MORGAN: A Suitable Case for Treatment (1966) [Tedavi için-Uygun Bir Durum]

Psikoloji eğitimi yapanların önemle seyretmeleri gereken bir film.

Süre: 97 dk

Yönetmen: Karel Reisz

Senaryo: David Mercer

Ülke: İngiltere

Tür: Komedi, Dram, Fantastik

Vizyon Tarihi:01 Ocak 1966   (İngiltere)

Dil:İngilizce

Müzik:John Dankworth

Çekim Yeri: London, İngiltere, Birleşik Krallık

Nam-ı Diğer: Morgan!

Oyuncular: David Warner , Vanessa Redgrave, Robert Stephens, Irene Handl,Bernard Bresslaw,

Özet ve Hakkında


1966 İngiliz komedi filmidir. Morgan – Tedavi için-Uygun Bir Durum /Tedaviye Uygun Bir Durum/
(sadece: Morgan olarak da bilinir!),

Redgrave, filmin dünya prömiyeri olan 1966 Cannes Festivali’nden oyunculuk şerefine ve daha sonra kız kardeşi Lynn Redgrave ile rekabet eden ilk En İyi Kadın Oyuncu Oscar adaylığına ve anarşik komedi “Georgy Girl” a aday gösterildi.

Film insanın iç dünyasını ve evrimin izlerini taşımaktadır.. Daha doğrusu hayvani yanımızı ortaya çıkarmaktadır.

İlk açılışta Gorillerin özelliklerini anlatıyor.

Morgan Delt (David Warner), ailesi tarafından komünist olarak yetiştirilen başarısız bir sanatçıdır. Morgan’ın evi bir hayvanlar galerisi gibidir.

Üst sınıftan olan karısı Leonie (Vanessa Redgrave) kendinden ayrılıp ve kendi sosyal durumuna yakın sanat galerisi sahibi Charles Napier (Robert Stephens) ile evlenmek için boşanma sürecine girer.

Boşanırlar.

Ancak mahkeme olurken evlerine geri dönüyor, Morgan anlaştıkları halde eve geri dönüşü, boşanmaya itirazı onu eylemlerini ateşlemiştir. Doğal olarak zengin ve kişisel Morgan’ın fantezi dünyasını içine aldığı göz önüne alındığında, derin travmalara iter.  

Evdeki Lenin ve Troçki’nin afişlerini açığa çıkarıyor, doldurduğu maymun koleksiyonunu yeniden düzenliyor.

Morgan Leonie’yi geri kazanmak için bir dizi tuhaf davranışlar  sergileyecektir; bunu ilk olarak, insan iskeletini Leonie nin yatağına koymak olacaktır.

Her şeyin başı Morgan, uygarlığı sevmemektedir. Bu içgüdüleri kaybetmemize neden oluyor, demektedir. Yani, isteği sade hayat.

Leonie nin makyaj ile kendine yaptığı şeyleri sevmemektedir. Herşey doğal olsun tarzındadır. Yağlıboya tablosu gibi olmasını sevmemektedir. Saç pomadı kokusunu alınca tepki olarak yatağa iskelet bırakması bunun en güzel işareti olmuştur. Boşanmış olmalarına rağmen birbirlerine duydukları aşkı hayvani davranışlar ile göstermeleri gorillerin aşk oyunları içlerindeki sevginin yok olmadığını göstermektedir.

Morgan, Leonie’yi tekrar kazanmak için Charles Napier’i vurmak için sanat galerisine gider. Ancak başarısız olur.

Annesi Morgan’a kızar. Burjuva hayatına özendiği için başına bu sıkıntıların geldiğini anlatır. Kendi gerçeğini ve gücünü anlatır.

Morgan, sonuçta, doğum günlerinde her yıl Marx’ın mezarını ziyaret etmeyi taahhüt etmiş solcu işçi sınıfı ebeveynlerin çocuğudur.

Morgan’da kendini sürekli bir goril gibi hissetmesi yanında etrafındaki insanların iç yüzlerindeki hayvanı tarafı müşahede edişi onun görülmeye gereken tarafıdır.

