SERKEŞ

 

Ehli takvanın kendini dine hizmet ve hasret kılmak için söylediği birçok kelam, insanları umulamayacak ufuklara baktırırken, meğerse onları derin deniz kenarında bulunan dağlara çıkarıyorlarmış. Bu dağlar o kadar yüksektir ki, doruktan aşağılara bakmaktan korkan insanlar ne dinin yüce doruğundan inebiliyor, ne de başka bir harekete meyledebiliyorlar. Diyelim ki, bir âlim eline almış bir konuyu, onu bir anlatışla anlatıyor ki, bu din ya bir fantazma ya da başka bir âlemde yaşayanlara aittir. Örnek vererek konuyu daraltmak istemiyorum. Kendi açımızdan bir düşünce olarak, gençliğimizde hayır, dediklerimize şimdi olabilir, insan buna takat getiremez diyebiliyorsak, bu şu demek olur. Yaşayan ve yaşanan din kendi içerisinde tolerans barındırmadığı müddetçe yıkılmaya ve sapıtmaya ve ilerisinde yok olmaya mahkûmdur. Din sert kayalar arasında giden taşlar gibi değil lastik toplar gibi olmalıdır. Sorunların çözümlerinde korkunun varlığı hissettirilirken hayal âlemini de istismar etmemek gerekir. Çocuklarımızın hayal dünyası bizleri aşıp gitti. Şimdi onların yanında bazen kendinize bakın. Biz aptal mıyız gibi sorular zihninize gelecek veya onların aklına geliyordur. Ne demek bu? Din, yaşayışında güzellik ve kolaylığı barındırmalıdır. İslam’ın kendisi zaten kolaylık üzerine temellenmiş olduğu halde onu Yahudileştirerek sert kıvama getirmemek gerekir. Hristiyanî inanışta zaten bu durum tamamen laşkalaşmış durumdadır. Ne yapacaklarını neye karar vereceklerini bilemiyorlar. İşleri Hz. İsâ’nın inişine kalmış görünüyor.

İnsan, kendi yapmadığını/yapamadığını başkasından talep etmemelidir. Eğer Allah Teâlâ’nın adalet sıfatını/hükmünü diğer esmasına galip kılmasa idi, zannedilen o ki, haklı ve haksız çok zaman hangiler ve nedenlere arasında boğulur kalırdı.

İnsanın yanıldığı noktalardan biri, sürekli ve düzenli olarak kulluk etmenin kurtarıcı bir umde olmadığını bilmesi gerekir. Çünkü sürekli açılan ve kapanan kapılar arkasında cevelan eden hayatımızın hangi süresinde/seviyesinde olduğumuzu bulmak zorlaşmıştır. Bu nedenle daralmaya yüz tutmuş düşünce yapımızı genişleterek, kendimizi açık denizlere bırakmakta bir yönden tehlikeli olabilir. Fakat netice hayat yolları ölüler ve şehitlerle doludur. Eskiden insanlar, hayra çalışmayı sevap kazanmak amacı ile yapmazlardı. Şimdi ki hayırlar, cennet arsasında fazla yer kapmanın telaşına düşmüş, mağribinin haline benziyor.

Yoklar ve varlar arasında gelgitler bizi yılmaktan başka düşünceye itmeden, elimizden geleni yapmak gerekiyor. Bu bizim dediğimiz hangi şey vardır ki, bir öncekinin sahiplendiği mal/mülk olmasın. Bugünden sonrada yine birinin olacaktır. Okuduğumuz duyduğumuz yeni bir şey yok ki, sadece yeni anlayışalar var. Bunları aktarırken bu benimdir diye saldırmanın bir manası da yok. Nefis her şeye sahip olmak istiyorsa, onun yapacağı tek şey hiçbir şeye sahip olmadığını bilmesidir. Velevki bu konu en ileri seviyede olan durumlar için olsun. O zaman her şey bizim olabilir. Milletin mülkünü ele geçirmek veya hükmetmek, kimsenin bilmediğini bilmek; sonuçta fâni olan bir hayat yaşıyorsak eğer, varlığımız başkalarını rahatsız etmeden önce kendimizi rahatsız etmemesini sağlamak daha yerinde olmaz mıydı.? Mesiyanik, kurtarıcı olmak insanın neden hoşuna gider diye düşünürseniz, ilâhın karşısında ben de varım polemiğine girmek gibi birşeydir.

Bu sözlerin yazılmasına sebep şu veya bu olabilir. Ben varım diye bir şey yoktur. Dün sen yoktun, yarında yoksun. Niçin insanları kendi varlığınla rahatsız ediyorsuna cevaptan başka ne olabilir ki

İhramcızâde İsmail Hakkı

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

....

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.