ÇOCUKLUĞUMUZUN HAYAL DÜNYASINI NASIL KURUTTUK

 

1970 li yıllar ve sonralarında ilkokul çocuklarının hikâye kitapları arasında Cin Ali ve Suna isimlerini hatırlayan günümüz insanı sayıca fazladır. Basit ve sade çizgi resimli olan bu hikâyeler, Arthur Rackham’ın eserleri ile kıyaslayanınca,  çocuklarımızın hayal dünyasını nasıl kısırlaştırdığımızı bize göstermektedir.  

Dini etkinin zayıf olduğu zamanlara rastgelen bu dönemlerde, resim sanatına karşı mazeret olarak dindarları gösteremeyeceksek, bunun altında yatan sebeplerin ne olabileceğini araştırmak gerekmektedir. Ayrıca günümüz eğitim hayatının modern dünyada çok gerilerde kalışı ve hayal dünyamızın yıllar yılı ölü oluşundaki etkileri araştırma ve gerekli yapılanmayı  başlatmamak için  konuyu gündeme taşımalıyız..

İhramcızâde İsmail Hakkı

ARTHUR RACKHAM

 (d. 19 Eylül 1867, Londra – 6 Eylül 1939, Limpsfield, Surrey), ünlü İngiliz kitap ressamı.

Hayatı

Londra’da oniki çocuklu bir ailenin evladı olarak dünyaya geldi. 1885’te, 18 yaşında Westminster İtfaiyesi’nde memur olarak çalışmaya, beri yandan da Lambeth Sanat Okulu’na devam etmeye başladı. 1892’de memuriyetinden istifa etti, The Westminster Budget ‘ta muhabir ve ressam olarak çalışmaya başladı. İlk kitap resimleri 1893’te yayımlandı. Bu tarihten 1939’daki vefatına kadar geçen sürede çok sayıda kitap için resim yaptı.

1903’te Edyth Starkie ile evlendi, 1908’de Barbara adında bir kızı oldu. 1906’da, Rackham, Milano Uluslararası Fuarı’nda, 1911’de Barcelona Uluslararası Sergisi’nde altın madalya kazandı. Eserleri çeşitli 1914’teki Louvre sergisi dahil çeşitli müzelerde sergilendi. Rackham 1939’da Limpsfield’daki evinde kanserden öldü.

Eserleri

Rackham’ın tasfir yaptığı başlıca eserler, çocuk kitaplarıdır:

Grimm Kardeşler’in Peri Masalları (1900),

Rip van Winkle (1905) ve Alice Harikalar Diyarında (13 renkli tablo, 1907).

Daha çok bu çocuk kitapları ve masal resimleriyle tanınsa da, Rackham yetişkinlere mahsus kitaplar için de resim yapmıştır:

Bir Yaz Gecesi Rüyası (40 renkli tablo, 1907),

Undine (15 renkli tablo, 1909),

Richard Wagner’in opera dizisi Der Ring des Nibelungen (Nibelungen’in Yüzüğü) (Rhinegold ve Valkyrie için 34 renkli tablo, 1910;

Siegfried ve Tanrıların Alacakaranlığı için 32 renkli tablo, 1911),

Edgar Allan Poe’nun kısa hikâyeleri. Diğer eserleri arasında Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri (23 renkli ve siyahbeyaz tablo, 1917),

The Springtide of Life (8 renkli tablo, 1918),

Hawthorne’un Harikalar Kitabı (16 renkli tablo, 1922) ile The Tempest (20 renkli tablo, 1926) bulunur.

Rackham genellikle resimlediği kitaplar için hem renkli hem de siyah beyaz çalıştı. Hawthorne’un Harikalar Kitabında ise Meiji dönemi Japon resimlerine benzer yarı-renkli resimler yaptı.

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s