İnsanların başkaları olmadığında yaptıkları hareketlere örnek olarak polisin çizgi oyunu oynaması, insan tabiatını gerçeğini çok güzel dile getirmektedir.

Leonie işçi sınıfı statüsünün oldukça üstündedir. Vaktini, eşini anlaşılır bir şekilde yabancılaştıran ormanda sallanmayı hayal ediyor. (KING KONG ve TARZAN filmlerinin klipleri rüyada kullanılmaktadır.

Daha sonra Morgan annesinin güreşçisi arkadaşı Wally “The Gorilla” (Arthur Mullard) ‘ın Morgan’a merhametle dolu sevgi duygularını hâlâ besleyen Leonie’yi kaçırmasına yardım eder. Plan başarısız olur ve Morgan tutuklanır ve hapsedilir.

Serbest bırakılması üzerine Leonie ve Charles’ın bir goril gibi giyinmiş düğün salonunu çökertiyor. Bu sahnede Reisz, Morgan’ın fantezi dünyasını göstermek için King Kong’tan bazı klipleri ödünç alıyor.

Düştüğü yer olan hurda deposunda komünist liderlerin tablolarını görünce şaşkınlığını gizleyemedi.  korkunç bir mantıkla ortaya çıkıyor ve Docklands rüyası dizisine yol açıyor; arkadaşlar, aile ve Rus devrimcileri Morgan’ı kitlesel bir ateşleme ekibine mahkûm ederler.

Morgan düğününden bir motosikletle ateş ederek, goril kostümüyle kaçıyor. Daha sonra deli olduğunu kabul ediyor ve sığınma talebinde bulunuyor.

Öldüğünü hayal eder. Hastaneye yatırılır.

Filmin sonunda Leonie, Morgan’ı, Marksist bahçecilik alanındaki kendi biçiminde absorbe olan ruh ve sinir  kurumunu ziyaret eder ve kendisine doğmamış çocuğunun onun olduğunu söyler. Özelliğin son görüntüsü, Leonie’yi yüzünde bir Mona Lisa gülüşüyle, daha sonra çiçek tarhında çekiç ve orak motifi gizemli bir imge olarak görülecektir.

Reisz’in, gerçekçilik, gerçeküstücülük ve fantazi hareketi -her zaman başarılı olamasa ve karmaşık mizah için yaptığı girişimler gerginlik gösterse bile, yönetmenliği takdire şayan derecede cesurcadır.

Gerçekten 1960’lı yılların son dönemi zeitgeisti olan “Morgan” ın 1950’lerin veya 1970’lerde bu konuda yapılamayacak ileri görüşlü bir filmdir. Tonu bilinçli olarak rengarenk, ışıktan ağıra ve ışığa doğru dönerek, dönemin birçok İngiltere filminden daha eskidir tuhaf bir film ortaya çıkarmıştır.

Morgan karakterin kendini soğurması, anarşik ruh hali ve kültürel nihilizmi cazip hale getirişi, infantilizm (bebeksilik) ve kendine olan hoşgörüsüzlüğü eleştirmenlerin dikkatini çekmiştir.

https://en.wikipedia.org/wiki/Morgan_%E2%80%93_A_Suitable_Case_for_Treatment

http://www.screenonline.org.uk/media/mfb/1009575/index.html

Ek bilgi:

Troçki’nin çalışma odasındaydılar. Troçki, Frank Jackson’un okuması için verdiği yazıyı eline almış, göz gezdirmeye başlamıştı. Genç İspanyol, trençkotunun arasından çıkardığı buz baltasını birden eski devrimcinin başına indiriverdi. Troçki, baltayı ikinci kez indirmesine fırsat bırakmadan yerinden sıçrayıp olanca gücüyle Jackson’un bileğini tuttu. Ve bu beklenmedik savunanın onu sendeletmesinden yararlanarak yandaki odaya geçti. Kapıda durdu, aldığı öldürücü yaranın etkisi altında bir çığlık attı. Eşi Nathalia ile muhafızlar koşuştular. Yan odaya doluşan muhafızlar suikastçının üzerine atılıp ellerindeki silahların dipçiğiyle vurdular, vurdular…

Dışarıda beklemekte olan polisler de yetişti. İki yaralı, Troçki ile suikastçı Jackson, hastaneye kaldırıldılar. Troçki çok yaşamadı; 25 saat sonra öldü. Doktorlar beyin zarının geniş ölçüde zedelendiğini açıkladılar.

