DEPROGRAMMED (2015)Program Bozma

 

Tür:        Belgesel

Yöneten:   Mia Donovan

Senaryo :   Mia Donovan

Süre:      85 dakika

Hakkında

DEPROGRAMMED, kültlerin yıkıcı serpintilerine ve niçin insanların ilk etapta onlara katılmalarına dair kapsamlı ve iddialı bir bakış.

İnancın nasıl bozulduğu, nasıl kurtaracağı ya da belki de herhangi bir organize inancın ateist bakış açısına sahip olduğu düşüncesiyle ilgilenen herkes için belgeseldir.

Ted Patrick, 1600’den fazla insanın kültün beyin yıkamasın dan tasarruf etmesini sağlayan ve kendini “Siyah Işıklandırma/Program Bozma” takma adını veren bir “deprogramcı” dır. Ancak, kurtardığı kişilerin bazıları, hizmetlerinin iyiden daha fazla zarara neden olup olmadığını merak ediyor.

Deprogramlama, inanç sistemini değiştiren ve inanç sistemi ile ilişkili dini, politik, ekonomik veya sosyal gruba bağlılığı bırakan tartışmalı bir inanç sistemine sahip olan bir kişiye yardım ettiğini iddia eden önlemleri ifade eder .

Sözlük programlamanın tanımı, belirli inançlardan birini “özgürleştirmek” veya “yeniden eğitmek” dir. Bazı tartışmalı yöntemler ve kendinden tespit “deprogrammers” uygulamaları kapsamıştır kaçırma , sahte hapis, ve zorlama , bazen deprogrammers ceza mahkûmiyetle sonuçlanmıştır.

Bazı program dışı rejimler, iradesine karşı alınan bireyler için tasarlanmış olup, bu da din özgürlüğü , adam kaçırma ve medeni haklar konusundaki tartışmalara ve bazen de söz konusu olan şiddete yol açmıştır

Ted Patrick’in deprogramlama konusundaki tartışmalı yaklaşımına doğru gelişen tutumlarını ortaya çıkaracak. Bu belgesel, istemsiz program dışı döneme baktığımızda (1990’a kadar 1971 yılına kadar), uygulamanın ne kadarının ahlaki paniğin bir sonucu olduğunu ve aslında ne kadarının bir akıl-denetim meselesi olduğunu sorguluyor?

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

....

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.