İSRAİL’İ GÜÇLÜ KILAN NEDEN

Neden sayıca çok fazla olan Arap âlemi, küçük İsrâil ile başa çıkamaz? Cevabı İsrail’in dışa karşı olmasa da, kendi iç siyasasını sağlam tutma gayretlerinden başka bir şey değildir. Devletlerin dıştan yıkılmayacağını bir daha anlıyoruz.

Aşağıdaki yazıda bahsedilen cezalar bazı çevrelerce göstermelik olduğunu iddia edilebilir. Unutmayalım ki, taklitler, alışkanlıklara  ve de zamanla karakter haline döner. Her zaman iyi olanları taklit etmeliyiz. Bazen bunlar Musa’nın çocukları da olabilir.

ALINTI

 

Endişeli günler…

Yakup BAROKAS Baş Yazı   ybarokas@salom.com.tr

24 Şubat 2016

***

İsrail’in 2000-2007 yılları arasında görev yapan 8. Devlet Başkanı Moshe Katsav cinsel taciz suçundan 22 Mart 2011 tarihinde yedi yıl hapse mahkûm oldu. Halen Ramle şehrinde Ma’asiyahu Hapishanesinde cezasını çekmekte.

Gazetemizin Kültür Sayfası Editörü Nelly Barokas, Katsav Turizm Bakanı iken, Türkiye ziyaretinde onunla yaptığı söyleşiden sonra birlikte resim çektirmiş, Devlet Başkanı olarak bir kez daha Türkiye’yi ziyarete geldiğinde, yıllar sonra, kendisine o fotoğrafı imzalatmıştı. Salonumuzun bir köşesinde çerçeveletilmiş olarak durur. Bazı dostların uyarıları doğrultusunda bir çekmeceye atmaya elimiz varmadı.

Dinci Sefarad Shas Partisi lideri Aryeh Deri, İç İşleri Bakanlığı sırasında 150 bin dolar rüşvet aldığı suçlaması ile hüküm yedi ve o da Ma’asiyahu Hapishanesinde 22 ay yattı. Deri, 2011 yılında yeniden politik yaşamına geri döndü ve 2015 Knesset seçimlerini kazandı.  2016’nın Ocak ayında İç İşleri Bakanlığına getirildi. Rüşvetten mahkûm olan bir kimsenin yeniden aynı bakanlığa getirilmesi tabi ki koalisyon hükümeti içinde bile yoğun eleştiriler ile karşılaştı.

Geçtiğimiz hafta ise İsrail tarihinde ilk kez bir başbakan, Ehud Olmert hapse girdi. Hapishane yine Ma’asiyahu. Demek ünlüler orada ağırlanıyor. Olmert, başbakanlık döneminden önce, Kudüs Belediye Başkanlığı sırasında, ‘Holyland’ skandalında, yolsuzluk ve mahkeme önünde yalan söylemek suçlarından, altı yıl süren yargı sürecinin sonunda, 19 ay hapse mahkûm oldu.

Ehud Olmert, İsrail’in 12.başbakanı olarak görev yaptığı dönemde, Ankara’yı ziyaret etmiş, Recep Tayyip Erdoğan ile uzun süreli bir görüşme yapmış ve bu görüşmeden kısa bir süre sonra İsrail Gazze’ye karşı askeri bir hareket gerçekleştirmişti. Tayyip Erdoğan, “Türkiye’ye karşı saygısızlık” olarak kınadığı bu durumu hiçbir zaman unutmamış ve sık sık dile getirmiştir.

Eski Başbakanlardan Yitzhak Rabin‘in, 1968-73 yılları arasında Washington elçiliği sırasında, eşi Leah Rabin‘in banka hesabına, o dönem için geçerli kanunlara göre yetkili makamlardan izin almaksızın, 100 ABD doları yatırılmış olmasının Haaretz Gazetesi muhabiri Dan Margalit tarafından ortaya çıkarılması üzerine, 1977 senesinde İşçi Partisi lideri, başbakan adaylığından istifa etmişti. Bu olay gerçek bir devlet adamının sorumluluğunun anlaşılması açısından çarpıcı bir örnektir.

İsrail’de yukarıda sıraladığım yolsuzluk, cinsel taciz gibi suçlardan mahkûm olmuş pek çok devlet adamı veya yüksek dereceli bürokrat mevcuttur. Bunların makamları ne olursa olsun yargı önüne çıkarılmaları, olayların ört bas edilmeye çalışılmaması demokrasi kültürü adına bir artıdır. Ancak gönül isterdi ki, dünyanın neresinde olursa olsun, bu tür yüz kızartıcı suçlar hiç işlenmesin.

***

Maçka Teknik Üniversitesi Kampüsünün otopark girişinde küçük, yeşil bir park alanı yer alır. Genelde üniversite öğrencilerinin özellikle bahar aylarında çimenlerde veya banklarda oturarak zaman geçirdikleri sevimli bir mekândır burası. Hafta sonu geçerken iş makinelerinin parkı talan ettiklerini, 8-10 adet asırlık ağaçların sökülmek üzere olduğunu, bir avuç gencin ise direndiklerini gördüm.

Türkiye’de bu ara her gün yeni acılar yaşanırken, şehit haberleri gelmeye devam ederken, kıyıda köşede kalmış ufacık yeşil bir alanın esamesi mi okunur diyeceksiniz.

http://www.salom.com.tr/haber-98274-endiseli_gunler.html

 

AKIL CUMHURİYETİ

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s