Amerikalı Troçkistler, onun ABD’de toprağa verilmesini istiyorlardı. Bu istek uygun görülmedi. Meksiko kentinde bekletilen cenazesi başında, arkadaşları ve işçi temsilcileri nöbet tuttular. 300 bin kişi saygı duruşunda bulundu.

Jackson, iki yıldır, Troçki’nin eski sekreterlerinden ve güvendiği kişilerden biri olan Sylvia Agelof’la nişanlıydı. Yoksa, Meksiko’nun 10-15 kilometre ilerisindeki, polisin ve özel muhafızların beklediği bu kale gibi eve adımını bile atamazdı.

Daha önce hep Troçkist çevrelerle yakın ilişkiler içerisinde bulunan nişanlısı Sylvia ile birlikte gelmişti. Olay günü de (20 Ağustos 1940) içeriye girince Slyvia’yla burada buluşacaklarını ve birlikte New York’a gideceklerini, “veda ziyareti”ne geldiklerini söylemişti.

Sonradan eşi Nathalia’nın anlattığına göre, Jackson geldiğinde Troçki tavşanlarına yiyecek veriyordu. Bu uğraşının yarıda kesilmesine canı sıkılmıştı. Yine de aldırmamış; Jackson’un son makalesini gözden geçirme önerisini kabul edip onunla birlikte çalışma odasına girmişti. İki üç dakika sonra da olanlar olmuştu…

Meksika’daki ikinci saldırı amacına ulaşmış ve Troçki öldürülmüştü. 24-25 Mayıs’ta düzenlenen ilk suikast girişiminin üzerinden üç aylık bir süre bile geçmemiş ama bu seferki Troçki suikasti başarıya ulaşmıştı.

http://www.serenti.org/trocki-suikasti/

Alt yazıdan

Morgan, Seni seviyor Leonie.

 Kontrol edebilen tek kişisin.

 Bunu söylüyor.

 Onun tek gerçek aşkı.

 Bugün Morgan haklı değil.

 Dünden daha kötüydü  

İnsan acı çekmek için doğar.

 Hadi ama.

 Acele et, Leonie  

Her şeyi yapmaya çalıştım

Elimden geleni yaptım.

 Evet eminim.

Sende  hoşlanıyorsun, tamam mı

**

Bu burjuvalar işçilerin teriyle arabalarını aldılar.

**

Morgan!

 Ne?

– Merhaba.

 – Burada ne arıyorsun

– Yunanistan’da olmak yerine?

– Dün döndüm.

 Anlaşmamızı hatırlamıyor musun?

Söz verdin!

Bak Yunanistan’da kalıntılardan daha fazla yığın vardı.

 Sanırım neden orada olduğunu ısrar ettiğini biliyorum.

 Kodlanmış bir mesaj gibiydi.

 Ben geldiğimde anladım.

 Hayatının felakete dönüşmesini önlemek için yanımda olmak zorunda kaldım.

 Kendi güvensizliğiniz sizi kızdırıyor.

 Ama yine de sessizlik

Seni seviyorum.

 Her şey bitene kadar dışarıda olacağını söylemiştin.

 Sürekli giyinirken beni uzak tutmak istedin.

 Kanunları yanına koyan ayrışma süreci.

 Pekala, senin için şanslı değil.

 Seninle geri dönmeye karar verdim.

 Neden bana danışmadan evde reform yapıyorsun?

Burası benim evim.

 İki daireye çevireceğim.

