16 TON

Not: Bu belgesel düşünce dünyanızda kendinizi aşmanıza yardım edecektir. Tavsiye ederim

Hzl: Ümit Kıvanç

Vicdan ve serbest piyasaya dair bir film. Tasarım ve hammaliye: Ümit Kıvanç. Ayrıntılı bilgi için: riyatabirleri.net.

16 Ton, insanlık tarihine ironik bir yaklaşım. Bugünkü yanlış hayatımızı neleri nerelerden nasıl çıkararak inşa ettiğimizi anlatıyor. Gele gele vardığımız serbest piyasa ve özgürlük çağı yoksa bütünüyle halkla ilişkiler faaliyeti ürünü mü? Madencilerin sefaletini anlatırken gözde bir hit parçası oluveren “16 Ton”, yoksa sadece bir şarkı mı?

16 Ton, büyük ölçüde, fotoğraf, resim, desen ve gravürlerin hareketlendirilmesiyle yapılmış bir “masa başı” filmi. Orijinal hareketli görüntüler de içeriyor; ama az. Ardında da, uzun ve ayrıntılı bir araştırma var. Yapılışı 1,5 yıla yayıldı.

Bu siteden, filmin tamamını da izleyebilirsiniz, bölümlerini, ayrı ayrı da. Sitede filmin metni de yeralıyor. Her bölümün sayfasında, birçok ek bilgi ve filmin ayrıntılarına dair açıklamalar var.

16 Ton’un tamamını şimdi bu sayfadan izleyebilirsiniz. Bölüm bölüm, belki değişik zamanlarda izlemek isterseniz, en kolay yol, riyatabirleri.net sitesine ya da filmin vimeo’daki “kanal”ına (16 Ton) gitmeniz. Siteye giderseniz, her bölümle ilgili, çoğu filmde yeralmayan ayrıntılı bilgi, açıklama ve fotoğraflar, resimler bulabilirsiniz. Filmin İngilizce seslendirilmiş versiyonu şurada: vimeo.com/26503295. riyatabirleri.net ana sayfasındaki “English” linkinden ya da bu linkten: riyatabirleri.net/e_index.html sitenin İngilizce’sine ulaşılabiliyor.

İyi seyirler ve okumalar. /

ÜMİT KIVANÇ

 

 

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s