SES ÖZGÜR OLMALI

 

Bizim görünmeyen arkadaşlarımız, melekler ve cinler. Onlarla olan yegane bağımız seslerdir.

Cinlerin şeyhi dedi ki,

Cin suresininin ilk ayetleri işitmeyi ve sesi işaret eder ve surede vakıf [duruş] azdır. Sürekli bir sestir.

” De ki; Cinlerden bir topluluğun Kur’an’ı dinlediği bana vahyolundu;”

Onlar şöyle demişlerdir;”Doğrusu biz, doğru yola götüren, hayrete düşüren bir Kur’an dinledik de ona inandık; biz Rabbimiz’e hiç bir şeyi ortak koşmayacağız.”

Eğer ses ile olan bağa izni verilmeseydi, cinler ve melekeler ile temas kurulamazdı. Cinleri çalıştıranlar ve meleklerden hüddam tutanlar belirli sesleri tekrar ederler. Ve oluşturdukları enerji ile onları etkilerler.

 Ses, insan sesi. 

Allah Teâlâ’nın insana emanet verdiği ruhun canlılık alameti. Ses varsa, hayat vardır. Kainatta canlılık sesle başladığından, bir de itminan sebebidir. Her şeyin bir musikisi vardır. Rakib olunduğumuz biz ve her şey, hep sesler ile alakalıdır. Geçenlerde İsrailin ezan yasağı gibi bir karara yönelişlerinde ve takip eden ormanların yanmasında  bize gelen cinnî bilgisi, sesin rahatsızlığıdır. Ses sebepleriyle doğurduğu meleklerinde huzursuzluğu çağrıştırınca, ateşin fevri hareketine etken oldu. Melekler giderse, cinler ortama hakim olur, bu ise ateşin meydana çıkışı demektir.  Cehennem ehlinin ekserisinin cinler oluşu ve ateşin fazlalığıda buna işarettir. Meleklerin azalmasına neden olmak fesadın yayılmasına yardım etmektir. Hz. Rasûlu’llâh salla’llâhu aleyhi ve sellem hadislerinde buyurur ki,

“Allah  Teâlâ’nın bir meleği vardır. Bir kanadı doğuda, diğer kanadı batıdadır. Başı Arş’ın altında, iki ayağı yedi kat yerin dibindedir. Üzerinde mahlûkat sayısınca tüy vardır. Ümmetimden bir erkek veya kadın bana salâvat okuyunca, Allah Teâlâ o meleğe Arş altındaki nur denizine dalmasını emr eder. Her tüyünden bir damla damlar. Allah’u Teâlâ her damladan bir melek yaratır ve kıyâmete kadar onun için istiğfar eder, buyurdu.” [ Huccet’ül-İslâm, (İmâm-ı Gazali), s. 58-59; Mir’ât-ı Kainât, Cild 1, s. 60]

Güzel sözler meleklerin yaratılış sebepleri olduğuna göre kim ki bu seslere karşı cephe alırsa kendini korumasız bırakıyor demektir. İslam’da ezan sesine olan ihtiram o sesin ulaştığı yer kadar huzurun gelmesine neden oluşudur.

Hz. Rasûlu’llâh salla’llâhu aleyhi ve sellem efendimiz buyurdu.

“Namaz için ezan okunduğu zaman, şeytan ezanı duymamak için arkasını dönüp yellenerek kaçar. Ezan bitince tekrar geri gelir. Namaz için kamet edilince yine arkasını dönüp kaçar. Kamet bittiğinde yine gelir ve kişi ile nefsi arasına sokulur ve ona: Filân şeyi hatırla, filân şeyi hatırla diyerek, namazdan önce aklında olmayan şeyleri hatırlatır da, neticede insan kaç rek’at namaz kıldığını bilemez olur.”

[Buhârî, Sahih, Ezân 4, Amel fis’–salât 18, Sehv 6, Bed’ü’l–Halk 11; Müslim, Sahih, Salât 19, Mesâcid 83. Ayrıca bkz. Ebû Dâvûd, Sünen, Salât 31; Nesâî, Ezân 20, 30; Dârimî, Sünen, Salât, 11; Mâlik, Muvatta’, Salât/Nidâ, 6]

Musikinin de etkileyiş sebebi, nefis taşımayan aletlerdeki ilk yaratılıştaki -saflık halleri- Allah Teâlâ’nın “ol” sesinden kazandıkları nisbet iledir. Bu sesler aslımız olan toprağın barındırdığı temel yapının cüzleridir. Bizimde mayamızda mevcuttur. Müzik forumlarındaki düzenlemeler yalnız olmadığımız dünyadaki durumumuzu gösterir. Bunu en iyi dinlediğimiz musikiden çıkarabiliriz.

Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi diyor ki:

“Müzikle tedavide hastanın bulunduğu ortam çok önemli, sessiz sakin bir yer olacak. Müzikten başka en fazla su veya kuş sesi olacak. İcra edeceğiniz müzik asla güfteli olmayacak. Sözlü müzikle tedavi olmaz. Her söz insanın beynine bırakacağınız mayın olur. Ona hastalığının sebebini hatırlatır, zarar verir.”

 [http://www.yenisafak.com/yenisafakpazar/insandan-once-ses-vardi-2090168%5D

Sonuç olarak sesten rahatsız olmak cinleri ve melekleri çarpıştırmak olur ki, insanlar bundan dolayı rahatsız olup, başlarına felaketlerin gelmesine neden olacaklardır.  Şeytanî guruplar kurbanlarını sesin gizlenmiş ayinlerinde feda ederlerken, çıkarmak istedikleri kaos dünyamıza zarar vermekte ve fitne sebebidir.

Güvendiğimiz ve vekilimiz Allah Teâlâ bütün işlerinde, emrinde galip ve kadirdir. Onların hilelerine karşı bizlere yardım eder.

BAŞA DÖN

 

Reklamlar

....

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.