KADERİN İNCE ÇİZGİSİ-YIKIMIN BAŞLANGICI

 

ROMA’DA HATIRASI LANETLENEN BİR İMPARATOR, COMMODUS

 

Lucius Aurelius Commodus, M.S. 31 Ağustos 161’de Roma’nın güneydoğusundaki Lanuvium’da doğmuştur. Babası stoacı bilge imparatorlardan Marcus Aurelius’tur. Commodus babasından sonra tahta çıkması beklendiği için sarayda yetiştirilmiştir.

 5 yaşında Caesar (veliaht seçildiğini anlıyoruz) ünvanını alan Commodus, 16 yaşına geldiğinde de babası Marcus Aurelius’tan Augustus ünvanını aldı ve babasıyla beraber ortak imparator oldu(M.S. 177). Commodus aynı yıl konsül seçildi ve bir yıl sonra da Crispina ile evlendi.

Babasıyla beraber askeri seferleri katıldı. Bu seferlerde Germenlere(Marcomanlar) karşı bir takım başarılar elde edildiyse de tam olarak istenilen başarı sağlanamadı ve İmparator Marcus Aurelius Antoninus M.S. 17 Mart 180’de öldü. 

Marcus Aurelius, ölmeden önce Commodus’u kendisine veliaht tahin ettiği için Roma’da herhangi bir karışıklık olmadan Senatus onun imparatorluğunu onayladı. Burada ifade edilebilecek bir durum ise, daha önceleri imparatorlukta hükümdarlar yerlerine geçecek kişileri en iyi, en güvenilir kimseler arasından adaptio(evlat edinme) yöntemiyle seçiyorlardı. Commodus ile beraber taç giyme şerefi tekrar babadan oğula geçmiş oldu.

Her iki imparator da tahtta kaldıkları süreci, barbar toplulukların dışarıdan imparatorluğun sınırlarına yaptıkları saldırılarla mücadele etmekle geçirdiler. Commodus, dışarıda barbarlarla yaptığı savaşların dışında içeriden kendisine olan saldırı ve suikastlerle de uğraşıyordu.

 Commodus özellikle imparatorluğunun son yıllarında büyük psikolojik değişimler geçirmeye başladı. İmparatorun davranışları gözle görülür bir biçimde tuhaflaşıyordu. Kendisini Herkül(Antik Yun. Herakles, Antik Rom. Hercules) zanneden Commodus aynı onun gibi aslan postu başlık takıp elinde sopasıyla dolaşıyordu. 

Öyle ileri gidiyordu ki yılın aylarının isimlerini değiştiriyor, Ağustos’u Commodus, Eylül’ü ise Hercules olarak belirliyordu. Roma’da çıkan bir yangın sonrası kenti tekrar imar ettirdikten sonra kadim Roma kentinin adını Colonia Commodiana olarak değiştirme cüretini kendisinde görüyordu. 

Roma’da düzenlenen festivallerde Herkül kıyafetlerini giyinerek Arena’ya çıkıp, vahşi gladyatör savaşlarına katılıyor, aslan, kaplan, su aygırı ve fil gibi vahşi hayvanlarla çarpışıyordu. Öldürdüğü bir devekuşunu, kendisini alanda korkuyla takip eden senatörlere gösterip sonlarının aynı olacağını açıkça ima ediyordu. 

İmparatorun bu hareketleri çevresinde büyük korku uyandırmıştı. Hiç kimse hayatını güvende hissetmiyordu. Nitekim Commodus’un çevresinde yarattığı bu korku ortamı onun sonunu da hazırladı. En yakınları tarafından önce zehirletilen imparator daha sonra odasında boğduruldu ve öldü(M.S. 31 Aralık 192).

Anısı, Senato ve halk tarafından lanetlendi. Heykelleri kırıldı, adı yazıtlardan silindi. Onun ölümüyle Antoninus’lar sülalesinin iktidarı da son bulmuş oldu. 

 

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

....

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.