THE FORBİDDEN ROOM /Yasaklı Oda (2015)

130 dk

Yönetmen: Guy Maddin, Evan Johnson

Senaryo: Guy Maddin, Evan Johnson, Robert Kotyk

Tür: Komedi, Dram, Gizem, Romantik

Dil: İngilizce

Müzik: Galen Johnson, Guy Maddin, Jason Staczek

Oyuncular: Roy Dupuis, Clara Furey, Louis Negin, Udo Kier, regory Hlady

Özet

Göbekli, saten kaftanlar içindeki Marv Yasaklı Oda’yı açar ve bizi banyo yapmanın tarihi ve önemi hakkında bilgilendirmeye başlar. Kanadalı sinemacı Guy Maddin, bu kez Evan Johnson’la birlikte yönettiği filminde sessiz filmlere, klasik sinemaya saygı duruşunda bulunuyor. Enerji patlamarıyla dolu film bizi nelerle karşılaştıracağını asla tahmin edemeyeceğimiz, büyüleyici, eşi benzeri olmayan gerçeküstücü bir yolculuğa davet ediyor. Oyunculuğu ve kendine has mizah anlayışıyla parıldayan bu son başyapıtında Maddin bizi önce bulutların ve gökyüzünün uçsuz bucaksız maviliğine yükseltiyor; sonra suların altına, dünyanın etrafında dolaşıp düşlerin krallığına, oradan da bütün masallarda olduğu gibi kötülüğün, cinayetin, unutkanlığın, aldatmanın ve tutsaklığın diyarına götürüyor. Yıllar sonra büyüleyici bir oyuncu kadrosuyla tam anlamıyla epik bir filmle geri dönen Guy Maddin’e dümende Matthieu Amalric, Charlotte Rampling ve kült oyuncusu Udo Kier eşlik ediyor.

Can Dostumun Yorumu

Guy Maddin çok müstesna bir yönetmen olduğunu bir daha gösterdiği bu filmde, rüya-bellek izini süren onlarca benzeri arasından sıyrılmasına sebep öyküsüz öykülerinden ziyade, onları anlatma biçimi ve bir anlamda da orijinal tekniğidir. Bu filmde en çok çarpılacağınız şey sinemanın modası geçmiş addedilen pek çok tekniğine el atması oluşuyla kendini açığa vurmaktadır.

Eğer filmi salt anlamak için izleyecek olsaydık en güzel yorum, “Bu filmle yasaklı oda denilen zihnin karanlık odasına gireceğimiz bir kapıyı aralıyor.” en isabetli tesbit olurdu. Dahası Guy Maddin’i de bir biçimde özetlemişte oluruz.

Tavsiye

İç âleminde travmaları olan kişilere bu filmi tavsiye ederiz. Sabırla seyrettikten sonra gönül kaptanının pamuk prensesine kavuşacaktır. Film sonunda rüyaları ve gerçeği kendini karşılayacaktır.

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s