MEVLÂNÂ VE LAVOİSİER 

 

Dr. Tûba SERDAROĞLU
Zafer İlim Araştırma Dergisi, Sayı: 112 (Nisan 1986), s. 8

Kimya ilminin kurucularından, Fransız âlimi Lavoisier 1734-1794 yılları arasında yaşamıştı. Yaptığı deneylerden birinde, kapalı bir kapta kaynayan ve buharlaşan suyun tartısının değişmediğini görmüş, bunun üzerine, madde ne şekil alırsa alsın, asla ortadan kaybolmayacağı prensibini ileri sürmüştü. Onun okul kitaplarına eksik geçen “Tabiatta hiçbir şey yoktan var olmaz, vardan da yok olmaz” sözü, bundan doğmuştur.

Eksik diyoruz, çünkü Lavoisier’in bu sözünün sonunda “Not God” ifadesinin yer aldığını, daha yeni öğrenmekteyiz. Her ne ise.

Okul sıralarında öğretmenlerimizin hepimize eksik ezberlettiği bu gerçeği ilk söyleyen Lavoisier midir acaba? Gerçi bütün okul kitapları, ansiklopediler böyle der ama, bakın bizim Mevlânâ’mız 13’üncü yüzyılda yazdığı Mesnevî’sinin 4’üncü cildinin 1665-1668’inci beyitlerinde ne diyor?

Çokluk ve fazlalık eserdedir. Aslında değil. Aslında, ne artma vardır, ne eksilme. Allah âlemi yaratmakla çoğalmadı, artmadı. Zaten önce olmayan, şimdi olmuş değildir ki…’’

Okul kitaplarında, 18. yüzyılda yaşamış olan kimyacı Lavoisier’in bize eksik ezberletilen sözleri ile, doğmazdan 470 yıl önce hayata gözlerini yuman ve vefat ettiği, zaman 6 ciltlik Mesneviyi, 21 ciltlik Divan-ı Kebir’i ve daha birçok değerli eserleri bırakan Mevlânâ’nın yukarıya aktardığımız hikmeti arasındaki benzerliğe ne demeli acaba?

Batı, her zaman kendi zekâsını ve üstünlüğünü bize kabul ettirmeğe çalışıyor, biz de büyük bir saflıkla, hemen kabulleniveriyoruz.

Bir gün Selçuklu âlimlerden Muineddin:

“Mevlânâ, misli asırlar boyunca gelmemiş bir insan, fakat müritleri kötü” demiş. Mevlânâ bu sözü duyunca Muineddin’e bir mektup yazarak şu cevabı göndermiş:

“İyi olsalar, ben onlara mürit olurdum.”

Sh:256-57

Kaynak: Vedat Genç, Mevlanâ İle İlgili Yazılardan Seçmeler, Millî Eğitim Basımevi, 1994, İstanbul

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

....

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.