HAYRIN HAYIRSIZLIĞINDA İNSAN NE YAPAR?

 

Hayırlı insanı, hayrın ve şerrin dengesini zamana, hayata ve insana göre bilmesiyle bilmeliyiz. İnsan vardır, kabiliyeti el sanatıdır, bu kişiyi alıp tarlada ekim yapmaya yönlendirmek, derviş olmaya müsait olmayanı tekkeye hapsetmek vb. minval üzere nasihat eylemekle gelecekleri bir şekilde mahvedilmişlerin bitmiş ve tükenmiş hayal mahsulüne düşmüş hayatlarının şerrini /hayrını kâmiliyle bilmek yerine, hakikate muvafık olanı bilerek tavsiye eylemek yerine uzak olan üzüntüyü yakına getirmek ile  hayatı perişan etmekteyiz.

Şöyle ki, âlemin itibar ettiği şahıs olmak ile kazanılan itibarın kuvvetiyle doğru yolu tavsiye edecek insan olmak ile gerçeğin nerde olduğunu bilen arasındaki farkı bilmenin ne olduğunu tam kestiremeyiz. Bu meselenin temelinde gerçeği bulmuş insanın verdiği nasihatin havaya uçan nasihatlerinin bitmiş tükenmiş olması ve değersizleşmesinde kime nasıl ifade edebiliriz.

Her şeyiyle donanımlı olduğu bir mevkide bir dönem ara vermiş bir insanın tekrar dizayn edilmesi için yönlendirmeyi sağlayacak hayırlı insan olmak ve hayrın bulunduğu yeri bilmek ile hayırsız olmaya düşme durumundaki kararı iki insanın hangisi tayin edecektir. Nasihat eden mi, edilen mi?

Gerçekleri ile geleceği bilmek ve beklemek farkı ayıran hükümde öne alınması ve bilinmesi gereken nedir?

Olmak ile olmamanın arasındaki mükemmelliği tarif edeceğimiz şeyin açık bir sahifesi yoktur. Fakat hayatın derdinde ihtiyarlayanı bulduğumuzda ve gerçek ile karşılaşmayı hayal etmekte eylemsel faktörleri daha ilerideki olabilecek güzelliği görmeye yarayacak hale getirmeliyiz.

Kaderi bilmek ile görmekle değişmeyen faktörlerin önüne geçmek için nefse boyun eğmek ise çok zordur. Sonuçta insan bütünüyle bittiği ve tükendiği yer gelene kadar uyanış bulması ise bazen çok mümkün görünmemektedir.

İnsan, hayatını yönlendireyim derken, hayatının kendini yönlendirmesine izin verirse çok zaman hüsran oluşa doğru gidiş işaretleri başlamasına neden olur. Geçici olan güzellikler ile oyalanması, gerçek olanın vaktinde tahammülü mümkün olmayanı başa düşerürken, görülecek eziyet muallaklaşmış değerlerden çokta karlı görünmeyecektir.  Engel olmamız gerektiği zamanda engel olmadığımız hayat şekli bizi değersizleştirilmiş bir şekle dönüşütürüşünde, incinmeye başladığımız durumlar bizi yıkmadan gerçek hayırlı kişileri tanıma şansına kavuşmak başka bir meziyettir, denilebilir.

Değersizleşen ve zamanın acımasız vurgunlarında meziyetlerimizi feda etmemize yarayacak insaflı hayırlı insanları bulmak demek, bizi gerçeğimize yakınlaştıran kişileri bulmak demektir. Bu insanlar ile ele geçirdiğimiz hakikatlerin kıymeti uzun vadede çıkar. Bu hayırlı insanlar aklı kendine hizmetçi kılmış güngörmüş olması ile kazandığı hayır katmanlarını bulmak bir bahtiyarlıktır. Ancak bulmanın değerler itibarını kazanca dönüşmesi için aklı hisse mahkum etmemek gerekir.

Hayatın karmaşıklığını sabır ile tedavi etmek var gibi takdir edilse de nefsi boyunduruk altına almak ve ittiba kılıcı bir kâmil dönüşümü sağlamak göründüğü kadar kolay değildir. Sonuçta gelenler giderler, arkasına bakılacak kadar toz duman bırakan gidenlerin seyrine bakmak ise üzülünecek veya sevinilecek bir şey midir?

Hayrın kararını kim verecektir?

 Hayrın hayırsızlaştığı yerdeki hayırlı insanın var olduğunu söylediğimizde, o kimdir?

Onlar var mı yok mu olması sizinle beraber olur bilirseniz, bilmezseniz hala belli değildir.

Bildim değin her şey ise bir sonrasında hiç bilmediğindir. Öyle ise bilmenin ve bilmemenin bir faydası olmadığına göre,  bu kadar söylediklerimizin de bir manası kalmamıştır.

Tak sepeti koluna herkes kendi yoluna, insanın çalıştığından başka kazancı yoktur.

İhramcızâde İsmail Hakkı

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s