NE MUTLU BUNLARA YETİŞENLERE !!!!!

 

                “Sivaslılar İçin”

Sen hiç sabah namazını Ulu Camii de kılıp, çorbayı Hacı Beslen Lokantası’nda içtin mi, ya da Galip Usta’nın iki basamakla inilen kelleci dükkanında kelle yedin mi?

İçim ısınsın diye Erzurum Kıraathanesinde, arif ve zarif kardeşlerin oraya bir bardak çay içmek için girip beş altı bardak çayı, kıtlama şekerle tattın mı ?

Kösele Yavuz’a  ölçü verip sivri burun kösele ayakkabı  yaptırdın mi?

Yemeniciler çarşısında yazın giymek için hiç yemeni yaptırdın mı ya da daha basiti patlayan plastik topunu Akın Sakatatçısının duvarına sırt vermiş ustada tamir ettirdin mi?

Bezazlar Çarşısının Atatürk caddesine bakan yüzünde , dükkanının camında ”kadınlara ve çocuklara satış yapılmaz” yazan adama bile bile gıcıklığına kibrit var mı diye sordun mu ?

Hızırlarda ayakkabı almak için sıra bekledin mi ya da yanları açılmış ayakkabılarını Katipoğluna kıyılattın mı, köşedeki saatçi Salih emminin dükkanına babanın tamir için bıraktığı saat almaya gittin mi.

Ali Rıza eczanesine gidip büyüklerinin siparişi ilacını Mehmet ve Hasan Yeşil ağabeylerin tatlı dilli insanı iyileştiren muhabbetine denk geldin mi ya da kel başa şimşir tarak hesabı her yara için kara mehlem çaldın mı?

Kırığına çıkığına mahkeme çarşısında Gima Kasabı Mehmet amcadan yemeye kıyamadığın bonfile eti koluna ya da bacağına sardın mı?

Kasap Fikri Akpolatı bilir misin, ya da kasap Duran emmiyi.

Hiç ömründe sebze halinden koyun budu dışarıda görünecek şekilde hamal küfesiyle taşıttın mı ?

Hastaoğullarından francala ekmek aldın mı ya da lojmanlar fırınında bayram ekmeği için sıra bekledin mi, süt almak için Coşmanların önünde sıra bekledin mi, asma katın dibinde tanzim satış vitrinlerine zeytinyağı  gelmiş mi diye baktın mı?

Sümerbank’tan pijama ya da kışın anam giysin diye pazen aldın mı .Sünnetçi  İhsanı, Sınıkçı Battalı bilin mi?

Ne diyem ben sana şansım dönsün diye Hacı Yusuf’tan piyango bileti aldın mı ya da Muzaffer Emmiden, Bankalar Caddesinde Adem Baba’dan baban için yenice sigarası aldın mı, ya da teneke kutuda Baycan Sakızları satan şap dudaklı emmiden sakız aldın mı?

Ya da Ziraat Bankasıyla , emlak bankasının arasında barakalardan ya da Taşhan’ın arkasında Çitiller pasajından elbise aldın mı?

Anan ya da bacın için Fatma Gülovalı’dan, Mağzacı Rüştü’den hadi onları bırak kepenek caddesinde yalçın sinemasını geçince haraçcının dükkanından mekik, iğne oyası, kasnak sordun mu , bilin mi Acaroğlu İsmaili Rüştü emmiden damga pulu aldın mı daa doğrusu postanede pul yaladın mı  hiç ya da ne biliyim İstanbul –Ankara’daki tanıdıkların için telefon yazdırdın mı, telgraf çektin mi?

Ankara-İstanbul dedik te, Eski garajları bilin mi Selçuk Turizmi, Tanrıverdi’yi , bebek arabası gibi 302 koltuğunu, arkaya yaslanıp mışılı mışıl uyudun mu, yol için yolluh yaptırıp Yozgat girişi dinlenme tesisinde yuttun mu?

 Sen daha Alman Ford’ların takım sandığı üstünde minübüse bile ters binmemişsindir.

Harbi senin tevellütün kaç?

Meydandaki astsubay ordu evini bilir misin, asker sigarası almak için askerlerle teksas -tommiks takas ettin mi, ya da kütüphanenin arka yüzünde Zagor, Kızılmaske satın almak için çapa harcadın mi?

Bak kütüphane dedinde onun yanında tek iki katlı bir ev vardı, televizyonda ilk defa Lessi diye bir köpek dizisi varken o adamın tüm Sivasın gıcıklığına şampuanla yıkayıp gezdirdiğini, Porit hamamını bilin mi, yanında ablakların etli ekmekçi dükkanını , karşısında odun satan padişah emmiyi, ya da önemli bir haber için Gameda önünde sabahın kör saatinde sıra bekledin mi.

Buruciye Medresesinin müze olduğunu bir sürü kalkanlar, kılıçlar olduğunu hiç o atmosferde kılıç kalkan kuşanıp, battal gaziyle film setine indin mi, Allah bilir senin tahta kılıcın bile olmamıştır.

Beş Kardeşlerde , Akçay Pastanesinde hiç salep içtin mi ya da bir kızla buluşup, pastanede otururken internet ve cep telefonu olmadan haberin hem kız tarafına hem oğlan tarafına ulaşım şeklini bilin mi?

