ŞÂİR EŞREF

 

Türk Edebiyatı’nda, hiciv-yergi sanatının önde gelen isimlerinden Şâir Eşref; 1846’da Manisa’nın Kırkağaç ilçesine bağlı Gelenbe bucağında doğdu. Çeşitli yerlerde Mal- müdürlüğü, Kaymakamlık ve Adana Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 22 Mayıs 1922’de Kırkağaç’da ölen Eşref, 66 yıllık ömrünün büyük kısmını tam bir toplum şâiri hüviyetiyle; birçok siyasî, idari ve sosyal aksaklıkları, kötülükleri, haksızlıkları hiciv yoluyle tenkid ederek, gözler önüne sermek ve böylece bunların düzeltilmesine gayret göstermekle geçirdi. Çektiği bir yığın sıkıntıya rağmen, dürüst kişiliği ile bütünleşen kılıç gibi keskin dilini ve kalemini elinden bırakmadı.

Şâir Eşref’in Hayatı’nı, Eserleri’ni ve Edebi Kişiliği’ni açıklığa kavuşturacak şekilde hazırlanan bi kitapta; ayrıca Eserlerinden Seçmeler, açıklamalarıyla birlikte verilmiş ve bütün bunların sonunda, topluca bir Bibliyografya da eklenmiş bulunmaktadır.

 

Kaynak: Prof. Dr. Önder GÖÇGÜN ,Şâir Eşref, Türk Büyükleri Dizisi : 107kültür Ve Turizm Bakanlığı “Yayınları : 1007,1998, Ankara

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s