JACK STRONG (2014)

 

Süre: 128 dk

Yönetmen: Wladyslaw Pasikowski

Senaryo: Wladyslaw Pasikowski

Ülke: Polonya  

Tür: Aksiyon, Biyografi, Suç, Dram, Gizem

Vizyon Tarihi:07 Şubat 2014

Dil: Lehçe, İngilizce, Rusça

Müzik: Jan Duszynski

Oyuncular: Marcin Dorocinski, Maja Ostaszewska, Patrick Wilson, Dimitri Bilov, Dagmara Dominczyk

Özet

Şubat başında yeni bir Polonya filmi gösterime girdi. Pek çok Polonyalının yıllardır ‘hain’ diye gördüğü Albay Ryszard Kuklinski’nin öyküsü. Filmin ismi Jack Strong… Kendisi bu kez ‘hain’ değil bir ‘kahraman’ olarak beyazcamda sahne alıyor.

Jack Strongismi, Kuklinski’nin CIA’deki kod ismi. Soğuk Savaş döneminde Polonya ordusunun Sovyet ordusuyla bağlantısını sağlayan Kuklinski, 1979’de işçilerin isyanının kanla bastırılmasının ardından Sovyet yönetiminden soğuyor ve NATO ve CIA’in casusu oluyor. İddiaya göre verdiği çok değerli bilgiler ve belgeler NATO ve CIA için paha biçilmez. Üstelik Kuklinski bunların karşılığında rivayete göre para da almıyor,

‘HAİN CASUSTAN KAHRAMANA…’

Ne var ki Sovyet blokunun çöküşü Kuklinski’ye nam getirmiyor ve ‘hain’ olarak anılmaktan kurtulamıyor. Öyle ki, Polonya’da komünizm yıkıldıktan sonra başa geçen Dayanışma lideri Leh Walesa tarafından bile reddedilmişti. 2004’te Amerika’da sürgündeyken öldü.

Ama köprülerin altından çok sular aktı. Kuklinski yeni filmde bambaşka bir biçimde karşımıza çıkıyor. Ülkede bilinçli biçimde kan dökülmesini önleyen bir kahraman… ‘Rus karşıtlığının’ şu sıralar ne kadar gündemde olduğunu bir düşünün…

http://turkhaber.com.ua/tag/gurcistan/

 

Albay  Ryszard  Kuklinski 

Soğuk  Savaş’ın  ünlü  casuslarından  Varşova  Paktı  belgelerini  CIA’ya  sızdıran  Polonyalı  eski  Albay  Ryszard  Kuklinski  74  yaşında  Washington’da  öldü.

Polonya  PAP  haber  ajansının  haberine  göre,  Kuklinski  bugün  Washington’da  bir  hastanede  öldü.  1972  ile  1981  yılları  arasında  Amerikan  Merkezi  Haberalma  Örgütü’ne  (CIA)  35  bin  kadar  çok  gizli  Varşova  Paktı  belgesini  sızdıran  Kuklinski,  yakalanmadan  ailesiyle  birlikte  ABD’ye  iltica  etmişti.

 Polonya’da  komünist  dönemde  bir  mahkeme,  yönetimin  1981’de  Dayanışma  Sendikası’nı  bastırmak  için  sıkıyönetim  ilan  etmeyi  planladığı  da  dahil  birçok  gizli  planı  Batı’ya  sızdırdığı  için  Kuklinski’yi  gıyabında  idama  mahkum  etmişti.

Polonya’da  komünizm  1989’da  yıkılmasına  rağmen  Washington’da  yaşayan  Kuklinski  hakkındaki  ölüm  cezası  kararı,  ancak  1995’de  kaldırıldı  ve  eski  casus  ancak  Eylül  1997’de  tüm  vatandaşlık  haklarını  geri  alabildi.

Kuklinski,  1998’de  Polonya’yı  ziyaret  etti  ve  zamanın  merkez  sağ  hükümeti  tarafından  bir  kahraman  gibi  karşılandı.

Kuklinski,  eşi  ve  iki  oğlu  ile  birlikte,  sahte  bir  isimle  Batıda  yaşamaya  devam  etti,  ancak  her  iki  oğlu  da  şüpheli  bir  şekilde  öldü.  Bir  oğlu  yatla  seyahat  ederken  kayboldu  ve  daha  sonra  cesedi  bulundu,  öbür  oğluysa  trafik  kazasında  yaşamını  yitirdi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ryszard_Kukli%C5%84ski

Filmden

“Bir kıtadan diğerine; Baltık’taki Stettin’den, Adriyatik’teki Trieste’ye demir perde çekildi. Varşova, Berlin, Prag, Viyana, Budapeşte,  Belgrad, Bükreş. Tüm bu ünlü şehirler Sovyet topraklarına girdi.”  

İkinci Dünya Savaşı’ndan birkaç yıl sonra, Soğuk Savaş patlak verdi.

 İki taraf karşı karşıya geldi:  Sovyetler Birliği ve esir ülkeleriyle, Amerika’nın yönettiği özgür ülkeler.  

Sovyetler’in avantaj kazandığı bir silâhlanma yarışı başladı.  Dünya, başka bir dünya savaşı tehdidi ile karşı karşıyaydı.  

Bu seferki, nükleer savaş.

**

17 Mayıs, saat 23.17. Albay Ryszard Kuklinski’nin sorgusu teknik bir aradan sonra, on birinci oturum ile devam ediyor. Sorgulayan, Zygmunt Nowak. İşbirliği yapmaya başladığında Penkovsky olayı hâlâ tazeydi. Sık sık Oleg Penkovsky’nin sonunu düşündüm. Amerika’ya casusluk yaptığından dolayı Moskova’da bir askerî mahkeme tarafından hüküm giydi ve Mayıs 1963’te kurşuna dizilerek infaz edildi. İster bizim, ister onların olsun; her casusun sonu er ya da geç Penkovsky gibi olacak .

**

1984’te Albay Kuklinski gıyabında, askerî mahkeme tarafından idam cezası verildi.  1997’de mahkeme, tüm suçlamalarından akladı, baskı altında hareket ettiğini söyledi. Kuklinski’nin ihanet davası, Polonya’nın NATO’ya katılımı için önemliydi. İki oğlu, Bogdon ve Waldemar, 9O’larda şüpheli bir şekilde öldü. 

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s