THE EVİL DEAD/ Şeytanın Ölüsü (1981)

 

“Onlar kasetle şeytanı uyandırdılar.
Kendileri de helak oldu”

 

85 dk

Yönetmen: Sam Raimi

Senaryo: Sam Raimi

Ülke: ABD

Tür: Korku

Vizyon Tarihi:01 Ocak 1990   (Türkiye)

Dil: İngilizce

Müzik: Joseph LoDuca

Nam-ı Diğer: Evil Dead | Book of the Dead | Into the Woods | Sam Raimi’s The Evil Dead | The Evil Dead, the Ultimate Experience in Grueling Horror | Kötü Ruh

Oyuncular: Bruce Campbell, Ellen Sandweiss, Richard DeManincor, Betsy Baker, Theresa Tilly

Hakkında

Vikipedi, özgür ansiklopedi

The Evil Dead (Türkiye’de “Şeytan’ın Ölüsü” olarak da bilinir) 1981 yapımı bir korku filmidir. Sam Raimi tarafından yazıldı ve yönetildi. Başrollerde Bruce Campbell, Ellen Sandweiss and Betsy Baker vardır. Filmde tatil için Tennessee ormanındaki bir kulübeye giden 5 üniversite öğrencisinin yaşadıkları anlatılıyor. Tatilleri, kötü ruhları uyandıran bir ses bandını buldukları zaman kabusa dönüşüyor.

Filmdeki vahşet ve şiddet sahneleri çok tartışmalıydı. Avrupalı bir dağıtıcı firma tarafından kabul edilene kadar neredeyse bütün ABD’li film dağıtıcıları tarafından geri çevrilmişti. Galası 15 Ekim 1981’de yapıldı. Bütçesinin 375.000 $ olduğu tahmin ediliyor. Günümüzde eleştirmenler ve izleyiciler tarafından korku türünün bir klasiği olarak kabul edilir.

Konu

Baş kahraman Ash, sevgilisi Linda ile birlikte, yanlarına başka bir çift (Scotty ve Shelly) ve arkadaşları Cheryl’i alarak, Tennessee ormanındaki bir kulübeye haftasonu tatillerini geçirmeye giderler. Kulübenin mahzeninde ölülerin kitabı Necronomicon’u (Book of the Dead) ve bir ses bandı bulurlar. Kitaptaki büyülü sözleri içeren bu ses bandını çaldıklarında farkında olmadan intikam isteyen eski iblisleri uyandırırlar. Bir süre sonra içlerinden bazıları iblislerin etkisi altına gireceklerdir.

Neredeyse gece olmuştur. Dışarıdan gelen sesi duyan Cheryl kulübeden çıkar. Ormanda ağaçlar tarafından vahşice tecavüze uğrar. Kulübeye döndüğünde başından geçenlere kimse inanmaz. Kendisini götürmesi için Ash’e yalvarır. Ve Ash onu kasabaya götürmeye karar verir. Yola çıkarlar ama geldikleri köprünün yıkıldığını, dönüş yolunun kapandığını görünce tekrar kulübeye dönerler. Döndükten kısa bir süre sonra Cheryl iblise dönüşür ve Linda’yı ayak bileğinden yaralar. Cheryl’i mahzene kilitlerler. Pencereden gelen görünmeyen bir güç tarafından, kendi odasında iblise dönüştürülen Shelly, Scotty’ye saldırır. Ash’le Scotty, Shelly’yi parçalara ayırıp dışarıya gömerler.

Scotty ormandan çıkış için başka bir yol aramaya gider. Ash kulübeye döndüğünde mahzenin kapısının açık olduğunu ve Cheryl’in kaçtığını görür. Bu arada Scotty, yaralı vaziyette geri döner ve bilincini kaybetmeden önce Ash’e, ormandan çıkış için bir yol bulduğunu söyler.

Ash, ayak bileğinden yaralı Linda’yı kontrol etmeye gider. Onun da iblislerce ele geçirildiği görür. Linda’yı dışarı sürükler ve kürekle kafasını gövdesinden ayırır. Ash kulübeye döndüğünde Scotty’nin ölmüş olduğunu görür.

Bu arada Cheryl camı kırarak içeri girmeye çalışıyordur. Ash ona ateş eder ama öldüremez. Scotty de iblise dönüşmüştür. Cheryl ve Scotty, Ash’e saldırırlar. O sırada çığlık atmaya başlarlar ve vücutlarından duman tüter. Çünkü Ölülerin Kitabı şöminenin yanına düşüp, kenarından yanmaya başlamıştır. Kitabı yanmasının iblisleri yokedeceğini anlayan Ash, son bir hamleyle kitabı şöminenin içine atar. Kitap yanınca iblisler erir ve güneş doğar. Tek kurtulan Ash’dir. Kulübeden dışarı çıkar. Tam kabusun bittiğini düşünürken aniden kötü ruhlar tekrar Ash’in peşine düşer. Ash’in korku dolu yüzünün gösterilmesiyle film sonlanır.

