GÜLİZAR, RAHMETE KAVUŞTU

 

“Efendim, Cansız Hoca bir anlamda da espri demek. Muhteşem esprileri var, hep böyle ibret verir. Bir defa Türkiye’yi karış karış bilir. Doğudan batıya, kuzeyden güneye her yerin mahalli şivesini bilir. O şivelerle espriler yapar. Yani sohbetine gelen insanların memleketle­rini, doğup büyüdükleri yerleri öğrendi mi, anlayın orayla ilgili belki de hiç duymadığınız, yeni bir fıkra, yeni bir espri duyacaksınız muhak­kak. Çoğu zaman da bunlar müstehcene kadar varırdı. Muhteşem esprileri vardı.

Hiç unutmuyorum, Amerikalılar aya gittiler; ben o sırada Trabzon’dan ayrılmıştım da tekrar gitmiştim, Hocamı da ziya­ret ettim. Şimdi böyle kıyıda köşede hocalar bağırıp duruyorlar.

“Ay nurdur; aya gidilemez, Amerikalılar yalan söylüyorlar. ” Hoca­ya da gelip diyorlar ki; “hocalar böyle diyor, siz ne dersiniz?”.

“Böyle şey olur mu, siz onları dinlemeyin, diyor, onlar cahildirler, bilmezler, namazlarını kıldırsın, otursunlar yerlerine, onlar anlamazlar.”

Gittiler… Adam gene ısrar ediyor, öbürü geliyor aynı şeyi söylüyor, öteki geliyor benzeri bir şeyi söylüyor, Hoca bıktı. Dedi ki:

“Yahu ben size diyorum gittiler aya. Gittiler, hem de orada tuvaletlerini bi­le yaptılar. Şimdi bunu kabul edin artık, diyor, gitmediler, yok nur­dur, bilmem nedir. Nur mur değildir diyor, ışığını güneşten alıyor”

O anlatıyor insanlara, onlar hala nurdur falan deyince, böyle taşı gedi­ğine koyuyor. Ondan sonra dinleyenler, estağfirullah, estağfirullah şartlanmış, hala, nurdur tabiri var ya; tabi gittiler ve tuvaletlerini de orada yaptılar diyor, gittiler ne demek!.. Çok acımasız bir biçimde hakikati ifade etmede tabirler kullanırdı. Hele karşısındaki insanlar bir istismar içine girmişler ise, Hoca da bunu fark etti mi, onun elin­den sizi ancak Allah kurtarır, başkası mümkün değil. Çok meşhur­dur, o bütün Karadeniz bölgesine, esprileri, hikmetleri, çıkışları yer­leşmiştir. Bakın size yine muhteşem bir şey anlatayım.

O sıralarda, o       sıralar dediğim 1960’lı yıllar… Trabzon genelevinde bir kadın, meşhur olmuş bir kadın, öldü. Cenazesini getirdiler, cenazeyi imamlar kılmıyor. Cemaat dağıldı; kimi kılmak istiyor, kimi kılmak is­temiyor. Hoca da orada. Fırlıyor, diyor ki;

“Nereye gidiyorsunuz, ne­reye gidiyorsunuz? Bunun cenazesini kılmak istemeyenlerin birço­ğundan, bunun Allah katındaki durumu daha iyidir” diyor. Sonra,

“Siz diyor, birçoğunuz birkaç gün önce orda kuyruğa giriyordunuz!” çünkü çok ünlü bir kadın, kalp sektesinden gitmiş; anlatılır dururlar­dı sokaklarda, Gülizar diye meşhur, “kaç gün önce kuyruğa giriyor­dunuz, sizi kabul etsin diye; şimdi nasıl oldu da cenazesini kılmıyor­sunuz? Peki siz ölünce sizin cenazeniz ne olacak? Sizin adınız çık­mamış diye sizin cenazeniz nasıl kılınacak? .. Ve etki ediyor tabi, Hoca muazzam karizması olan, ismi olan, itibarı olan, oranın kutbu kabul edilen bir adam; derhal toplanıyorlar; imam da gitmiyor, ce­maatte geri dönüyor, gidenler gitmiş tabi. Ve kılıyorlar cenaze na­mazını. Şimdi böyle tarafları var… Yahut, gidiyor camiye, işte hoca orada konuşuyor; bunlar Nasreddin Hoca fıkrası gibi anlatılır bize, öyle değil; bunları biz yaşadık. Hoca gayet esprili ama, o cami âdâbına yakışır bir biçimde, dışarıdaki sertliği ile değil, esprili ve tebessümlü, orada adamın devirdiği çamları hemen kurtarır ve adamı ikaz eder, hatta kaç tanesine,

“Biraz okuyarak buraya gelseydin böyle yapmazdın. O dediğin öyle değil, filan yerde, git onu oku ya­hut gel bana, ben sana onu okutayım, biraz zahmet çek de bu du­rumlara düşme” filan diye… Ve söylediği adamlarda bunu onur sa­yardı. Hiç kimse bundan alınmazdı. Cansız Hoca’nın bunu bir ada­ma demesi, onun için bir şeydir.

Kaynak: Kitap Dergisi, “Yaşar Nuri Öztürk Özel Sayısı”, 8-16.

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

....

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.