BAŞIMIZI BELAYA SOKAN ÖLÇÜLER

İnsanın başını derde sokan kullandığı ölçülerdir. Bu ölçüleri nerde ve nasıl kullanacağını şaşırmış insan, sonunda başına olmadık şeyler getirir. Tüy için kg, taşı ölçmek için miligram kullanmakta ısrar ederse, terazinin kefesini denge tutmak için uğraşır durur. Sonunda gurur ve isyan bayrağını çeker. “Bu olmuyor, uymuyor” deyip çıkıverir. Ölçülerimiz bize göre uyumlu olabilir. Fakat büyüklüğünü tahmin edemediğimiz şeyler hususunda, yenik düşen ölçümüz yüzünden inkara varan düşüncelerimizin çıkış nedeni budur.

Yaratılmış olmak.

İnsan yaratılmıştır. Doğduğu günü bilmez, öleceğini de. Önceden bildirilen bir konuya inanç duyarken, ölçmeye başladığında, kudret ettiği husus onu çok zaman yarı yolda bırakacaktır. Çaresizliğini kendine yediremeyince de, yıkım sürecini başlatan zulme yönelmek mecburiyetinde kalacaktır.

“Kendisinden isteyebileceğiniz her şeyi size vermiştir. Allah’ın nimetini sayacak olsanız bitiremezsiniz. Doğrusu insan pek zalim ve çok nankördür.”

(İbrahim, 34)

Kabul etsekte, etmesekte, Allah Teâlâ, Âdem’e bildirmese idi, insan kaç meselenin köküne ilerleyecek,  düştüğü karanlık delikten ışığa çıkaracak yolu bulabilecekti ki?

İnsan özgür yaratılmıştır. Ölçülerini kendisi ayarlama hakkı da vardır. Fakat hakikat bizim ölçülerimize uyumsuz geldiği vakitler de, ancak ilâh yardım gelmezse yıkılacağımız kesindir.

“Rabbin seni yalnız bırakmadı” (Duhâ,3) ile bildirilen haber “Ben yere göğe sığmadım, ancak mü’min kulumun kalbine sığdım.” hadisi kutsisine işaret eder. Bu sığış Allah Teâlâ’nın kulun kalbine fehmine nüfüz edişi ile onun inançlı olmasına yardım edişidir. İşte batıla dalan filozof kafaya Allah Teâlâ yardım göndermeyip azametiyle tecelli edince,  filozof akıl şişmeye başlar. Bu öyle şişiştir ki, gururu ile süslenir. Her bir şişkinliği onun zalimliğini artırır. Diyeceği son söz “yok”un türevleridir. İnsan saymaya çalıştığı ve ölçüşüne sığdırmaya uğraştığı husus sığmazlığa eriştiğinde inkar etmek zorunda kalır.

Dünya hayât bir aldanış metâından başka bir şey değildir.”

(Hadîd, 20)

Bütün gayretleri ile bulduğu sonuç yıkılmış bir beden ve yorulmuş akıldır. Varacağı son noktada uyduğu ölçünün onu aldatmış olmasıdır. Bu benlik onun dünyasında değişime sebep olmuştur. O da ancak kendisi ve avanesidir.

Kulluğun başladığı ve bittiği yerde haber vardır.

Bu haberi ben bulacağım diye uğraşan çok olmuştur/olacaktır. Bilinmelidir ki, bu kazanılma ile ele geçen bir şey değildir.

Sorulursa yalan söyleyenler olmadı mı?

Evet oldu. Fakat Allah Teâlâ yalancıların ipliğini herzaman bozmaktadır. Bu bozuşun uzun vadeli olması olması ise mekr-i ilâhinin tecellisidir.

Düştüğüm sıkıntıdan ben kendim kurtulmak istiyorum, aklım bana kâfi gelmez mi dersen, ölçüler sisteminde tüyünü tonla tartmaya devam ederse bir kişi, sonuç alamayacağı kesindir.

Gururunu yen ey insanoğlu, eğer bir ölçü arıyorsan, bütün bildiğin ölçülerden en küçüğünü seç. O da kendi zayıflığındır. Kâinata kendi zayıflığınla bak. O zaman kalbine Tanrının sığdığını, sığındığını göreceksin. Tabiat Tanrının sana yüzünü açtığı vizyondur. Tabiatı anlamaya çalışırken de ona Tanrıyı feda etmeyip, Tanrıda onu yok edersen, karşında kala kala bir sen ve O olacaktır.

Zayıflığını kabul edip, çaresizim dediğin zaman gurur perdelerimiz yıkılıyorsa, her şe’nde indirdiği gibi Allah Teâlâ vahyini senin içinde indirecektir. Bu indiriş, gelmiş olan hakiki haberi kabullenmekte kalbinin iştiyak ve elyak oluşuna bağlanmıştır. Taşlardan su çıkaran Rabbim katılaşmış kalbini yumuşatacak ve sana haberini getiren peygamberini sevdirecektir. Ölçülerin kurbanı olmadan Hz. Rasûlu’llâh salla’llâhu aleyhi ve sellemin haberlerine dönüş yaparak kurtuluş yolunu kolayca bulacaksındır.

Sonunu ölümle bağladığımız fani hayatta, bâki kalan ancak Allah Teâlâ’dır.

İhramcızâde İsmail Hakkı

 

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s