ONUR GÜNTÜRKÜN: TANIMAMIZ GEREKEN BİR DEĞERLİ İNSANIMIZ

“PES ETMEK YOK BİZİM”

Prof. Dr. Onur Güntürkün (1958 İzmir, Türkiye) Bochum’daki Ruhr Üniversitesi’nde biyopsikoloji profesörüdür.

Hayatı

Dört yaşındayken bir kaza geçirip bunun sonucunda çocuk felcine yakalandı. Terapi için Almanya’daki akrabasının yanına tedâvi için yollandı. Tedavi ancak kısmen başarılı oldu. El ve kollarını kullanabilmekle birlikte, o zamandan beri tekerlekli sandalyede oturmaktadır.[1]

onur gunturkun (1)onur gunturkun (2)onur gunturkun (3)onur gunturkun (5)onur gunturkun (6)1975-1980 arası Güntürkün Bochum’daki Ruhr Üniversitesi’nde psikoloji tahsilini tamamlayıp 1984’te doktor ünvânını aldı. Doktoradan hemen sonra Paris Üniversitesi ve San Diego Üniversitesi’nde çalıştı. 1988’de Konstanz Üniversitesi’nde bilimsel asistan oldu ve 1903’e kadar orada kaldı. 1992’de doçent oldu.

1993’te Ruhr Üniversitesi Psikoloji Fakültesi’ne çağrıldı. 2006’da Alman Tabiat Bilgini Akademisi Leopoldina’ya üye oldu.

Prof. Dr. Güntürkün, 27 Kasım 2013 tarihinde Paris’te düzenlenen Expo 2020 adaylık sunumunda İzmir’i temsil eden kişilerden biri olmuştur.[2]

Ödüller

1995: Genç yüksek okul hocalarını Alfried-Krupp teşvik ödülü[3]

2000: İstanbul Üniversitesi’nin fahrî doktorluk ünvânı

2006: Wilhelm-Wundt madalyası

2009: Türk Parlamentosu’nun büyük hizmet nişanı[4]

2011 Kuzey Ren-Vestfalya Eyâleti’nin liyakat nişanı[5]

2012: Gottfried-Wilhelm-Leibniz Ödülü[6]

Dış bağlantılar

Alman Psikoloji Derneği’nin Web sitesinde Onur Güntürkün (Almanca)

Ruhr Üniversitesi Web sitesinde Güntürkün’ün biyografisi (İngilizce)

Bochumlu yüksek okul bibliografyasındaki kayıt (Almanca)

Kaynaklar

1. Urs Willmann: Wie das Denken entsteht. Ein Forscher mit zwei Pässen: An Weihnachten erhält der Bochumer Biopsychologe Onur Güntürkünden den Sonderpreis der türkischen Forschungsgesellschaft (Düşünme nasıl oluşur: İki pasaportlu bir araştırmacı: Noel’de Bochumlu psikolog Onur Güntürkün, Türk Araştırma Derneği’nin özel ödülünü alacak; Die Zeit, nt. 52, 2007-12-19, s. 46. (erişim 2009-10-10).

2. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/25221867.asp

3. Genç yüksek okul hocaları için Alfried-Krupp Teşvik Ödülü >>1995 ödül sahibi: Onur Güntürkün, Alfried Krupp von Bohlen ve Halbach Vakfı Web sitesi, (erişim 2009-02-12).

4. Dekan-Info: Güntürkün vom türkischen Parlament ausgezeichnet (Dekan bilgisi: Güntürkün, Türk Parlamentosu’nca nişan verildi), erişim 2009-09-09

5. bakınız IDW-Online’da liyakat nişanı verilmesiyle ilgili haber (Almanca)

6. [1] (Almanca)

Tren tekerlerinin birbiri ardına gelen tıkırtıları Hulusi Bey’i anıdan anıya, düşünceden düşünceye götürüyordu. Bir ara Faruk Nafiz’in “Han Duvarları” şiiri geldi aklına. Sonra Cahit Sıtkı Tarancı’nın o yıllarda dillerden düşmeyen “Otuz Beş Yaş” şiirinin dizeleri arasına daldı.

“Su insanı boğar, ateş yakarmış”
“Geç farkettim taşın sert olduğunu”

dizeleri takıldı nedense diline

**

Bilimin, toplumun beyni olarak kabul edildiği bir ülkede, bilim adamına, bilim kadınına böyle değer veriliyordu. Bilim yapmak, dünyanın en saygın bir işi olarak görülüyor; bilimle uğraşanlar böyle onurlandırılıyordu.

Prof. Dr. Onur Güntürkün, bilimin nasıl yapıldığının; bilim geleneğinin nasıl oluştuğunun; bilimsel ilerlemenin nasıl gerçekleştiğinin ve insana nasıl değer verildiğinin canlı bir örneğidir.

O, bilim aşkı, bilim tutkusuyla bilinmeyen gerçeklikte, bilginin aydınlığım keşfetti. O, umutsuzluktan umudu yarattı. Onun aydınlığı yüzümüzün akı; bilim yolunda yürüyüşü gerçek bilgiye susamış bir toplumun umudu ve onurudur.

29 mart 1998 Hotel Burg Stemberg – Extertal

Kaynak: Bilim Tutkusu, Prof. Dr. Onur Güntürkün’ün Yaşamöyküsü- Kemal Yalçın,1998, İstanbul

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s