KUŞ DİLİ (“JAVANAİS” YERİNE) “Örnekleme”

Alıntı : https://twitter.com/ImaCelik/

Bigir gügün ögöğlege vagaktigi Segen ogotogobügüsügündege uguzugun bogoyugunlugu vege şagapkagasıgı kugurdegelaga yegeriginege bigir tügür sigicigimlege sagarıgılmıgış bigir gegenç gögözügümege tagakıgıldıgı. Aganigidegen yaganıgındagakigi yogolcuguylaga bigir tagartıgışmagayaga gigirigiştigi, ogonugu agayagak pagarmagaklagarıgmaga bagasmagaklaga suguçluguyogordugu. Buğu tagartıgışmagayıgı hıgızlaga tegerkegettigi vege kegendiginigi bogoş bigir kogoltuguğaga agattıgı.

İgikgi sagaagat sogonraga ogonugu Segen-Lagazagar gagarıgınıgın ögönügündege tegekragar gögördügüm, kegendigisiginege pagaltogosugunugun yagakaga agaçıgıkiıgığıgınıgj igişigi bigilegen bigir tegerzigiyege sögözügü gegeçegen pagaltogonugun ügüst dügüğmegesiginigi yügüksegelttigiregeregek agazagaltmagasıgınıgı stigöylegeyegen bigir agarkagadagaşıgıylaga sogohbegetege dagalmıgıştıgı.

Türkçesi:

Kuş dili (“Javanais” yerine)

Bir gün öğle vakti Sen otobüsünde uzun boyunlu ve şapkası kurdela yerine bir tür sicimle sarılmış bir genç gözüme takıldı. Aniden yanındaki yolcuyla bir tartışmaya girişti, onu ayak parmaklarıma basmakla suçluyordu. Bu tartışmayı hızla terk etti ve kendini boş bir koltuğa attı.

İki saat sonra onu Sen-Lazar garının önünde tekrar gördüm, kendisine paltosunun yaka açıklığını işi bilen bir terziye sözü geçen paltonun üst düğmesini yükselttirerek azaltmasını söyleyen bir arkadaşıyla sohbete dalmıştı.

[Not: Alıntı yazının kaynağı, iktibas edilen yerde belirtilmediği için yazılmadı.]

Sistemi

igi=i
ügü=ü
ögö=ö
ege= e
aga=a
ıgı=ı
ogo=o
ögö=ö

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s