HATİBİN NOT DEFTERİNDEN

 

Kokuşmak, soysuzlaşmak üzerine

Bektaşi, tabladan aldığı bir palamudun kuyruğunu kokluyordu. Balıkçı, “Babalık, balığı başından koklarlar,” dedi.

Bektaşi, “Baş tarafı kokmasına kokmuş da,” dedi, “kuyruğuna kadar gelmiş mi diye bakıyorum.”

**

Kötü huylar, kötü itiyatlar

Bir baba oğlunu, karakterli bir insan olarak yetiştirmeye çalışırken, kötü bir şey yaptığı zaman, bahçedeki direğe bir çivi çakmasını, iyi bir şey yaptığı zaman da direkten bir çivi çıkarmasını istedi.

Çocuk, babasının dediğini yaptı, ama çivi deliklerinin kaybolmadığına da üzüldü. Biz de, tavırlarımızı değiştirebilir, hayatımızda her zaman yeni bir sayfa açabiliriz. Fakat eski kusurlarımızdan bazıları gitmez, kalırlar, Uzun zaman devam ettirilen alışkanlık ve âdetleri atmak zordur. Çivi delikleri kalır, ve o delikler de, kötü düşünce ve hareketlerimizi her zaman bize hatırlatırlar.

**

Günahkâr dindarlar

… Bu memleketin Müslümanları, zemzemle yıkanmış gibi temiz midir?

Dinsizler, “kahrolsun şeriat” diye ululadıkları vakit fazla tepki gösterilmiyor, ama “kahrolsun falanca hoca” denildiği vakit, baron [baron, Şevket Eygi’nin din tüccarları için kullandığı kelimedir] bendesi dehşetli reaksiyon gösteriyor. Böyle Müslümanların üzerine musibet gelmez de ne olur?

. . . Bozuk düzenin yerine hak, âdil, güzel, doğru bir düzen getirecekler; kokuşmayı, rüşveti, torpili, avantayı, emanete hıyaneti ortadan kaldıracaklardı. Ellerine fırsat ve imkân geçiren bazı Müslümanların, İslâmcıların neler yaptıklarını duyuyoruz. “Bu düzen bozuktur, böyle bir düzende gayrimeşru işler yapmak caizdir . . . Müslümanların güçlü olması lâzımdır, o halde biz de yiyeceğiz …” gibi şeytanî kuruntularla ne dolaplar çevriliyor.

. . . Dinsizler bir sürü kötülük yapıyorlar da, din ve mukaddesat rantı yiyen İslâmcıların yaptıkları kötülük, günah ve isyan değil mi? Kitap, sünnet, şeriat din ticaretine izin ve ruhsat veriyor mu? Müslümanlıkta yalan söylemek var mıdır? Birtakım kodaman ve kocaman İslâmcılar, bu kadar yalanı nasıl söylüyor?

. . . Dinsizler dinsizlik yapmış da bu yüzden zelzele olmuş . . . Peki, yerin deprenmesinin başka bir sebebi de, korkunç boyutlara ulaşmış olan din sömürüsü, Müslümanların aldatılması ve dolandırılması olmasın?

Müslümanlar kendilerini pirupak görmesinler. Bizim de bir sürü günahımız, suçumuz, isyanımız vardır. Namaz kılmakla, oruç tutmakla, din edebiyatı yapmakla bu iş bitmiyor. Kendilerini dindar, olgun, Müslüman, günahsız sanan birtakım cahil ve cüppeli adamlar fazla kasılmasınlar, “Zelzeleler hep dinsizler yüzünden oluyor” demesinler. Zemin ü asüman, hem dinsizlere hem de sahte dindarlara öfkeleniyor, agâh olsunlar.

Mehmet Şevket Eygi/
Millî Gazete, 22 Temmuz, 2000

 

Kaynak: Nejat Muallimoğlu, Bütün Yönleri ile Hitabet, Yeni Binyıl (Altıncı) Baskısı 2000, İstanbul

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

....

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.