki, bir eser, onu yaratanlardan fazla yaşar.

Siz san’atkâra bahşolunan o ilâh! kudrete bakın.

Ebedî hayat suyundan içmiş ne güzel eserler veriyor.

Benim vefakâr ve feragatli fikir ve mesai arkadaşım Dr. Bedi N. Şehsuvaroğlu. göz musikimizi tatmin için, onun bu renk, ahenk ve menazır solistlerinin refakatindeki ebedî senfonilerini teşhir etti ve bir kadirşinaslık göstererek bu monografiyi hazırladı. Bunu da memleketimizin hayırseven Rockfelleri Yeni Laboratuar Sahibi Kimyager Hulki İsmail Göknar bastırttı. Bu eseri derleyen, basan ve bastıranlar ne mutludurlar ki. Ali Sami Boyar üstadımızın kumandanı bulunduğu bahtiyarlar bölüğünde derece derece birer hizmet deruhte ediyorlar ve demek istiyorlar ki:

Ehli hünerin kadrini bilmek de hünerdir

Yeni sanat âleminde pek yakından gördüğümüz ve yapanları tarafından idrâk edildiği halde itiraf edilmeyen bazı mânasızlıklar yanında empresyonist garp tekniğinde asîl ve modern eserler veren Ressam Ali Sami Bey’den neler toplanabilirmiş, bu küçük eser onun misalini ortaya koyuyor. Eseri yaratanı ve onun yardımcılarını tebriki bir borç bilirim. Hepsi sağ olsun ve günümüzün incelik ve ruh güzelliği sembolü olan Ali Sami Bey’i hep birlikte yaşatsınlar.

Kaynak: Dr. Bedi N. ŞEHSUVAROCLU, Ressam ALİ SAMİ BOYAR-A Well known Turkish Painter, İSMAlL AKGÜN M A T B A A S I – 1959, İSTANBUL

 

ali sami boyar resim_Sayfa_48_Görüntü_0001 ali sami boyar resim_Sayfa_47_Görüntü_0001 ali sami boyar resim_Sayfa_46_Görüntü_0001 ali sami boyar resim_Sayfa_45_Görüntü_0001 ali sami boyar resim_Sayfa_44_Görüntü_0001 ali sami boyar resim_Sayfa_43_Görüntü_0001 ali sami boyar resim_Sayfa_42_Görüntü_0001 ali sami boyar resim_Sayfa_18_Görüntü_0001

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s