 Ve binlerce hurda bende kurtulacağım.

 Orada başlıyoruz.

 Sanırım burada da bir sözüm var.

 Çok geç, Morgan.

 Birisinin araştırmamı yıkmaya çalıştığını biliyor muydunuz?

Bu öğleden sonra boşandık.

 – İşler nasıl gitti?

– Her şey çok basitti.

 Sadece yirmi dakika içinde cezalarını ertelediler.

 Charles Napier burada seninle mi yaşıyor

Beni bir kez yalnız bırak Morgan.

 Niye ya?

Tanrı! Ve lanet şeyleri al!

Banyosunda dişleri olan iki fırça var!

Ve onlardan biri benim değil

Benim değil!

Ve saç pomadı kullandığından beri?

 Yoksa Napier topraklarını işaretlemek istiyor, yağlı başını surlardan fırçaladı mı?

**

Sıkılmak!

İşte perişan bir hayatın parçalanmış bir ruhunun itirafı.

**

Seni sıcak, nemli ve pembe bir şekilde pişmiş bir ıstakoz gibi görmeyi seviyorum.

**

Gel biz uygar insanlarız.

 Uygarlığı sevmem . Bu bizi içgüdüleri kaybetmemize neden olur.

 – Eski karın çoktan karar verdi.

 – Seni uyarıyorum, tehlikeliyim.

 Seni öldürmeye kararlıyım!

Saçmalık!

Eh, ben de söylediğim gibi

Tekrar boyamaya başladın mı?

Bunu yapamam.

 Aşırı tepki veriyorsun, Morgan.

 Doldum artık!

Boğazda acı bir tat hissedin, değil mi?

Çok korkunç derecede agresif davrandığında ciddiye almayacağım.

 Beni nereye götürdü sevgimi?

Nezaket nerede?

Bilirsin?

Aşık bir adamda şiddetin belirli bir haysiyeti vardır Ve ben aşkla doluyum.

 Bu yüzden çok fazla sevgi ile yüzleşeceğim

**

Leonie hakkında konuşmak için buraya gelmek çok saçma.

 Bunun yanında, o da seni terk etmiş ve benimle evlenmek istiyor.

 Doğası gereği sadıktır.

 Doğru dedin mi?

sen benim evleneceğim kadınlardan bahsediyorsun!

– Onu onun parasıyla evlisin, itiraf et.

 – Tabi, elbette.

 Leonie’yi anlamıyorsun.

 Kendisiyle güvensizlik, belirsizlik getirdiğin  için benimle evlenmek istiyor

Asla bunu yapamazsın ve o da senden nefret ederdi.

 Bak, Morgan, her şey daha basit.

 Leonie beni seviyor.

 Evlenecek.

 Onu alacağım tekrar.

 O seni terk etti.

 Şimdi benim olacak.

**

İşçiler, işçilerle.

Fakat sen zengin bir kadın bulmak istemezsin ve operatör bir burjuva olarak lüksce yaşamak istiyorsun.

 Leonie benim karım anne.

**

 Beni burada düşündüğümde burada bir katır gibi çalışıyorum

Ve sen de bana bak!

Gorda balina gibi

Ben bir işçiyim.

 Bunlar bir markizin elleri değil.

 Neden Leonie hâlâ karın sanıyorsun?

Boşandığını söyledi.

**

 

Bunların hepsi de ne?

Bu araba acı ve delilik dünyasında acı bir adadır.

 Ben sadece bir darbe buzağı baltamı bekleyen bir sürgünüm.

 Buz baltayla vuruşumla kimin kimliğini anlıyorum, değil mi?

İşte Troçki.

 Ben buradayım.

 Kafa derisinin doğuşu

Leon Trotsky Kızıl Ordu’nun Rus Devrimi Yaratanının mimarlarından biri.

 Büyük devrimci ideolog!

İşte orada çiviledi!

 Joe Stalin Troçki Anavatan’ın dışında başladı.

 Sürgünde 17 yıl geçirdi.

