TÜRK MUSİKİSİ VE MAKAMLARI ÜZERİNE HARİKA BİR ESER

Prof. Dr. GÜLTEKİN ORANSAY

Gültekin Oransay (9 Eylül 1930 Berlin-20 Kasım 1989 İzmir) müzikbilimci, tarih ve dil incelenmecisi.

Hayatı

Gültekin Oransay; öğrenimi için Almanya’da bulunan babası mühendis Bekir Sıtkı Oransay ve öğretmen anası Keriman (Karina) Oransay ile birlikte 1932’de ailesi Türkiye’ye döndü. Orta öğretimini ve lise eğitimini Ankara Koleji’nde tamamladı. Ankara Dil Tarih coğrafya Fakültesi’ndeki eğitimindan sonra müzik tutkusu ağır bastı ve 1950 senesinde Ankara Devlet Konservatuarı’nın Kompozisyon Bölümü’nün Yüksek Dönemi’nde eğitimine başladı. 1954 yılında mezuniyetindan sonra Münih Üniversitesi Felsefe Fakültesi’ndeki “Müzikoloji Doktorası”nı 1962’de tamamladı.

Türkiye’ye dönüşünün ardından Ankara Devlet Konservatuarı Müdürlüğü ve Öğretmenliği, Ankara İl Radyosu Transkripsiyon Müdürlüğü, Milli eğitimBakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Şube Müdürlüğü vazifelerini üstlendi. Bu dönemde Derleme Gezileri bünyesinde Kars ve Gaziantep gibi bölgelerde incelemeler yaptı . 1971’de Doçent olan Oransay; Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Türk din Musıkisi Kürsü Başkanlığı görevini üstlendi.

1976 senesinde ise İzmir’e giderek EGE Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi KüğbilimOransay, “müzik” yerine “küğ” sözcüğünü kullanmayı öneriyordu. Bölümü’nü kurdu . 1978 senesinde Profesör oldu. Aynı okulda Dekan Yardımcılığı görevini de üstüne alan Oransay; kalp krizi kararı vefat etti.

Kitap okuma tutkusu ile tanınan Gültekin Oransay; geniş ve zengin bilgi dağarcığı ile bilinir. Türk geleneksel müzikleri üstüne müzikolojik incelemelerin yanı sıra çoksesli müzik üstüne de yayınlar sahip olan Oransay; Almanca, İngilizce, Arapça, Acemce ve Osmanlıca bilmekteydi. Bu sayede Osmanoğulları (Mehmed Sureyya’nın Sicill-i Osmanisi) gibi çeviriler de yapmıştı.

Oransay’ın kitapları vefatından sonra ailesince Bilkent Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Müzik Bilimleri Bölümü’ne hibe edildi.

Eserleri

# Bağdarlar Geçidi,
# Atatürk ve Küğ

*********************

(1930-1989) Gültekin Oransay began his studies in the composition department of the Ankara State Conservatory, but left them halfway through in 1954 and went to Germany, where he studied musicology at Munich University. The title of his doctoral thesis was “The Melodic Line and Makam Concept in Traditional Turkish Art Music Between the 15th and 19th Centuries.”

Following his return to Turkey, he served as director and faculty member of the Ankara State Conservatory, Transcription Director at Ankara Provincial Radio, and Branch Director of the National Department of Education Fine Arts Administration. During this period he conducted collecting trips in the Kars andGaziantep regions among others. Becoming an assistant professor in 1979, Oransay served as Chairman of the Turkish Religious Music section of the Ankara University College of Divinity. With a knowledge of German, English, Arabic, Persian and Ottoman Turkish, Oransay has done translations between these languages.

Following Oransay’s death, his family granted his books to Bilkent Universityand Dokuz Eylül University College of Fine Arts, Music Sciences Department.

Books:

Atatürk ile Küğ, 1965 ve 1985

Bağdarlar Geçidi, 1977

Batı Tekniği İle Yazan 60 Türk Bağdar,1965

Çağdaş Seslendiricilerimiz ve Küğ Yazarlarımız, 1968

Bach Kılavuzu, 1986

Konçerto Kılavuzu, 1967

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s