SAĞLIK, SU VE TUZ

 

Hasan Köse
19.11.2016

Türkiye’de herhangi bir lokantada yemek yediğiniz sırada garsondan bir bardak “su” isteseniz, kastınızın ne olduğunu anlamazsa ve eğer Türkçe’yle sorunu yoksa, önce duyma bozukluğuna bakılır. Eğer sorun yoksa da akli melekeleri sorgulanır. Kast edilen hem doğal hem de örfi olarak içme suyudur. İçme suyu yerine damıtılmış “saf su” getirirse ya kast ya bir yanlışlık vardır. Aynı denklemin bir hastanede yaşandığını farzedelim. Hastanede kullanılan suyu damıtıyor ve tüm elementlerinden arındırarak içme suyu olarak kullanıyor. Böyle bir hastanede iki-üç ay yatan bir hastada, sudan alması gereken maddelerin eksikliğine bağlı sorunlar ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bu bir etik sorunu olmanın ötesinde, kriminal bir suçla ilişkilendirilebilir. Hastane bu yolla hastaları kendine bağımlı hale getiriyor olabilir.

Bir kimya laboratuvarında deney yapan bilim insanı asistanından “su” istiyorsa asistan, talep edilen suyun ne için istendiğini bilmiyorsa sorması gerekir. Su istenen garson “sudan” kastın ne olduğunu anlamazsa ve sorarsa, asistan anlamadığı halde sormazsa arıza aranır. Çünkü deneyi yapan şahıs susamışsa ve içmek üzere “su” istiyorsa ona verilecek “su” yerin derinliklerinden gelen ve yolculuğu sırasında geçtiği yerlerdeki yaşam için gerekli maddeleri eriyik halde belli oranlarda yeryüzüne taşıyan sıvı iken, deney içinse muhteviyatından arındırılmış saf su (H2O1 ) verilmesi gerekir.

Denklem tuzda da aynen su meselesinde olduğu gibidir. Tuz ve saf tuz!

Tuz tabiatta denizlerde eriyik olarak, okyanus yataklarında katı olarak bulunur. Muhteviyatında toprakta ve havada bulunan 84 element vardır.  “Saf tuz” sodyum ve klorür haricinde 82 elementten arındırılmış bileşiktir. Söz konusu bileşiğe hatıra mebni bir de (iyot) eklenerek yemeklerde kullanılmak üzere satılmaktadır. Üzerinde de “tuz” yazmaktadır. Oysa ya “saf tuz” ya da eksi 82 element tuz yazarak satmaları gerekir. Daha da öte kimya sanayisi için muhteviyatından arındırılarak üretilmiş “saf tuzun” gıda olarak satılmasının engellenmesi gerekir. Bu, şeker tatlandırıcının şeker olarak satılmasından daha ahlaksız bir ticarettir.

Yasalar su, tuz, gıda veya eşyada insan sağlığını tehlikeye düşürecek maddeler bulunması durumunda yasaklar. Eşyada eksik muhteviyatı tamamlama yükümlülüğü getirirken tuz ve gıdada bunu yapmamaktadır. Ya da yetersiz kalmaktadır. Bu manada şehir sularımız hem muhteviyat hem de arındırma olarak olabilecek en iyi noktalara yakındır. Saf tuz yaygın olarak “tuz” yerine kullanılmakta ve olması gerekenin kırkta biri oranında iken, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu bu eksikliği görmemektedir.

Konu, muhteviyatının kahir ekseriyeti eksik GDO’lu, kimyasal ilaçlı veya hormonlu bitkinin, sırf şekli benzerliğiyle aynı isimle satılmasında da aynıdır ve bu farklılıkların canlı doğasında tahribatı ile ilgili birçok çalışma vardır. Ancak özellikle yaşamın kaynağı ve asgari varoluş zemini “su ve tuzun” yeri daha hayatidir. Susuzluğun vücutta aynen kuraklığın tabiatta yarattığı çölleşme gibi etkisi bilinmektedir. Tuzun kanda dolaşması gereken muhteviyatı olmayınca, hücre sıvısı ile vücut sıvısı yoğunluk farkının ozmik imkânı oluşmamaktadır. Böylece hücreler hem beyinden gelen mesajların zarfı sudan hem de, sıvının taşıdığı elementlerden mahrum kalmaktadır.

Beyinle iletişimi kesilen ve yeterli oksijen ve diğer elementlerden mahrum olan hücreler, -oksijenin az olduğu yerde mantar büyümesi gibi- özünde taşıdığı genetik rahatsızlıkları, olumsuz çevre koşullarının ve kişi psikolojisinin de etkisiyle, olması gerekenin dışında bir yapılanmaya sevk olmaktadır.

Modern tıp bu noktada hastalık tanısını koymakta, bünyeyi korumak için de doğal işleyişi sağlamak ve desteklemek yerine, olumsuz yapılanmaları yok etmek için cerrahi müdahale etmekte ve ardından da tüm bünyeyi korumasız bırakacak bir savaş başlatmaktadır.

Su, tuz, tabi kür ve yöntemlerin koruyucu hekimlik kapsamında bir standardizasyona ulaştırılması ve radikal tıbbi çözümlerden önce, sırasında ve sonrasında uygulanmak üzere bir standardizasyona kavuşturularak yasal çerçevesinin oluşturulması zorunludur.

http://www.milatgazetesi.com/saglik-su-ve-tuz-makale-98674

 

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s