 Ancak bu eski Joe için yeterli değildi.

 Troçki öldürmek istiyor.

 Not Bu Troçki.

 Buz baltası bu.

 Meksika, sıcak bir gün Stalin’in ajanı Trotskiy’in evinde arkadaşlarından birinin taklit edildi.

 Harika adamın bulunduğu ofise girer.

 Troçki masasında oturuyor

Gizlice, katil arkasında yer alıyor kafasını yarıyor.

**

Bizim aşkımız kasırga gibi  KÜKREYEN 

**

Burada bir şey fark ettim.

 Kelimeler de sıkışmış  

**

   Ve şiddet Şiddetle karşılandı.

**

Baban hep aynı şeyi söyledi  

Sadece beklemek zorundasın  

Bekle ve sabırlı ol.

 Büyük çöküşü görene kadar

Ve fırsatımız.

 Ve biz Morgan, yaşıyoruz Görüntülemek için – Ne var, anne?

 – Oh, Morgan  

Devrim!

Çiçek açmama izin ver.

 Otur ve dinlen.

 Baban sevdi buraya gel.

 Her zaman müsrif olan Kraliyet Ailesi’ne silahlarla saldırın ve evlilik kurumunu kaldırın ve çalışanların çocuklarının Burjuvazinin çocuklarından daha eşit bir eğitime sahiplerdi.

 Evet   Bu bir idealistti.

 Iyi, baban.

 Evet ben hatırlıyorum.

 Benim için onlar çok güzel fikirlerdir.

 , Morgan.

 – Ben de, anne.

 – Bazen öyle değil.

 Filozoflar her zaman dünyayı anlamaya çalışırlar 

 Ama asıl sorun onu nasıl değiştireceğiz.

 Bu çok doğru, Morgan.

 **

Şimdi Leonie ve odasına gidiyoruz

Kapıyı kapatacağız

Ve yatacağız!

Bizi yalnız bırak!

Acılı oldu ama,

evet seviyorum.

 Ben üstün bir yaşam biçimiyim!

Ben taşırım!

Çiçekler seviyorum

Çocuk hayvanlar

Ben bile fakir polise sokaktan geçmem için yardım ediyorum.

 Daha fazla İstediğiniz ne?

Yine buradayız.

 Yaşlılığına geri dön

Ev İşler ters gittiğinde.

 Evet, git pencereden dışarı bak.

**

Kendi sınıfın işçi sınıfını inkar ettin, Morgan.

 Bu sert kelimeler.

 Sana bir eğitim verdik ve sana Lenin Marx Harry Pollitt’i saygı gösterdiklerini öğrendik.

 16 yaşındayken hep bir söz verdin ve çok akıllıydın!

Toplantılarda Parti arkadaşları bana “Oğlunuz gerçek bir entelektüeldir, Bayan Delt” dendi.

 “Burjuvazinin şimdiye kadar, istihbarat konusunda tekeli vardı”, “Fakat Morgan gibi eğitimli ve zeki insanlar mümkün” “diye açıkladı”

“İşçi sınıfının bu ülkedeki yönetime son vermesi”.

**

Birdenbire korktum.

 Bu dünyada benim fantezilerimden daha iyi olan tek şey var

Ve sen.

**

– Söyleyecek bir şey var mı?

– Evet, aniden sağırlaştım ya da bir şey söylemedin.

 Ne diyeceğimi hatırlamıyorum.

 Üretim araçlarında sürekli bir devrim.

 Tüm sosyal koşulların kesintisiz olarak bozulması

Eski, katı ve gelenekler kaybolur.

 Ve yeni zamanlarından önce yaşlandı.

 Tüm eski kongre ve mülkler dağılır.

 Kutsal olan her şey küfredildi.

 Kutsal olan her şey küfredildi.

 Sonunda erkekler yaşam koşullarını ve akranlarıyla olan ilişkilerini düşünmeye zorlanırlar.

 Amin.

**

Ateş!

Öldüğünü hayal ettim.

 – Gerçekten mi?

**

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s