GEÇMİŞİ Mİ, GELECEĞİ Mİ DEĞİŞTİRMELİ

 

Hz. Musa aleyhisselâm ile Hızır kıssasını düşündüğümüzde “üç olay geleceği mi, yoksa geçmişi mi değiştiriyor.”

Hepimizin aklına ilk etapta gelen “geleceği değiştiriyor” demek olacaktır. Bize göre bu olaylara etki  ile “geçmiş değiştiriliyor.” 

Zamanın hep ileriye doğru aktığını düşünüyoruz. Zaman ileriye doğru değil -belki geriye doğru bir akma seyrindedir.  Sonsuza dediğimiz zaman-bize göre olan  hep geriye akıyor.

Buradan sözü geleceğimizi değiştirme konusuna getirelim. Bunun fiiliyat bazında çözümünü tam başaramıyor olabiliriz. Ancak duygusal ve manevi olarak geçmişi çok kolay tedavi edebiliriz. Üzüldüğümüz bütün işler ve olaylar hayal alemine aktarılmışsa, bizler, gerçekçi olan kendi boyutumuzdan onları silebiliriz.  Yani geçmişin intikamı ve hatası üzerine şekillen iç dünyamızı veya sosyal yaşantımızı etkilerden ayırıp yeniden düzenlenebiliriz demektir.  Farkındaysanız, “onlar geçmişte böyleydi sözleri gündemimizde çok bulunuyor.”

Anılacak bir değeri olmayan ve kurtulamadığımız zamanı “an içinde” geleceksiz bırakıp, geleceğini de tamir edip, şimdiki halde; olduğumuz yerin ve durumun olmadığına veya olduğuna değil, varlığımızın hiçliğindeki asıl gerçeğe kavuşmalıyız.

Bu gerçeğin  bahse konu üç olaya da baktığımızda “ayrılık, acı ve sıkıntı”yı çağrıştıran ögelerine mahkum bırakmadan, fırsat verilen iyilik cephesinde bulunmalıyız.

İblis’in hayat bilgisine baktığımızda eksik olan şey geçmişinin düzeltilememesidir. Gelecek zaten onun için kapanmıştır. Yoktur. [sonu cehennem olan bir hayat] Yani idealize edilecek bir dönüşümün olmayışını bilerek yaşamaktadır. Bizler içinse öyle değil. Öyleyse gelecekten önce biz geçmişi düzeltmeliyiz. Her şey kalubeladaki soruya verilen cevabın üzerinde düğümleniyorsa, buradaki belî –evet sen bizim Rabbimizsin cümlesini unutmadığımızı ve doğrultma aşamasında olmalıyız. Bu cevabı herkes verdiği halde secdeye kapanan ruhlar birbirilerinden etkilenerek bazı hatalar yaptı deniyor. Öyleyse baktığımız en son ruh kim, ona bir bakalım.

Kötülüğün sonsuzluğu yoktur, yani fanidir. İyilik, İlâhî bir öz ise, gelecekten gelene karşı değil, geçmişte olan ile mücadelemiz olmalıdır. Seçim yaptığımız ayrıcalık kendimizle barışık olmak

Niyetimizi en iyi bilen biz, aynı hisleri taşıdığımız ortam, şüpheli şeyler belliyken, faydasız lüzümsüzluktan beri olarak, geleceği beklemeyen, geçmişine üzülmeyen bir düşünceye sahip olmalıyız. Örnek; hırs karakteri,bu maddi ve manevi açıdan sadece zarar veren bir huydur. Etrafındaki insanlar açken cennetten binlerce köşk alacağım diye servetini süslü ibadethanelere yatırmak hırsın bir çeşididir. Bu yapılan ameliye geçmişin bozukluğudur. Çünkü gelecekte bu hırs yüzünden istediği köşk yine yoktur.

İnsan ve yaratılmışlar için bir kader varsa,  geçmişte bunlar tespit edildiyse, bu kaderi değiştirmenin bir çaresinin tek çıkar yolu, yokluğa erip, ilahi varlığın kendisinde var olmaya çalışmaktır. Çünkü zaman ve mekan faktörü Ona ait değildir.  

O hepimizin var olma sebebidir. Kaderinde ta kendisidir.

Öyle ise yokluğun bilincine ulaşmalıyız.

Her varlık yokluktan, varlık meydanına çıkmış birer gölgelerdir.

Gölgeler ışık çıkınca kaybolur. Bu nedenle işin kolay tarafını bulalım… hayatımız için çok üzülmeyelim…

Neticede kendimizi var sandığımız bir yerde düşünüyoruz.

Var mıyız ki?

Evet varız, ancak Onunla, O ise kendinden kendine olduğu bir âlemde saf iyilikten başka bir şey değildir.

Sonuçta iyiler onunla kalacak, kötüler ise; isim, müsemma ve sıfatıyla yok olacaklardır. Varlık âlemine gelirken ihsan edilen “varlık” sıfatımızı kaybetmemek için iyi olmaya mecburuz. Bu şekilde bilincini düzeltenlerin geçmişi düzelmiş, geleceği zaten geçmişinde olduğu için şimdiki halde var ve iyilerden olarak görünecektir.

Mülkün sahibi yalnızca Allah’dır.

İhramcızâde İsmail Hakkı

 INTERSTELLAR / Yıldızlararası (2014)

 GEÇMİŞİMİZE NİÇİN DUA ETMELİYİZ?

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s