HİKMETLER

 

ÜZERİNDE ALLAH İSMİ YAZILI BULUNAN KÂĞITLAR

 

Nice kâğıtlar var ki üzerinde Allah isimlerinden biri yazı­lı olduğu halde yerde sürünüp gidiyor da insanlar ayaklarıyla onu basıp geçiyorlar. Eğer melekler o kâğıtlardaki esrarı al­mamış olsalardı, insanların çoğu helak olurdu. Bu konuda da insanlara fazl-u keremini, minnet ve ihsanını esirgemeyen Al­lah’a hamdolsun.

Allah daha iyisini bilir.

 

KADİR GECESİ PEYGAMBERLERİN RUHLARI

 

Şeyhime (Allah razı olsun) sordum :

   Efendim, dedim, sâlihler divanına İbrahim, Musa ve benzeri peygamberler de hazır olurlar mı? (Hepsine salât u se­lâmlar olsun..)

Cevap verdi:

  1. Yılda sadece bir gece bu divana katılırlar.
  2. O hangi gecedir?

Diye sorduğumda, buyurdu ki :

   Kadir gecesi.. Bu gece bütün nebiler, resuller, Mele-i A’lâ’daki mukarrib melekler ve başkaları divana katılırlar. Ta­bii hepsinin önünde varlık âleminin efendisi Rasûlüllah sallallâhü aleyhi ve sellem ve Onun tertemiz zevceleri, sahabe-i kiramın ileri ge­lenleri bulunuyor. (Allah hepsinden razı olsun..)

HAZRET-İ HADİCE İLE HAZRET-İ ÂİŞE VALİDEMİZDEN HANGİSİ DAHA ÜSTÜNDÜR?

 

Şeyhime (Allah kendisinden razı olsun) sordum :

   Efendim, dedim, muhaddisler arasında farklı bir gö­rüş vardır: Kimi Hz. Hadice radiyallâhu anha validemizin üstün olduğunu, kimi de Hz. Âişe radiyallâhu anha validemizin üstün olduğunu iddia eder. Bu husus­ta siz ne buyurursunuz?

Cevap olarak buyurdu ki:

   Kadir gecesinde ikisini de Rasûlüllah sallallâhü aleyhi ve sellem Efendi­mizle birlikte gördük. Baktık ki Hz. Âişe radiyallâhu anha validemizin nuru Hz. Hadice radiyallâhu anha validemizin nurundan fazladır. Allah Teâlâ ikisinden de ra­zı olsun!.

 

Kaynakça

Abdülaziz Debbağ trc: Celal YILDIRIM Kitab’ül İbriz [Kitap]. – İstanbul : Demir Yayınları, 1979. – Cilt II, s.63-65

http://www.sorularlaislamiyet.com/ Konu ile ilgili şu bahsi de hatırlayalım.

“Üzerinde Allah yazan hiçbir kağıt yoktur ki, yere atılsın da Allah meleklerini gönderip onu, onların kanatları altına almasın.” Anlamına gelen söz hadis midir?

Hz. Ali kerramallâhü vecheden rivayet edilen bu hadisin tercümesi şöyledir:

“Üzerinde Allah yazılı olan herhangi bir kağıt yere atıldığında mutlaka Allah meleklerini gönderir de, onlar onu kanatları altına alıp himaye eder ve takdis ederler/kutsarlar. Nihayet  Allah veli kullarından birini gönderir de onu yerden alıp kaldırır. Ve yine kim Allah´ın isimlerinden birinin yazılı olduğu bir kağıdı yerden kaldırırsa, Allah da onun ismini illiyyînde(yücelerdeki meclislerde) yükseltir. Ve anne babası kafir de olsa onlardan azabı hafifletir.”

İmam Taberanî, “bu hadis Hz. Ali’den sadece bu senetle rivayet edilmiştir. Bunu da sadece Zuheyr b. Abbad rivayet etmiştir” demek suretiyle rivayetin zayıf olduğuna işaret etmiştir(bk. Taberanî, el-Mu´cemü´s-Sağir, Beyrut, 1405/1985, 1/247).

Hafız Heysemî de bu hadisin senedinde yer alan “Hüseyin b. Abdulgaffar” adındaki şahsın “metruku’l-hadis”, yani hadis alimleri tarafından rivayetine itibar edilmeyen bir kimse olduğunu belirtmek suretiyle bu rivayetin sahih olmadığına işaret etmiştir(bk. Hayesemî, Mecmau’z-zevaid, 4/169).

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

....

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.