ALİVE INSİDE (2014)

 

78 dk

Yönetmen: Michael Rossato-Bennett

Senaryo: Michael Rossato-Bennett

Ülke: ABD

Tür: Belgesel, News

Vizyon Tarihi:01 Aralık 2014  (Hollanda)

Dil: İngilizce

Müzik: Itaal Shur

Nam-ı Diğer: Personal Song

Oyuncular: Dan Cohen, Louise Dueno, Nell Hardie, Norman Hardie, Bobby McFerrin

 

Özet:

Alive Inside film konusu;

A Story Of Music And Memory [Müzik ve Hafıza Örgütü]’nün kurucusu Dan Cohen, müziğin hafıza kaybını engellemekteki yeteneğini göstermek için kırılmış bir sağlık sistemi ile mücadele etmektedir. Başlığıyla tanımlanan ve sanırım ipod’un desteğiyle hazırlanmış olan, müziğin alzheimer hastaları üzerindeki etkileri ve hastaların tepkilerini araştıran belgesel projesi.

Müziğin sağlık üzerindeki etkilerini gözler önüne seren belgeseli keyifle izleyeceksiniz.

Filmden

“İnsanlara göstermek istediği onun gördükleri… Bunama gösteren yaşlılara sevdikleri müzikleri gösterdiğinde tam olarak ne olduğu”

**

Dr. Oliver: Müzik duygudan ayrılamaz. Böylelikle sadece fiziksel bir uyarıcı değildir. Eğer hepsini çalıştırabiliyorsa Kişiyi çağırabilir Beyinlerinin farklı bölgelerinde hatıralar ve duygular onunla uyum sağlar.

**

Müzik için I. Kant’ın bir tabiri vardır “Canlandıran Sanat,”

Ve Henry canlandı, Yaşama tekrar döndü.

**

Bunaklığı hala devam ediyor mu?

 yada müzik bir şekilde bunu değiştirebildi mi?

 Henry?

 Evet?

**

Mike: Müzik seni nasıl etkiliyor?

Bana aşkı, romantizmi hissettiriyor. Şimdiye odaklan, Şarkı söyleyerek dünyada olduğunun farkındasın. Burada çok güzel müziklerin var,

Güzel, Oh, çok güzel. ve hayalimdeki aşk orkestrası. Tanrı bana geldi, ve kutsadı. Kutsal bir adamım, bana bu şarkıları verdi. Seninle buluştum… Bi bakayım…

**

Amerikada beş milyon Bunama hastası var.

10 milyon insan hayatlarının büyük bir bölümünü onlara yardım etmek için ayırıyor. Bakımevindeki bir milyon insan hayatla bağlarını koparmış.

**

Sacks: Beynin müzik hatırlama ve müzikle cevap vermeye dahil olan kısımları, Alzheimer hastalığında veya diğer bunamalarda karşılık verme çok fazla etkilenmez…

Müzikal hatıraların bu kadar güçlü olmasının bir nedeni, müziğin başta beynimize girişi ile ilgili bir şeydir.

Müzik beyinde daha fazla bölümünü uyaranlara göre daha çok aktive etme kabiliyeti var. Müzik beynin diğer amaçlar için geliştirilmiş kısımlarını kullanan kültürel bir buluş gibi gözüküyor. sadece işitsel bölümler değil, görsel bölümler, duygusal bölümler, ve alt seviyede, beyincik — koordinasyon için gerekli tüm temel parçalar.

Biz gençken, müzik hareket ve duygularımıza kendisini kaydeder. Neyseki, bunlar beynin Alzheimer’ın dokunduğu son kısımlardır.

**

Sıkışmış.

Çok az seçenek, gelecek için küçücük bir umut, içlerinden akan ilaçları kontrol dahi edememek, akıllarının uyum sağlayamaması sürpriz mi?

İnsanlar gözlerini kapatıp içlerine giderek daha çok kapanıyor. Dışardaki dünya çok korkunç olduğunda, içim dengemi dengemi korumaya çalışıyorum. Ama, bir süre sonra, insanlar yaşayan ölülere dönüşür. Bitkisel hayata geçerler ve böyle olması gerekmez. Hayır.

Tom: Ben –

– Müzik dinleyebilirim.

**

Hepimizin içinde müziğin olduğunu biliyorum ve travma gibi hastalıklar, savaşlardan kaynaklanan şeylerde, müzik bizi korur.

Ve bazı insanlarda buna erişmenin yolunu buldum. Böylelikle, bu gerçekten yardımcı oluyor o şarkıyı bulduğunuzda o acıdan kurtulmalarını sağlayan, tekrar şarkı söyleyebiliyorlar.

