TANRI BİR ÇOK KONUDA YAHUDİLERE TEVRAT YOLUYLA VERDİĞİ SÖZÜ TUTACAKSA

 

Kendiside Eşkinazi kökenli bir Yahudi olan Kevin Alan Brook Hazar Yahudileri üzerine yazdığı kitapda şöyle der:

“Bir çoklarımız bir zamanlar Rusya bozkırlarını egemenliği altına almış olan büyük Hazar İmparatorluğu’nun mirasçılarıyız.”

Kökenleri Hazarlara kadar giden ve çoğunlukla Alman, Polonya kökenli Doğu Avrupa’dan gelen Yahudilerin teşkil ettiği Eşkinazi Yahudileri grubunda bugün köken olarak ne kadarının Hazarların teşkil ettiğini bulmak oldukça zordur. Fakat en azında köken olarak İbranioğulları ile bir ilişkileri olmadığını biliyoruz.

Bütün bunlar Yahudilerin İbranioğulları-İsrailoğulları olarak Tanrı katında özel ve seçilmiş bir ırk oldukları teorisini de yıkıyor. Tanrı acaba ayrıcalıklı ve seçilmiş ırk olarak dışarıdan evliliklerle karışmadan saf ve temiz kalmalarını önerdiği İbranioğullarının bu kadar karışmasına nasıl izin verdi? Bu soru II. Dünya Savaşı’ndan sonar Yahudilerin kendi kendilerine sorup da cevap veremedikleri soruyla aynıdır.

Tanrı acaba neden II. Dünya savaşında 5-6 milyon Yahudi’nin soykırımına uğramasına izin verdi.

Acaba Tanrı sanıldığının aksine dünya işerine müdahale etmiyor mu?

Yoksa Yahudiler bir kaç bin yıldır reforme edemedikleri kendi kutsal kitaplarının şövenist ve arkaik öğretilerinin kurbanı mı oldular?.

Tanrı Yahudilere sizi her zaman koruyacağını sözünü tutmamış görünüyor. Tanrı bir çok konuda Yahudilere Tevrat yoluyla verdiği sözü tutmuyor.

Tanrı genelde Yahudilere nüfuslarının çok arttıracağı konusunda şöyle bir söz verir; Ayrıca diğer bir çok sözünü de tutmuyor. Yahudilere Tevrat’ta

“Seni fazlasıyla kutsayacağım; soyunu göklerdeki yıldızlar, deniz kıyısındaki kumlar kadar çoğaltacağım, soyun düşmanlarının kentlerini mülk edinecek”, deniliyor. (Tekvin 22:17)

Bu sözde üzerinden birkaç bin yıl geçmesine rağmen tutulmamış görünüyor Yahudilerin binlerce yıllık süre içinde sayılan fazla artmıyor. Bugün dünya nüfusunun sadece % 0.2’si gibi çok ufak bir rakamı teşkil ediyorlar. Fakat bir gerçek var dünya nüfusuna çok ufak bir oranı teşkil eden Yahudiler dünya ticaret, finans alanlarına oldukça hakim oldukları gibi küresel siyasi acendanın belirlenmesinde ve yönlendirilmesinde nüfuslarının çok üzerinde söz sahibidirler.

Yahudiler tek bir ırk olmadıklarından Yahudilerin ayrıcalıklı bir ırk olma ideolojisi de inanırlığını yitirmektedir. CIA verilerine göre, İsrail devletindeki nüfusun bileşimi şu şekildedir:

Ülkede toplam olarak (işgâl edilmiş bulunan Batı Şeria ve Gazze Şeridi dâhil) yaşayan 6 milyon insanın % 80,1’i Musevîdir. Musevilerin dağılımında ise, en büyük pay, % 32,1 ile ABD ve Avrupa’da doğmuş ve ‘Arz-ı Mevud’a, yani ‘Vaat Edilmiş Topraklar’a göç ederek gelmiş bulunan Yahudilere aittir. İkinci büyük grup, İsrail’de doğmuş yeni nesil’ Yahudilerdir; oranlan % 20,1’dir. Afrika’dan göç etmişlerin oranı % 14,6; Asya kökenli Yahudilerin oranı ise, % 12,6’dır. Yahudi Kürtler de vardır. Bugün Yahudi Kültlerin sayısı, 150.000 olup, çoğunluğu İsrail’de yaşamaktadır. Irak’taki Yahudi Kürtlerin sayısı ise, oldukça azdır.

Tevrat tarafından öngörülen ve artık bugün bu ırkçı şövenist bir doktrin olarak kabul edilen Yahudilerin Tanrı tarafından seçilmiş bir millet olduğu inancı bugün Yahudilerin bazı kesmi arasında da kabul görmemektedir.

İsrail’de bir vakıf tarafından (AVI CHAI Foundation) 2009’da başlayıp 2012’de sonuçlan yayınlanan uzun süren araştırmanın sonucunda; İsrail’de halkın %30’a yakını Yahudiliğin en temel felsefesi olan seçilmiş halk doktrinine inanmıyor.’

 

Ayrıcalıklı ve üstün ırk olma konusu tarih boyunca Yahudilerde büyük bir problem ve travma yarattı.

Her gittikleri yerde Yahudi olmayanların tepkisini çektiler birçok zülüm, haksızlık ve katliama maruz kaldılar. Yahudiler bu gerçeğin özünü araştırmadılar.

Eğer araştırıp ortaya koysalardı Yahudilik inancının temel doktrini çökmüş olacaktı.

Onlarda bu karşılaştıkları trajedilerin sorumlularını hep kendi, dışlarında aradılar. Anti-semitizmi kısaca Yahudi düşmanlığını suçladılar.

Bu çektiklerinin aslında birçok nedeni olmasına rağmen önemli bir nedeni de kendilerini diğer milletlerden ayrıcalıklı ve kutsal görmeleriydi.

Sh:61-63

Kaynak: İsmail TOKALAK, Yahudiliğin Kökenleri Ve Küresel Gücü, Ataç Yayınları Baskı Tarihi: Mayıs 2014, İstanbul

 

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

....

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.