Yapım

Film, Tennessee ormanında terkedilmiş bir kulübede çekildi. Çekimler yaklaşık 2 yıl sürdü. Bu süre içinde ekipten ve oyunculardan işi bırakanlar olmuştu. Bu yüzden Sam Raimi, işi yarıda bırakan oyuncuların yerine dublörler ve cansız mankenler kullanmak zorunda kalmıştır. Filmi baştan sona oynayan sadık aktörlerden biri Ash karakterini canlandıran Bruce Campbell idi. Filmin DVD’sindeki açıklamalara göre sık sık kamyonetin kasasında mısır pekmezine (ekibin sahte kan olarak kullandığı şey) bulanmış halde eve dönüyordu.

Sansür

İçerdiği vahşet sahnelerinden dolayı filmin orijinal versiyonu Finlandiya, Almanya, İzlanda ve İrlanda dahil olmak üzere birkaç ülkede yasaklandı. Ağaç tecavüzü sahnesi Almanya’da kimileri tarafından kadın düşmanlığı olarak tanımlandı. Ve bazı sivil kuruluşlar sayesinde filmin yayınlanması neredeyse 10 yıl boyunca engellendi. Stephan King de dahil kimi ünlü isimler bu yasağı eleştirdi. Şiddet sahneleri büyük oranda çıkartılmış versiyon ancak 1992’de yasallaştı. Filmin tam versiyonu 2001’e kadar Alman DVD piyasasına giremedi. Daha sonra İngiltere’de ve 2002’de Finlandiya’da da 18 yaş uyarısı konularak yasak kaldırıldı.

Benzer türlerdeki The Shining, The Excorcist, Psycho gibi filmler kadar kaliteli değil?!

-The Shining ve Psycho filmleriyle karşılaştırılmamalı, bunlar psikolojik-gerilim türünde filmler… The Evil Dead ise salt korkudur, The Excorsict ile aynı kulvardadır denilebilir. The Excorsist’te sürükleyicilik yoktu, The Evil Dead başından sona bir gerilime sahip ve âni sahneleri bolca barındırıyor. Uzun süren sahneleri sever Sam Raimi, sonrasında da Drag Me to Hell’de bunu görebilirsiniz. The Shining ve Psycho üst sınıf(maddiyat bakımından) yönetmenler tarafından çekildi. Kubrick ve Hitchcock’ın elinde yeterli malzeme vardı ve ünlü oyuncularla çalışabiliyordu. Hitchcock, Psycho’yu 61 yaşında çekti ve 50 küsürüncü filmidir. Kubrick, The Shining’i 52’sinde çekti ve 14. filmidir. Sam Raimi The Evil Dead’i 22’sinde çekti ve 2. filmidir. İyi seyirler…

**

Filmden

Herşeyi başlatan bir kaset oldu. Kaos başladı.

 “Candar’ın kalıntılarını mezardan çıkaralı bir kaç yıl oldu.

 Şimdi ben ve eşim bu dağın eteklerinde küçük bir klübeye yerleştik.

 Burada, medeniyetten ve akademik kariyerimden uzak bir şekilde araştırmalarıma devam ediyorum.

 Candar kalıntılarından, antik Sümerliler ordusunun cenaze törenleri hakkında, çok önemli şeyler bulduğuma inanıyorum.

 Adı “Naturan Demento.” Kabaca tercümesi; “Ölümün kitabı.”

Kitap, insan etiyle ciltlenmiş ve insan kanıyla yazılmış.

 Kitabın konusu; şeytanlar, şeytan diriltme ve insanların karanlık gücünü yanıltan güçlerle ilgili.

 Kitabın ilk bir kaç sayfasında bu yaratıkların cansız olmalarına rağmen gerçekten ölü olmadıklarından söz ediliyor.

 Bu kitapta yer alan sihirli sözlerle, yeniden hayata çağırılabilirler.

 Bu metinlerin doğru bir şekilde okunması bu şeytanları hayata döndürüyor.”

“Artık şeytanın, karımın bedenini ele geçirdiğini biliyordum.

 Korkarım ki bu yaratıkları durdurmanın tek yolu bedenlerini parçalamak.

 Kendim için bu vahşeti önlemeliyim.

 Ormanda kımıldayan karanlık gölgeler gördüm.

 Şeytanı, bu kitap vasıtasıyla dirilttiğime şüphem kalmadı.”

” tek yol bedeni parçalamaktır.”
Bize katıl!
Bize katıl!
Bize katıl.
Bize katıl.

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s