**

Samite bir gönüllü ve vücüdunuzdan giden ruhu hangi müzikle geri getirebileceğinizi biliyor… Travmaya girmiş olan ruhu

Tamamen boğulduğum bir durumdaydım. Kongodaydım. Bu insanlar o adamın müzik getirdiğini söylediler –

– Müziğin iyileştirici gücü –

– Çok zor bir durumdu çünkü 150 kadar kadın tecavüz yüzünden kötü durumdaydı… Hayal edebileceğiniz en kötü suiistimallere uğramışlardı. Biraz esin kaynağım olduğunu, düşünüyorum, çünkü flütü aldım ve çok üzgün bir melodi çaldım ve melodi, bu kadınların maruz kaldıklarını bildiğim acıdan geldi. Ve çalmayı bitirdiğimde bazı kadınların gözlerinden akan yaşları gördüm. Ve bir sonraki durağımızın daha mutlu bir şarkı olduğunu biliyordum. Bu yüzden başladım… Ve kısa bir sürede ufak hareketlenmeler oldu, alkışlamaya başladılar. Üç saat geçmesine rağmen biz hala şarkı söylüyorduk. Ve birbirimize bağlıydık. Hepimiz tek vücut. Herkes şarkı söylüyor. Bakımevlerine gittiğimde, bu harika hikayeyi hatırlıyorlardı, Ancak müzikle her zaman kendilerini ifade edebileceklerini söylüyorlar, Ve o insanları hatırlatan şey tekrar mutlu olma şanslarının olduğudur.

Steve: Benim hayatımda müziğin her zaman büyük bir yeri var. Gençken, trampet çalardım, org çaldım, ve piyano… 70’lerin başında üniversiteye gittiğimde, evliliğime kadar sürdürdüğüm devasa albüm koleksiyonum vardı Buraya geldiğimde, bütün müziklerimi kaybettim… Dünyam bu tesise dönüştü.

Naomi: bu hücre hapsi. Ve her insan dışarıdan uyarılmaya ihtiyaç duyar, bebeklerden yaşlı insanlara kadar. Bu yüzden müzik bu kadar önemli. İnsanların bildiği müziği bulursanız, teşvik ve iletişim olur ve insanlar içlerine çekilmezler.

**

Steve: Ve aniden… Bana kapatıldığını düşündüğüm manzaralar açıldı.

Bir anda sizi olduğunuz yerde vuran müzik ve aniden gözyaşlarınıza hakim olamıyorsunuz, yakaladınız mı?

 Müzik bu güce sahip. Ben beş yaşındayken uzak bir mesafede bir müzik duyduğumu hatırlıyorum. Müziğe doğru emeklemeye başladım. “Paganinin Rapsodi Teması”ydı Anlıyorsun ya, Müziğe doğru giderken yerde emekleyerek ve ağlayarak.

Müzik hepimize dokunuyor. İçimizde ne kadar derin çalışıyor?

**

Müzikle olan ilişkimiz ne zaman başlıyor?

 22. günde,  tek bir hücre hayatı dürtüyor. İlk vuruş yakınındaki bütün hücreleri uyandırır ve inanılmaz şekilde hepsi biraraya gelir. Bu atan hücreler bölünür ve kalbinizi oluşturur. Ve biraraya gelme arzusu bütün hayatımıza yön veriyor gibi görünmekte.

**

İnanılmaz bir şekilde, altı aylık gelişimden sonra, Beyin zarı düşünceleri destekleyebiliyor.

Evet, Oh, uğurböcekleri çok tatlı.

Araştırmacılar yenidoğan bebeklerini seslerini inceledi ve ağlayışlarında annelerinin konuşma şekillerini yansıtan şekilleri keşfettiler.

Biliyorum, ve sen getirmek istiyorsun.

Bu demek oluyor ki daha doğmadan önce şarkı söylemeyi başka bir insandan öğreniyoruz.

**

Ağlıyorum.

Neden?

 Üzgün müsün?

Bilmiyorum. Burada olan herkesi seviyorum. Grubum — Bu benim grubum.

– Senin grubun mu?

 Evet?

 Bizim için şarkı söylemen seni mutlu ediyor mu?

Evet.

**

Marylou müzik dinlerken kendini harika hissediyor –

– Yaşam içinden akıyor. Ve bu hepimiz için geçerli… Müzik aç kalan bir şeyi doyuruyor, binlerce yıldır sürdürdüğümüz bir şeyi, Beyinlerimiz, Müzik istiyor. –

– En güvenli olduğumuz yerde bizi uyandırıyor… Birlikte olduğumuz  ve kendimiz olduğumuz bir konserde olan güvenlik. Ve onu duyunca sana neler oluyor?

İyi hissediyorum. Bir kız arkadaşım varmış gibi, Ve onunla kalmak istiyorum.

Ve bu yüzden beraber olmamız gerekiyor ve küçük bir iyilikle — Unutulmaya yüz tutan yerlere gitmemiz oraya hayatı sokmamız gerekiyor. Ve birlikte…

**

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s