KIYI BANKACILIĞI

“Eski yazı ama, hala geçerli”

Zenginler yalnız, Türkiye’de değil, Amerika’da da, İngiltere’de de, Al­manya’da da, Fransa’da da, İtalya’da da severek, isteyerek, gönül rızasıy­la vergi vermezler. Büyük iş sahipleri, yani kapitalistler, mümkün olan en az vergiyi vermek için kafa yorar, çeşitli yollar ve yöntemler ararlar. Ve bulurlar.

Zenginler, Amerika ve Avrupa’da vergi verme konusunda iki ayrı ta­nımda bulunurlar:

VERGİ KAÇIRMAK
VERGİDEN KAÇINMAK

Amerika’da da, Avrupa’da da vergi kaçırmak, çok ağır bir suçtur. Hiç kimse, hiçbir nedenle vergi kaçırmayı hoş görmez.

Ancak, kapitalistler diyor ki, her ne kadar vergi kaçırmak suçsa da, vergiden kaçınmak suç değildir. Yani, bir kişi kazancını, servetini vergi ağına sokmamak için elinden geleni yapma hakkına sahiptir.

Amerika’da ve Avrupa’da, vergiden kaçınmak yasaldır, yani suç değil­dir. Peki, vergi vermekten nasıl kaçınacaksınız? Kapitalistler için vergi ver­mekten kaçınmanın binbir tane yolu vardır. Bu yollardan günümüzde en iyisi, en etkilisi “kıyı bankacılığı” dır.

Bir ülkenin deniz kıyısında veya bir ülkeye ait küçük bir adada kuru­lu bankaya, kıyı bankası deniliyor. Kıyı bankasının diğer bankalardan far­kı şu: Bu bankalara yatırılan paralardan hiç vergi alınmıyor. Bir kişi veya bir şirket, ülkesinde vergi vermekten kaçınıyorsa, servetini, kazançlarını bir kıyı bankasında istif ediyor. Yalnız vergi vermemekle kalmıyor. Parayı nereden buldun, nasıl kazandın diye soran da olmuyor. Yani, tam bir cennet. Bu nedenle, kıyı bankalarına “vergi cenneti” deniliyor! Şimdi şu kıyı bankalarının bulunduğu yerlere ve çalışma yöntemlerine kısaca göz atalım:

• İngiltere, bir adadır. İngiltere ile Fransa arasındaki denize, kanal gi­bi dar bir deniz olduğu için İngiliz Kanalı denilir. Bu kanalda, İngiltere’ye ait su küçük adacıklar bulunur: Jersey, Guernsey ve Sark. Bu adacıklara, Kanal Adaları denilir. İste bu adalar, dünyada kıyı bankacılığının önemli merkezlerinden biri olup, vergi cennetidir.
• Bir de, İngiltere ile İrlanda arasındaki İrlanda Denizinde İsle of Man adlı küçük bir ada vardır. Bu ada da kıyı bankalarının bulunduğu bir ver­gi cennetidir.
• İşte, bu kıyı bankalarının ayrıcalıkları:
• Bu bankalara yatırılan paralardan hiçbir vergi alınmaz.
• Bu bankalara para yatıranlara kimsin, nesin, necisin gibi sorular so­rulmaz.
• Hiçbir yabancı ülkenin resmi makamlarına, bu bankaların müşteri­leri ile ilgili bilgi verilmez. Müşterilerle ilgili vergi kaçakçılığı, sahtekârlık, dolandırıcılık gibi ciddi suçlamalar ve soruşturmalar olsa bile, bu adalar­daki kıyı bankalarından bir gram haber dışarı sızmaz.
• Bu adalarda, toplam yaklaşık 10 bin şirket bulunmaktadır. Bu şirket­ler hiçbir denetimden geçirilmez. Bu şirketlerin kurucu ve sahipleri hep gizli tutulur.
• Kıyı bankalarının bulunduğu adaların yerli halkı, vergiden kaçın­mak için kurulmuş binlerce şirkette göstermelik olarak “kurucu’ ve “ge­nel müdür” görevini üstlenirler. Göstermelik bu görevler için bol miktar­da para alırlar.
• Kıyı bankalarının bulunduğu adaların yerlileri. İngiltere’deki İngiliz­lerden yılda ortalama en az yüzde 25 fazla para kazanırlar. Bu adalarda­ki yerlilerin yıllık ortalama kazancı yaklaşık 25 bin dolardır.
• Bu adalarda, aynı kişinin 2400 şirketin birden yönetim kurulu üye­si olduğu tesbit edilmiştir.
• İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan rapora göre. İngil­tere’nin vergi cenneti kıyı bankalarında saklanan paranın miktarı, yakla­şık 350-700 milyar dolar.
• Amerika’nın batı kıyısına yakın, haritalarda zar zor bulabileceğiniz kü­çücük bir ada var. Adı, Montserrat. Eski bir İngiliz dominyonu. Toplam nüfusu 10 bin. Bu adada, isteyen herkes gelip bir banka kurabiliyor. Ban­ka kurmak isteyenlere hiçbir soru sorulmadığını görenler kısa sürede burada toplam 350 banka kurmuş. Uyuşturucu ve silah kaçakçıları, kara-para aklayıcılar dünyanın dört bir yanından koşup buraya gelmiş ve bir kıyı bankası kurmuş.
• Gangsterlerin artık banka soymasına gerek yok. O eskidendi. Şim­di gangsterler banka satın alıyor, kıyı bankası kuruyor.
• Montserrat’taki 350 banka, aslında, “tabela bankası”  Kara para akla­mak, vergiden kaçınmak için birer adres.
• Küba’nın güneyindeki Grand Cayman adlı küçücük bir ada var. Bu küçücük adanın başkenti. 27500 nüfuslu Georgetown. Burada da. top­lam kapitali 400 milyar dolan bulan tam 550 banka var. Yani. her 50 ki­şiye bir banka düşüyor! Bu bankaların çok büyük bir çoğunluğu da “tabela bankası” Yani  bir ev  bir adres, kapıda bankanın adı yazılı bir pirinç levha. İçeride ne kasa var, ne para ne de kasiyer! Her şeyi kağıt üzerinde gerçekleştiren tek bir sekreter! Yani, para giriş-çıkışları hep kağıt üzerinde.

Dünyada, kıyı bankalarında saklanan toplam paranın 6 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Yani. dünyanın en zengin kişilerinin toplam ser­vetlerinin ÜÇTE BİRİ. kıyı bankalarında yatıyor. Tek bir kuruş vergi ver­meden. Özellikle 1980 den sonra, yani küreselleşmenin sonucu olarak, vergiden kaçınmak müthiş bir oranda artmıştır. Zenginler artık hiç vergi vermek istemiyorlar. Bu eğilimin giderek yoğunlaşacağı görülmektedir. Özellikle bilgisayarda İNTERNET aracılığıyla ticaret yaygınlaştıkça, devletlerin aldığı KDV vergileri de giderek azalacaktır. Kamu hizmetleri için gerekli kaynaklar, yalnız emekçilerin (isçiler, memurlar, köylüler, küçük esnaf) sırtından çıkarılacaktır.

Çünkü emekçiler “vergiden kaçınma” fırsatına sahip değillerdir. On­ların kıyı bankaları da yoktur, o tür bankalarda paraları da!

Gazete 07. Antalya. 23.10.1998

 Kaynak:

Bkz: Yılmaz DİKBAŞ, Gaflet, Dalalet, Hıyanet, 2003, İstanbul

7 soruda Panama Belgeleri

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s