ZENGİNLER HAYIRDAN BİLE KAZANIYORLAR

ALINTI: DÜNYANIN HALLERİ
https://www.dunyahalleri.com/haftanin-ozeti-58

  • Haftanın en çok konuşulan gelişmelerinden biri, genç yaşında hem dünyanın en popüler sosyal ağını hayata geçiren hem de (Facebook’tan ayda sadece 1 dolar maaş almasına rağmen) sahip olduğu hisselerden dolayı dünyanın en zenginleri listesine girmeyi başaran Mark Zuckerberg’in baba olmasıydı. Geçtiğimiz haftalarda 2012 yılında evlendiği eşi Priscilla Chan‘in lohusa dönemi sebebiyle 2 aylık izin kararıyla gündeme gelen ‘Zuck’ bu hafta da doğumun hemen ardından kızları Max’e yazdığı (ve elbette Facebook’ta yayınladığı) mektupla gündeme geldi.

Zuckerberg’in kızı için yazıp Facebook’ta paylaştığı mektup sitenin en çok etkileşim alan paylaşımlarından biri oldu. 110 binin üstünde yorum alan mektuba gelen yorumlar da adeta bir şöhretler galerisini andırıyor.

  • Fakat Zuckerberg ailesinin esas bombası Facebook’ta sahibi oldukları hissenin yüzde 99’unu ‘Chan Zuckerberg Initiative‘ adıyla kurdukları ‘hayır amaçlı’ bir limited şirkete devretmeleriydi (kimi haberlerde bu oluşum vakıf olarak anıldı ancak aslen bir LLC. Yani limited şirket). 45 milyar dolar tutarındaki bu sermayeyle vakıf kurmama sebebinin doğacak vergi yükümlülüğünden ve ABD yasaları gereği yıllık yüzde 5 oranında hayır işlerine zorunlu harcama yapmaktan kurtulma amaçlı olduğu iddialarını Mark Zuckerberg reddetti (Zuckerberg bu sermaye aktarımı yüzünden yüzde 20 oranındaki gelir vergisindenşimdiden kurtulmuş durumda. Aynı sebepten dolayı çocukları da emlak vergisi ödemeyecek).

“Annen bir melek miydi bilmiyoruz ama ailen kesinlikle zengindi yavrum”.

  • BONUS BİLGİ: Hayırsever teknoloji öncüleri arasında en popüler örnek elbette Microsoft’un kurucusu Bill Gates. Eşi Melinda Gates ile birlikte 2000 yılında kurduğu Bill & Melinda Gates Vakfı şu an dünyanın en büyük hayır vakıflarından birine dönüşmüş durumda. Bill Gates şahsi servetinden 28 milyar doları bu oluşuma aktardı.

Erişim: https://www.dunyahalleri.com/haftanin-ozeti-58/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+dunyahalleri+%28D%C3%BCnya+Halleri%29

–Zengin olmaktan tiksiniyoruz.–

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s