Ömründe beş yumurta beş kuruştan kaç lira eder sorusunu doğru cevapladın mı, Kaynana Şekeri alırken kuruş hesabı yaptın mı?

Mısmılırmak’la, Mundar Irmağı bilin mi, Kepçe Balığı tutup, teneke kutuda dolaştırdın mı.

Kurşunlu Hamamı karşı tarlada top oynadın mı, gazoz kapağı biriktirdin mi, kulak çekmeceyi bilin mi, ya da komşulardan biri bir suçunu görse kulaklarının eşşek kulağına dönüşünü, kurmalı saat gibi büküldüğünü bilin mi?

Hiç bulgur çektirdin mi bulgur çekildikten sonra kepeğine toz şeker gatıp yedin mi?

Peki siz hiç Tekke önünde tanesi 2, 5 kuruşa tarladan toplayıp salatalık yediniz mi?

Tekke önüne bütün mahalle at arabaları ile kilim yıkamaya gittiniz mi?

Lüks bir eğlence olan Kale ye ya da Ethem Beyin Parkına çay içmeye gittiniz mi?

Hele hele öksürüğü geçmeyen ya da boğmaca olan çocukların tren gelmesine yakın istasyona götürüldüğünü (nedenini tam hatırlamasında lokomotif in çıkarttığı dumanın faydası gibi aklımda kalmış),  kabakulak olanın Dabak tekkesine,  dileği olsun diye Mum Babaya götürüldüğünü ya da Yukarı Tekkede caminin etrafında 3 sefer dönülüp,  Tekkeye çıkan yokuştaki küçük mağara girişine 3 taş atılıp şeytan taşlandığını bilir misiniz?

Alibaba’ya giderken Caminin ordaki Çeşme’den hiç Kepenek Suyu içtiniz mi,  eve bakraç ya da testiyle Kepenek suyu taşıdınız mı?

Ramazan da top sesi beklemek için bütün çocuklar mahallenin en iyi duyulan yerinde beklediniz mi?

Kışlık kavurma yapmak için et doğradınız mı?

Pancar çırpıp pezük turşusu kurdunuz mu,  kökünden araba yaptınız mı?

Kışlık eriştenin yapıldığını bilir  misiniz?

Tekke önüne uçurtma uçurmaya gittiniz mi,  âşık boyaya bilmek için evde çaput kilim için boya yapılmasını iple çektiniz mi?

Yaz gelince  tek tatiliniz olan sıcak ya da Soğuk Çermiğe gitmek,  çadırda yaşamak istediniz mi?

Hiç çerçeve uçurdunuz mu, ipine kağıt takıp gökyüzüne mektup yolladınız mı?

Paytona (fayton) arkadan asılıp yağlı yağlı diye bağıran arkadaşınızın sayesinde suratınıza yağlı kamçı yediniz mi?

Kuru incir sandığında deve dişi çekirdeği “Çin işi , Japon işi bunu yapan iki kişi biri erkek biri dişi taze kavrulmuş çekirdek “diye bağırarak sattınız mı?

Şans talih oynadınız mı?

Berber İbo Abiye veya dedenizi Afyon sokakta Berber Fevzi’nin Zaza marka makinesiyle saçlarınızı çektire çektire kestirdiniz mi?

Harbiden eski stadyuma ikinci yarıda girip ibnenin ne olduğunu bilmeden ”ibne hakem” diye bağırdın mı?

”ibne ney diye sorduğunda ”Şevket abi ”dediklerini boynunda madalyon gibi altın kolye ile kırıtarak dolanan Şevket Abiyi, Deli Fehmi’yi, Deli Lütfüyü, Şarapçı Cahidi tanıdın mı ?

Sahi !!

Fötr saminin Kilis Etli Ekmekçisinde döner yedin mi, ya da etli ekmekçi Muhlisten, Metin  Ekşinin Afyon sokaktaki köftecisini bilir misin, ya da Burhan Ustadan Sivas köftesi yedin mi?

Ankara Garajını bilir misin, Magirus Minübüsleri hareket halinde yandan sarkıp bağıran muavinleri gördün mü, ömründe Pazar filesi ile alışveriş ettin mi?

Ya da pastırmacı Hayati Abiden, Dayı’dan, Müçtebahların dükkanından kiloyla kuyruk yağı, içyağı, böbrek yağı ya da madımak için kurutulmuş kaburga aldın mı?

Boğuk sesiyle ortalığı yırtan Duran Abiden ”paça yiyen kalmadı son partiii”paça aldın mı ya da dört yol ağzında satılan yıldızın balığından.

Hiç fırında kışlık peksimet yaptırdın mı, ya da Nalbantlarbaşında veyahut Erzurumlu Usta’nın dükkanında pide almak için sıra bekledin mi .

Sapan yapmak için İstanbullu Bekir’den kauçuk kestirdin mi, hiç şıpşıpın oldu mu?

Hurdacılardan bilya alıp kaykay yaptın mı, ya da çember çevirdin mi hiç ?

Şayet  bunları yapmadıysan yalandan ortalıkta SİVASLIYIM muhabbetlerine dalma.

NE MUTLU SİVASLIYIH DİYENE

(Not: Bunları bilmek için, yaş 40’a, 50’a bakıyor, bilmeyene ne diyecen…Gardaş…)

https://www.facebook.com/Sivastarih/posts/1299879753399316

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s