KURANDA Hz. LUT ve KAVMİ

hzl: Ömer MÜFTÜOĞLU

* Nasıl yaşadılar ?
* Lut Kavmi AlDS’li miydi ?
* Nasıl Helak Oldular?

İnsanlar akıllı oldukları için kendilerine seçme şansı verilmiştir ve aklı olan insan, sonuçlarına katlanmak şartıyla canının istediği her şeyi yapabilir. Bunun içine yanlışlar da dahildir.

Kur’an’da. ne yapılınca sonucunun ne olacağı açıkça belirtilmiş ve insanlar uyarılmıştır. Buna rağmen eğer kişi yanlışta ısrar ediyorsa o sonuca katlanmaya hazır demektir ya da o sonucu kendisi davet etmektedir.

İşte Lut Kavmini oluşturan insanlar, o zamana kadar başka hiçbir topluluğun o derece aşırı yapmadığı eşcinselliği kendileri için yaşam tarzı olarak benimsemiş, kadınları hep geri planda tutmuş, onlarla çoğunlukla evlenmemiş, evlenenler de eşlerini ihmal etmiş yahut onlarla vajinal değil anal ilişki kurmuşlardır.

Lut Kavmi, bugünkü anlamda adına AİDS denemese bile belirtileri, gelişim seyri ve fonksiyonları onunla çok benzeyen bir hastalığa yakalanmıştır. Bu, kendi hatalarının, peygamberlerinin uyarılarını, önerilerini, çözüm formüllerini dinlememenin sonucudur.

Hastalığı bizzat taşıyan ve her an başkalarına bulaştırma riski olan bu insanlar, hastalığın tedavisinin o dönemde yapılamamasından dolayı, zaten ölüme bir hayli yaklaşmışlardır. Bunların topluca ölümü ve gömülmeleri, Kur’an’da anlatıldığı şekilde olmuş ve tüm insanlık için tehlike arzeden sözkonusu hastalığın yayılmasının önü alınmıştır.

Erkek eşcinselliği Lut Kavmiyle bitmemiştir ama onlarınki kadar aşırı ve katılımın çok olduğu bir biçimde de, o dönemden bugüne bir daha görülmemiştir. Belki de bu yüzden benzeri bir helak işlemi -Pompei‘deki dışında- cereyan etmiş değildir.

Kur’an, cinsel yaşam konusunda, nikahla garanti altına alınmış kadın-erkek birlikteliğini ve vajinal ilişkiyi önermektedir. Bunun dışındakilerin yanlış ve sonucunun mutlaka hastalık, bazen de ölüm olduğunu bildirmiştir. Bu hastalığın adı tarihin değişik dönemlerinde frengi, belsoğukluğu… olmuş, günümüzde AİDS, onların yerine geçmiştir. AİDS’in tedavisi bulunup artık korkulan bir hastalık olmaktan çıktığı zaman da bu sefer bir başka öldürücü hastalık gündeme gelecektir. Bu kesindir.

Öyleyse insanı seven, onun mutluluğunu amaç edinen bütün dinler ve bilim dalları ona, Kur’an’la aynı öneriyi sunacak, toplumsal felaketi önlemek ancak böyle mümkün olacaktır.

 

ESKİŞEHİR İSLAMİ İLİMLER VAKFI YAYINLARI

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s